Bizi Takip Edin

Analiz

Erdoğan’la Dünyayı Gezen Hangi Gazeteciler Uçaktan Atıldı?

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yurtdışı gezilerin dönüşünde uçakta düzenlediği basın toplantılarının fotoğraflarını analiz ederek gazeteci profilerini saptadı. İşte iktidarın medya vitrini…

İlk tespitim, gezilerdeki gazeteci profilinin 2017’den bu yana büyük ölçüde değişmiş olduğu… Bu gezilere katılan isimlerin gazetecilik adına neredeyse tek işlevlerinin dönüşte Erdoğan ile yaptıkları sohbet olduğunu da unutmamak gerek. Sınırlandırılan konularda sorular soruyorlar; İletişim Başkanlığı deşifreyi yapıyor, düzeltilmiş metni kendilerine gönderiyor, o metni Erdoğan ile birlikte çektirdikleri fotoğraf ve imzalarıyla yayımlıyorlar.

Erdoğan’ın “medya vitrini”nin son halini görebilmek amacıyla bu yıl düzenlenen 10 yurtdışı gezinin fotoğraflarını taradım. Yeniçağ internet sitesi, geçen yıl “Bu uçaktaki gazetecileri tanıyan var mı?” diye sormakta kısmen haklıymış. Bir okurun gönderdiği eksik listeden hareketle çalışmaya başladığımda fotoğraflardakilerin çoğunu tanıyamadım. Bazı isimleri, o geziye katılanlar bile tanımıyordu. Günler süren bir çabayla ve yardımlarla listeyi tamamlayabildim. Özbekistan gezisinde uçaktan değil de basın toplantısında çekilmiş fotoğraflar olduğu için listemde eksikler olabilir.

Türkiye gazetesinden Fatih Selek de 2014-2017 yılları arasında yayımlanan 26 fotoğrafı inceleyerek A330-200’ün davetlilerinin listesini oluşturmuştu. Selek’in yayımladığı analizden yararlanarak geçmişle kıyaslamak, “Bu yılın gözde gazetecileri ve gözden düşenleri” ile “revaçtaki medya kuruluşları”nı saptayabilmek mümkün oldu. Oluşturduğum tabloları ve isim listesini ayrıntılı olarak inceledim ve analizini çıkardım.

İlk tespitim, gezilerdeki gazeteci profilinin 2017’den bu yana büyük ölçüde değişmiş olduğu…

ÜÇ DAİMİ YOLCU: SOBACI, KARAGÖZ VE DURAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl içerisinde sırasıyla Arnavutluk, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Afrika (Kongo-Senegal), Belçika, Özbekistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, İspanya ve son olarak da İran’a resmi ziyarette bulundu. Bir de mayıs ayında BAE’ye taziye ziyaretinde bulundu ama oraya gazetecileri götürmedi; dolayısıyla uçak fotoğrafı yoktu.

2022’deki gezilerde çekilen 10 fotoğrafa göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezilerinin üç daimi yolcusu var; TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Serdar Karagöz ile SETA Genel Koordinatörü ve Sabah yazarı Burhanettin Duran. Sobacı, 10 gezinin 10’unda, Karagöz 9’unda, Duran ise 8’inde davetliydi.

Aslında gazeteciden çok “iktidar bürokratı” denebilecek bu üç isim gibi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yurtdışı gezilere katılıyor. Ama Altun, gazetecilerle çekilen toplu fotoğraflarda yer almamayı tercih ediyor.

Bu üçlü arasında yer alan Karagöz, AA Genel Müdürü olmadan önce de uçağın gözdelerindendi. Daily Sabah’ın Genel Yayın Yönetmeni olarak en çok davet edilen ikinci isimdi; 2014-2017 yılları arasındaki 26 geziden 14’üne katılmıştı.

Ayrıca birer geziye davet edilen Hilal Kaplan, Oğuzhan Bilgin, Meryem İlayda Atlas ve Veysel Kurt’un aynı zamanda TRT Yönetim Kurulu üyesi olmaları dikkat çekici. Yakında TRT Yönetim Kurulu üyelerinden gezilere çağrılıp “onurlandırılmayan” isim kalmayacak gibi…

YENİ GÖZDELER

Cumhurbaşkanı’nın bu yılki dış gezilerinin “en gözde gazetecileri Yeni Akit Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı, NTV Genel Yayın Yönetmeni Nermin Yurteri ile Kanal D Ankara Temsilcisi ve Milliyet yazarı Zafer Şahin. Üçü de Erdoğan’ın bu yılki 10 yurtdışı gezisinden beşine davet edilmişler.

“Gözde gazeteciler” listesinde Şebnem Bursalı (ATV), Belkıs Kılıçkaya (24 TV), Ünal Kaya (Bengütürk TV), Merve Başkurt (TV Net), Hilal Kaplan (Sabah/TRT Yönetim Kurulu üyesi) ve Taha Dağlı (Sabah) ise dörder geziyle yer alıyor. Onları Mustafa Yıldız (Ülke TV/ Milat), Hakan Çelik (Posta), Osman Gökçek (Beyaz TV), Mustafa Kartoğlu (Akşam), Sami Dadağlıoğlu (Akit TV) üçer geziyle izliyor.

İki geziye katılan 22 isim arasında Hürriyet’ten Hande Fırat ve Abdülkadir Selvi ile Sabah’tan Okan Müderrisoğlu, Habertürk’ten Mehmet Akif Ersoy da yer alıyor. Ahmet Hakan, Emin Pazarcı, Fatih Selek, Ayşe Böhürler, Hüseyin Likoğlu, Hasan Basri Yalçın da birer geziye katılan 58 gazeteci arasında.

AKTİF PARTİLİ DAVETLİLER
Bilindiği gibi, harcamaları kamu bütçesinden karşılanan ve devletin uçağıyla yapılan bu gezilere eleştirel gazeteciler çağrılmıyor; davette ilk kriter iktidara yakınlık. Ama onunla da kalmıyor, “aktif siyasi” kimliği olan isimler de gazeteci gibi davet ediliyor.

Yeni Şafak yazarı Ayşe Böhürler, AKP’nin kurucularından. Anadolu Yayıncılar Derneği Genel Başkanı ve AKP’den Ankara’da Belediye Meclis Üyesi olan Sinan Burhan, bu yılki gezilerden ikisine çağrılmış. Daha önceki yıllarda da görülüyordu bu fotoğraflarda.

“Aktif siyasi” isimlerden biri de Star internet sitesi yazarı ve AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Halime Kökçe. S. Arabistan ve İran gezilerine katılan Kökçe de Sinan Burhan gibi basın toplantılarında aynı zamanda “Genel başkanları” konumunda olan Erdoğan’a soru sormamış.

GÖZDEN DÜŞENLER
2017 yılına kadar Erdoğan’ın gezilerine en çok davet edilenler listesinin ilk beşinde Ali Adakoğlu (Milat), Serdar Karagöz (Daily Sabah), Selçuk Tepeli (Habertürk), Turgay Güler (Güneş), Murat Kelkitlioğlu (Akşam) yer alıyordu.

Turgay Güler ve Ali Adakoğlu, artık gözden düşmüş, bu yıl sadece birer geziye çağrılmışlar. Kurumları değişen Selçuk Tepeli ve Murat Kelkitlioğlu ise tek geziye bile davet edilmemiş, iyice uzaklaşmışlar.

Ekrem Kızıltaş (Takvim), Erdal Şafak (Sabah), İsmail Kapan (Türkiye), Ergün Diler (Takvim), Nihal Bengisu Karaca (Habertürk), Nuh Albayrak (Star) ve Nagehan Alçı (Milliyet) gibi isimler de artık o kareye giremiyorlar.

En ilginci de Sabah’ın Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak’ın artık tek bir geziye bile davet edilmemiş olması. 2019 yılında Turkuvaz Medya CEO’su Serhat Albayrak ile anlaşmazlık yaşayıp iki ay gazeteye uğramayan Erdal Şafak hâlâ gazetenin künyesinde görünüyor ama yeni yazısı da yok, başka bir aktivitesi de görünmüyor.

Eskiden sık davet edilen İbrahim Karagül (Yeni Şafak), Vahap Munyar (Hürriyet), Fikret Bila (Hürriyet), Nuri Elibol (Türkiye), Akif Beki (Hürriyet), Verda Özer (Hürriyet) gibi çalıştıkları kurumlar değişen gazeteciler artık uçağın yolcuları arasına giremiyorlar.

Eskinin gözde gazetecileri Hakan Çelik ve Mustafa Kartoğlu ise uçaktaki yerlerini koruyan ender isimler arasında…

BENGÜTÜRK LİSTENİN YENİ GÖZDESİ
Eskiden davetli listesi oluşturulurken gazetelere ağırlık veriliyor, geleneksel medyadaki dengeler gözetiliyormuş. Artık tablo değişmiş, her geziye en az gazete temsilcileri kadar tv yöneticisi ve programcısı da çağrılıyor. Habertürk, Star ve Albayraklar’ın gzt.com’u dışında internet siteleri gezilerde yok.

A Haber, Ülke TV, TV Net, Beyaz TV, ATV, Akit TV, Kanal7 ve TGRT gibi iktidara yakın kanalların yanı sıra TV100 gibi yeni bir kanaldan isimlerin de davet edilmesi dikkat çekici. TRT’yi bir yana bırakırsak en çok davet edilen TV kanalı NTV. Onu 7 davetle 24 TV ve 6 davetle de A Haber ile iktidar ortağı MHP’nin TV kanalı Bengütürk izliyor.

Gazeteler arasında en çok gözden düşen Milat olmuş, 2014-2017’deki 26 geziden 16’sına temsilci gönderen Milat, bu yılki 10 geziden sadece 2’sine katılabilmiş. Ama Milat yerine davetli listesine Yeni Akit, Diriliş Postası, Türkgün ve Yeni Birlik gibi gazeteler girmiş.

Erdoğan’ın en gözde gazetesi ise Sabah. 10 geziye Sabah’tan tam 17 gazeteci davet edilmiş, bazı gezilerde Sabah’tan ikişer isim var. Zaten A Haber, ATV ve Daily Sabah da katılırsa Turkuvaz Grubu, Erdoğan’ın uçağının en gözde medya grubu. Gözde gazeteler sıralaması şöyle:

“Sabah 17, Akşam 11, Yeni Şafak 11, Yeni Akit 6, Hürriyet 6, Türkiye 4, Daily Sabah 4, Milliyet 3, Posta 2, Diriliş Postası 2, Milat 2, Türkgün 1, Yeni Birlik 1.”

UÇAKTAN SELFİE DE YOK GÖZLEMLER DE
Bu gezilere katılan isimlerin gazetecilik adına neredeyse tek işlevlerinin dönüşte Erdoğan ile yaptıkları sohbet olduğunu da unutmamak gerek. Sınırlandırılan konularda sorular soruyorlar; İletişim Başkanlığı deşifreyi yapıyor, düzeltilmiş metni kendilerine gönderiyor, o metni Erdoğan ile birlikte çektirdikleri fotoğraf ve imzalarıyla yayımlıyorlar.

Gidilen ülkelerdeki resmi temasları izlemedikleri gibi, uçaktaki konuşmaları, geziye katılan bakanlarla yaptıkları sohbetleri de yayımlamıyorlar. Örneğin Sinan Burhan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Tahran’da çektirdikleri toplu fotoğrafı sosyal medya hesabında yayımladı. “İran’da gündemi değerlendirdik” diyordu ama fotoğraftaki altı ismin yazılarında, yayınlarında Akar’ın sözleri, görüşleri duyulmadı.

O gezilere davet edilmenin koşulu da bu galiba… Sınırlı ve sorumlu gazetecilik…

TABLO 1/ ÖZEL UÇAĞIN GÖZDELERİNDEKİ DEĞİŞİM

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN YANIT

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun basın toplantısındaki soru cevap bölümünün “basın müşavirinin kontrolünden sonra yayımlandığını” yazmıştım. Geçen haftaki yazımdaki bu bölüme itiraz eden Bakanlık Basın Müşaviri M.Cemal Öztürk, şunları söyledi:

“Sayın Bakan, Ankara’da 35 medya kuruluşu temsilcisi ile bir araya geldi. Görüntüleri bakanlık olarak biz çekip, hiçbir müdahalede bulunmadan servis ettik. Katılımcılardan gelen talep üzerine de kolaylık olsun diye deşifrenin üzerinde oynama yapmadan kendilerine gönderdik. Ayrıca, katılımcılara bu metni kullanma zorunluluğunda bulunmadık.”

Ben yine de gazetecilerin basın toplantısını kaynağına deşifre ettirmesinin doğal bir gazetecilik refleksi olmadığını hatırlatayım.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Yandaşlıkları iktidara yetmiyor

Ana akım medyayı himayesi altına alan Erdoğan, canlı yayında yandaş gazetecilere propagandasını yapmak için talimat verdi. Yaşanan gelişmeyi değerlendiren gazeteciler, “Bizim işimiz eleştirel davranmak” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet Hakan ve Abdülkadir Selvi’ye çeşitli organizasyonlarda ödül vermişti.

İktidar olduğu dönem boyunca ana akım medyayı kontrolü altına alan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla yetinmeyip canlı yayında yandaş gazetecilere kendisi için daha fazla çalışmaları yönünde talimat verdi.

Önceki akşam Kanal D – CNN Türk ortak yayınına katılan Erdoğan, burada iktidara yakınlığıyla bilinen gazetecilerin sorularını cevapladı. Program içerisinde Erdoğan, yeterli bir şekilde kendi propagandasını yaptığını düşünmediği Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi’ye gözdağı verdi.

Abdülkadir Selvi’nin “Muhalefet şehir hastaneleri konusunda eleştiri yöneltiyordu, şimdi kesildi, nasıl açıklıyorsunuz?” sorusu üzerine Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ı işaret eden Erdoğan, “Vallahi Abdülkadir Bey köşenden gereğini yapacaksın. Ahmet Bey gereğini yapıyor” sözlerini kullandı.

Konuya ilişkin BirGün’e açıklamalarda bulunan gazeteciler, canlı yayında alenen verilen bu talimatın açıkça iktidar ve yandaş medya arasındaki ilişkiyi yansıttığını hatırlattı.

GAZETECİ ELEŞTİREL DAVRANMALI

Abdülkadir Selvi’ye yöneltilen sözün hem Ahmet Hakan hem de Selvi tarafından kabul gördüğünü dile getiren Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, “Erdoğan, bu sözleri sarf edince Abdülkadir Selvi ‘Evet’ diyor, Ahmet Hakan ise duymazdan geliyor. Bir anlamda Ahmet Hakan da Abdülkadir Selvi de Erdoğan’ın propagandasında rol aldığını kabul ediyor. Ancak gazeteci eleştirel davranır, güç odaklarının emir eri olmaz.”

Erdoğan’ın talimatından önce Selvi’nin yönelttiği sorunun gazetecilik ilkesine aykırı olduğunu ifade eden Bildirici şunları söyledi:

“Zaten Erdoğan’ın talimatı öncesinde Selvi’nin sorusu tamamen hatalı. Gazeteci sorusundan ziyade memur sorusu gibi. ‘Şehir hastanelerini muhalefet eleştiriyordu şimdi sesleri kısıldı’ dedi ama öyle bir şey yok. Muhalefet hâlâ şehir hastanelerini eleştiriyor. Etlik Şehir Hastanesi’nin açılması için 5 tane hastanenin kapatılmasına yönelik muhalefet ve bağımsız eleştirel medya, tepkilerine sonuna kadar devam etti. Selvi eleştirileri yok sayıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘Gereğini yapın’ derken Abdülkadir Selvi zaten yapmış oluyor.”

Faruk Bildirici, Medya Ombudsmanı

AMAÇLARI ERDOĞAN’IN TAKDİRİNİ KAZANMAK

Erdoğan’ın alenen gerçekleştirdiği talimatlarla bu kişileri zor duruma sokup sokmayacağını önemsemediğini dile getiren Bildirici, “Gazeteci ve yazarlar da Erdoğan’ın bu tür sözlerine üzülmüyor. Çünkü amaçları izleyicilerin saygınlığını kazanmaktan çok Erdoğan’ın takdirini kazanmak. Bu talimatları verdiği gazeteciler Erdoğan’ın özel yurtdışı gezilerine davet edilen, Erdoğan’ın ödüllendirdiği insanlar” ifadelerini kullandı.

Ahmet Hakan’a da parantez açan Bildirici, “Ahmet Hakan sadece o programa katılan bir yazar değil, CNN Türk’te programı olan, Hürriyet Gazetesi’nin Yayın Yönetmeni. Ahmet Hakan’ın ‘gereğini yaptığını’ Erdoğan’ın ağzından duyuyor uz” dedi.

Bildirici gazetecilik tanımı olarak ise şunları söyledi:

“Bir gazeteci için dünyanın neresinde olursa olsun gücü temsil eden bir siyasetçinin takdirine mazhar olmak övünülecek, mutlu olunacak bir şey değil. Tam tersi üzülmesi gereken bir durum. Biz gazeteciler güç odaklarını rahatsız ettiğimiz takdirde görevimizi yerine getirmiş oluruz.”

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞİ ORTADAN KALDIRDILAR

Sağlıklı işleyen demokrasilerde medyanın siyasi kurumu denetleyen bir yapı olduğunun altını çizen Gazeteci-Akademisyen Can Ertuna, “Bu haliyle gazeteciler ile muhatapları arasında temkinli bir yakınlık ve bir mesafe olur. Türkiye özelinde ise bu mesafe uzun bir süre önce zaten ortadan kalkmıştı. Bunu görebilmek için Cumhurbaşkanı’nın gezilerinde uçaktaki isimlere bakmak yeterli. Çünkü bu gezilerde yer alan gazeteciler için kasıtlı bir kadro oluşturuluyor ve konfor alanını sağlayan kalemler oluyor. Eleştirel medyanın, bu türde yapılan haberciliği sürdürme kararı olan televizyon kuruluşlarının çağrılmadığına şahitlik ediyoruz” dedi.

Can Ertuna, Gazeteci Akademisyen

Canlı yayında gerçekleşen talimatla birlikte göstermelik dahi olsa olayın bağımsız gazetecilik kavramıyla alakası kalmadığını işaret eden Ertuna, “Bir süre öncesine kadar kurumlar işlevini yitirmiş olsa da demokrasi görüntüsünü korumak, tahkim etmek için tasfiye edilmiyorlardı. Ama dün akşamki yayın bize artık protokolsüz, promptersiz sohbet anlarında aslında medya siyaset ilişkilerinin hangi seviyede olduğunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

DİĞER TÜRLÜ CEZALANDIRILIRSINIZ

Ertuna, şöyle devam etti: “Bu tür gazetecilere ayrılan kaynaklar, özel ödüller ve köşeler bahşedilmesi kamuoyu nezdinde de farklı bir algıya yol açıyor. Hürriyet gazetesinin Demirören’e devredilmesinden sonra ortaya çıkan veriler çerçevesinde, bu gibi birtakım medya grupları tarafından istihdam edilen kalemlerin ve ekran yüzlerinin halk nezdinde çok da yüksek bir karşılığı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bu tür gazeteciler halk nezdinde karşılığı olup olmadığından ziyade ödüllendirilip ödüllendirilmediğine bakıyor. Türkiye’de bir tür gazetecilik yaparsanız ödüllendirilir, diğer türlü yaparsanız cezalandırılabilirsiniz.”

İKTİDAR SOPA İLE YÖNETİYOR

Erdoğan’ın canlı yayında Selvi’ye verdiği talimatın şaşırtıcı olmadığını aktaran Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Genel Yayın Yönetmeni Tezcan Durna şunları söyledi: “İktidara geldikten sonra tek parti dönemini sürekli despotlukla suçlayan AKP, zamanla ülkeyi daha da beter hale getirdi. Cumhuriyet’in kurulduğu dönemde, medyaya dönemin iktidarına yardım edecek işler yüklenmişti. Ancak o dönem dünyanın birçok ülkesinde sistem böyle işliyordu. Ona rağmen dönemi baskıcılıkla eleştirerek, ülkeye daha güçlü bir demokrasiyi getireceğini vadeden partinin başkanının bu hale gelmesi başkalarını şaşırtsa da beni hiç şaşırtmıyor.”

Tezcan Durna, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı G.Y.Yönetmeni

AKP iktidarının yıllardır basını ‘havuç-sopa’ ilişkisiyle yönetmeye çalıştığını dile getiren Durna, “Şimdi havuç ortadan kalktı, sadece sopa kaldı. Sopa tek işlev gören araç haline gelmiş durumda. Günümüzde bu kişiler itibarları sarsıldığı, kendi iradeleri olmadığı için kamuoyu tarafından tartışılır hale geldi” dedi.

BU İSMLERİN SÖZLERİNİN ANLAMI KALMADI

Bu tür yazarların sözlerinin herhangi bir anlamı kalmadığını belirten Durna sözlerine şöyle dem etti: “Eskiden olduğu gibi Erdoğan bu tür isimleri, halka iktidarın dilini anlatma işlevine sahip kişiler olarak değerlendiriyor. Ancak yıllardır yaptıklarıyla bu işlevi bertaraf etmiş durumda. Halk arasında artık kimse bu tür yazarlara inanmıyor. Sözlerinin hükmü olduğuna dair bir yanılmasa var ve Erdoğan bunun farkında değil. Hâlbuki Erdoğan bunu kendi eliyle yok etti ve bu tür isimler koltuklarını koruyabilmek için bunu kabul etti.”

İKTİDARIN MEDYA GRUPLARI

• Demirören Grup: Mart 2018’de Demirören Grubu Doğan Grubu’nun tüm medya varlıklarını 916 milyon dolara satın aldı. Demirören 3 gazeteye (Hürriyet, Posta ve Fanatik), iki TV kanalına (Kanal D ve CNNTURK) ve bir haber ajansına (DHA) sahip.

• Albayrak Holding: AKP’nin birçok ihalesini üstlenen Albayrak Holding, medya sektörüne 1997’de Yeni Şafak’ı satın alarak adım attı. Bunun yanı sırı holding, yedi dergi ve iki televizyonun da sahibi.

• TürkMedya: Ethem Sancak’ın sahibi olduğu “Es Yayıncılık” ve tüm medya varlıklarını 2017 yılında satın alan, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in de geçtiğimiz aylarda ismini geçirdiği Zeki Yeşildağ, Star, Akşam ve Güneş gibi yandaş gazetelere sahip.

• Kalyon Grup: AKP’nin bir başka gözdesi Kalyon Grup da medyada sözü geçenlerden. Grubun sahibi Hasan Kalyoncu’nun oğlu Ömer Faruk Kalyoncu, Turkuaz Grubu’nun sahip olduğu ATV-Sabah yayınlarını almak için Eylül 2013’te Zirve Holding’i kurdu. Zirve Holding beş gazete, dört TV, 15 dergi, 3 internet yayını, 6 radyonun sahibi.

Devamını Oku

Analiz

Nuh’un Köpekleri Serisi 4: Toygun Atilla

Pelikan Çetesi’nin troliçesi Hilal Kaplan’ın kavramlaştırdığı “Nuh’un köpekleri” başlıklı yazı dizisinin dördüncü bölümünde, ODA Tv’nin Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla’yı ele alacağım.

İlk üç bölümde sırasıyla Nuh Yılmaz, Ahmet Hakan ve Soner Yalçın’ı anlatmaya çalıştığım. Bugün, “Nuh’un köpekleri”nin dördüncü sıradaki önemli ismi olarak değerlendirdiğim Toygun Atilla’ya birkaç dair kelam edeceğim.

Toygun Atilla’nın ehemmiyeti kendisinden, vasıflarından ya da elde ettiği gazetecilik başarılarından kaynaklanmıyor. Ki öyle bir başarı da yok.

Onun ehemmiyeti, çalıştığı kurumlara ve operasyon elemanı olmasına dayanıyor.

1991 yılında Günaydın Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı ve 1992’de Hürriyet’e geçti Toygun Atilla.

2021 yılı sonuna kadar, yaklaşık 20 yıl emniyet muhabirliği yaptı.

90’ların en cafcaflı döneminde medyanın amiral gemisi olan Hürriyet’te, zamanın ruhuna uygun olarak emniyet kaynaklı dezenformatif haberlere imza attı.

O da kankası Nedim Şener gibi sıkı Refah Partisi muhalifiydi o günlerde.

İki kelimeyi bir araya getirememesi, konuşurken sürekli teklemesi ile bilinir Toygun Atilla. Konuşamadığı gibi, doğru dürüst yazamaz da.

Asıl uzmanlığı, nüfuz ticareti ve manipülasyondur. Kayda değer hiçbir gazetecilik başarısı olmamasına rağmen, emniyetin 90’lı yıllardaki söz sahipleriyle kurduğu derin bağlantılar nedeniyle, 20 yıl boyunca Hürriyet’in emniyet muhabirliği konumunu korumayı başardı.

Mehmet Ağar’ın derin ekibi sahneden yavaş yavaş çekilince, Toygun Atilla da açıkta kaldı. Haber yapamaz oldu.

Kale alınmamanın verdiği hınçla, Ergenekon soruşturmalarını yürüten emniyet personeline yönelik yıpratma operasyonlarında yer aldı.

Yakın arkadaşları Soner Yalçın ve Nedim Şener gibi, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarından sonra ona da gün doğdu. Havuz medyasının amiral gemisi Sabah’la paralel bir çizgiye oturdu.

Erdoğan ve rejimi ile ittifak yapan ve artık Saray adına kalem oynatan bir noktaya geldi.

Nihayetinde ödülünü de aldı. 2021 yılı Kasım ayında emekliliğini isteyip Hürriyet’ten ayrıldı. Aslında bu bir ayrılış değil, aynı portalın bir başka mecrasına geçiş için bir aşama idi. Saray’ın Hürriyet’inden yine Saray’ın ODA Tv’sine geçti. Hem de genel yayın yönetmeni olarak.

Soner Yalçın’la olan kader arkadaşlığı, ikinci kez aynı çatı altında buluşarak daha da perçinlenmiş oldu.

Soner Yalçın, 2008 – 2012 yılları arasında Hürriyet’te operasyonel köşe yazıları kaleme almıştı. O dönemde de beraberlerdi.

Toygun Atilla, koltuğuna oturur oturmaz, ODA Tv’nin danışıklı muhalif çizgisindeki yayınlarına daha bir hız verdi. Ukrayna’da olduğu dönemde Nuri Gökhan Bozkır ile görüşüp, yaptığı röportajı da çarpıtarak Necip Hablemitoğlu suikastını Gülen Hareketi’ne yamamaya çalıştı.

Nuri Gökhan Bozkır’ın Türkiye’ye getirilip suikasta dair itiraflarda bulunmasıyla, Soner Yalçın gibi Toygun Atilla da paniğe kapıldı. Gerçeklerin ortaya çıkması korkusu dağları sarmıştı.

Suikastın azmettiricisi olduğu iddia edilen Mustafa Levent Göktaş’ı perdelemek için büyük çaba sarfetti.

Göktaş yakalanmasın diye Erdoğan’a yalakalık üstüne yalakalık yaptı. Görünen o ki, istediğini de aldı Soner abisiyle birlikte.

Ancak Saray yanaşmaları arasında da farklı klikler ve bu klikler arasında kavgalar vardı.

Nitekim bu kavgaların birinde gerçek kimliği ortaya çıktı Toygun Atilla’nın.

ODA Tv’nin Sabah yazarı Hilal Kaplan’ın eski kocası Suheyb Ögüt’le boşanmasına dair haberi, yanaşmalar arasındaki kavgayı gün yüzüne çıkardı.

Hilal Kaplan, ODA Tv’nin haberine dair şu tweeti attı:

Meğer Soner Yalçın ve Toygun Atilla, Hilal Kaplan’ın ifadesiyle “Nuh’un köpekleri”ymiş.

Sırtlarını her zaman olduğu gibi yine MİT’e dayamışlar, operasyon çekiyorlarmış. Yalnız bu kez bir farkla! MİT’in sadece kadim derin yapısıyla değil, AKP’li kanadıyla da ittifak halindelermiş.

MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz sadece aleni AKP medyasını değil, gizli Saray medyası olan ODA Tv’yi de domine ediyormuş.

Soner Yalçın ve Toygun Atilla, Hilal Kaplan’ın “Nuh’un köpekleri” şeklindeki suçlamasına iki hafta sessiz kaldı.

Cevheri Güven videosunda bahsedince cevap vermek durumunda kaldılar.

Soner Yalçın, Sözcü gazetesindeki köşesinde, Nuh Yılmaz’ın adını ilk kez Hilal Kaplan’ın tweeti sayesinde duyduğunu yazdı. Kargaları bile güldürdü kendine.

Soner Yalçın
’a göre Toygun Atilla da daha önce hiç duymamış Nuh Yılmaz’ın adını. ODA Tv’deki Nuh Yılmaz’la ilgili haberleri okusalardı, belki haberleri olurdu, değil mi? Haberleri yokmuş işte!

Hilal Kaplan’ın tweetinin ardından, Toygun Atilla’nın gerçek yüzünü ortaya koyan bir gelişme daha oldu.

Akademisyen-gazeteci Emre Uslu, Toygun Atilla’nın Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaptığı sırada, dönemim asayiş müdürü Tayfun Erdal Ceren ile ortak hareket ederek İhsan Güven cinayetinin üstünü örtmekle suçlandığını iddia etti. Uslu, Toygun Atilla’nın bu konu ile ilgili 12 Eylül’de ifade verdiğini de kaydetti.

Emre Uslu, konuyla ilgili yayınladığı videoda şu açıklamaları yaptı: “Oda TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla, İhsan Güven cinayetinin üzerine örtmek suçlamasıyla İstanbul’da savcılığa çağırıldı. Necip Hablemitoğlu’yla ilgili soruşturmalar gündemdeki yerini koruyor. Hablemitoğlu’nun, Levent Göktaş’ın azmettirmesiyle öldürüldüğü iddia ediliyor. İhsan Güven cinayetinin de Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilişkili olduğu değerlendiriliyor.

Bu dosyada ‘şüpheli’ olarak ifade veren isim Toygun Atilla. Hürriyet’in uzun yıllar polis muhabirliğini yapan gazeteciydi.

İhsan Güven, emekli bir binbaşı. Rolü ise Hablemitoğlu ile askerler arasındaki irtibat elemanıydı.

Aslında Hablemitoğlu’na verilen dosyalar İhsan Güven üzerinden Hablemitoğlu’na ulaştırılırdı…”

https://boldmedya.com/2022/09/14/oda-tvnin-yayin-yonetmeni-toygun-atilla-ihsan-guven-cinayetinin-uzerini-orttugu-iddiasiyla-ifadeye-cagrildi/

Evet, Soner Yalçın ve piyonu Toygun Atilla için çember daralıyor. Mustafa Levent Göktaş’tan sonra İhsan Güven suikastında da karartma ve hedef saptırma yaptıkları iddia ediliyor.

Üstelik Soner Yalçın’ın üzerindeki, Cem Ersever suikastına dair şaibe hala tazeliğini koruyor.

“Nuh’un köpekleri”nden Toygun Atilla’nın sicili ve gazeteciliği kısaca böyle.

Bir sonraki bölümde Mete Yarar ile devam edeceğiz.

Devamını Oku

Analiz

“Nuh’un köpekleri” serisi 3: Soner Yalçın

Hilal Haplan’ın kavramlaştırdığı “Nuh’un köpekleri” serisinin bugünkü üçüncü bölümünde, Türkiye’nin en derin kalemlerinden biri olan Soner Yalçın’ı ele alacağım.

İlk bölümde Nuh Yılmaz’ı, ikinci bölümde ise Ahmet Hakan’ı anlatmaya çalıştım. Soner Yalçın’a üçüncü sırada yer veriyor olmam sizi yanıltmasın, bu sıralama önem sıralaması değil, mevcut konumlarıyla ilgili.

Önem sıralaması söz konusu olsa Soner Yalçın, Nuh Yılmaz’a da Ahmet Hakan’a nal toplatır manipülasyon ve dezenformasyon kategorisinde. Yani toplumu aldatmada.

Çok zeki ve bilgili olduğundan değil elbette. Sözcülüğünü yaptığı güç odakları ve onların ardındaki kadim gelenek itibariyle böyle.

Kısa hayat hikayesiyle başlayayım anlatmaya. 1966 yılında Çorum’da doğmuş Soner Yalçın. İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra Sağlık Meslek Lisesi’nde okudu. Hacettepe Üniversite Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’nu kazandı, ancak okulu bitiremeden ayrıldı.

Eğitim hayatı böyle. Yorumu size bırakıp, mesleki kariyeriyle devam edeyim.

Soner Yalçın gazeteciliğe 1987 yılında, Doğu Perinçek’in 2000’e Doğru adlı dergisinde başladı. Derginin Ankara bürosunda muhabirlik yaptı. Bu dönemde adını JİTEM’ci binbaşı Cem Ersever’le yaptığı röportajlarla duyurdu.

Yayınladıkları kamuoyunda zaten bilinen hususlardı. Ancak Ersever’in Yalçın’a anlattığı diğer konular sır olarak kaldı. Ersever, Soner Yalçın’la görüşmeye giderken kaçırıldı, sevgilisi ve PKK itirafçısı koruması ile birlikte öldürüldü.

Soner Yalçın
, 1993-94 yılları arasında günlük gazete olarak çıkan Aydınlık‘ta çalışmaya başladı. Aydınlık’ta çalıştığı dönemde, üstadı Yalçın Küçük ile irtibat kurdu.

1995’te haber araştırma müdürü iken ayrıldı. Doğan Yurdakul‘un Siyah – Beyaz gazetesinde çalıştı. 1996 yılında televizyonculuğa giriş yapıp Show TV Ankara bürosunda çalışmaya başladı. Aynı yıl içerisinde Star TV’ye geçti ve haber müdürlüğüne getirildi. Daha sonra Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı, Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı adlı kitaplarını yayımladı.
Üstadı Yalçın Küçük gibi sözde Sabetayist avcılığına başladı Soner Yalçın. Bir insanın hem anti-semitik bir portre çizip hem de İsrail’le ilginç bağlantılarının olması ilginç değil mi?

Tıpkı sıkı ABD karşıtı gözüken Perinçek’in Mao çizgisinde bir komünist olup, Sovyet yanlısı devrimcileri derin devlete ihbar ederek öldürtmesi gibi.

68 Kuşağı devrimcilerin kitaplarını okuduğunuzda, Perinçek ve Maocuların nasıl bir fonksiyona sahip olduğunu görürsünüz.

Soner Yalçın da her anlamda ustası olan Perinçek’in yolundan gitti. Askerî istihbaratın hazırladığı rapora göre, dönemin MİT Müsteşar Yardımcısı Mikdat Alpay’ın ekibindeydi.

Daha sonra şu an Youtube’ta hatırı sayılır izlenme rakamlarına ulaşan Cüneyt Özdemir ile birlikte CNN Türk’te 5N 1K adlı programı hazırladı.

Kurtlar Vadisi adlı dizinin ilk iki yılında konsept danışmanlığını üstlendi. Perde arkasındaki diğer ismin ise Atilla Uğur olduğu sır değildi.

Cüneyt Özdemir ile birlikte ODA Tv’yi kurdu Soner Yalçın. Karanlık operasyonlarını buradan yürüttü.

CNN Türk‘te yayınlanan Oradaydım adlı politik belgeseli hazırladı.

2007 yılında da Hürriyet gazetesinde, pazar günleri “Not Defteri” adlı köşesini yazdı. Köşesinde konuşturdu derin kimliğini.

Nedim Şener ve şimdi sahibi olduğu ODA Tv’nin başına geçirdiği Toygun Atilla ile yakındı her zaman.

Ergenekon ve Balyoz yargılamaları sürecinde, ODA Tv’yi manipülasyon merkezi olarak kullandı. ODA Tv soruşturması kapsamında 2011 yılında tutuklandı. 22 ay cezaevinde kaldıktan sonra 2012 yılı Aralık ayında tahliye oldu.

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarından sonra, başta Perinçek olmak üzere Ergenekon davası sanığı diğer birçok isim gibi o da Saray’a doğru dümen kırdı.

Sözcü’de köşe yazmaya başladı. ODA Tv’yi danaşıklı muhalif çizgisiyle Saray’ın emrine verdi.

Basit meselelerde sözde muhalefet edip, asli meselelerde konuyu sulandırma ya da direk Erdoğan’a arka çıkma stratejisini tatbik etti.

Hatta Saray yanaşmalığında o denli mertebe kat etti ki, Mustafa Levent Göktaş’ı az kalsın MİT Müsteşarı yapıyordu.

Emeline nail olamadı. Göktaş’ı müsteşar yapamadı ancak MİT’le olan bağlarını güçlendirmekten de geri durmadı.

Cevheri Güven’in deşifre ettiği MİT görevlisi kuzeninin etkisi olmuş mudur, bilinmez.

Soner Yalçın’ın MİT’le olan bağlantılarının tek kanal üzerinden olmadığı hakikati, Pelikan Çetesi’nin troliçesi Hilal Kaplan’ın tweetiyle ortaya çıktı.

Meğer Soner Yaçlın ve ODV Tv’si, Nuh Yılmaz’ın kontrolündeymiş bir süredir.

Soner Yalçın ve Toygun Atilla, bahsedilen haberi derhal silip Hilal Kaplan’ın “Nuh’un köpekleri” hitabına iki hafta sessiz kaldı.

Soner Yalçın, Cevheri Güven’in videosundan sonra, Sözcü’deki köşesinde Kaplan’ın “Nuh’un köpekleri” ithamıyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Nuh Yılmaz’ı tanımadığını ve hatta adını bile Hilal Kaplan’ın tweetiyle duyduğunu yazdı. Yazıyı okuyan ve konuyu biraz olsun bilen herkes katıla katıla gülmüştür herhalde.

Canım niye gülüyorlar ki?

Erdoğan darbeyi eniştesinden; MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz, Hande Fırat’tan ve eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, MİT’in merkezinde Hakan Fidan’la yemek yerken telefonla arayan eşinden öğrenir de Soner Yalçın, Nuh Yılmaz’ın adını ilk kez Hilal Kaplan’dan duymuş olamaz mı? Olabilir tabi!

Söz konusu, Perinçek’lerle, Soner Yalçın’larla müttefik olan Erdoğan’ın diktasının hüküm sürdüğü Türkiye ise, herşey olabilir.

Soner Yalçın’ın özetin özeti mahiyetindeki hikayesi böyle.

Yarın Toygun Atilla ile devam edeceğiz.

Devamını Oku
Gazete manşetleri3 saat önce

Acun Ilıcalı’dan 320 Hull City taraftarına Türkiye’de bedava tatil

Championship’te mücadele eden Hull City’nin sahibi Acun Ilıcalı, 320 taraftarını Türkiye’de bedava tatile götürdü İngiltere’de ikinci lig Championship’te mücadele eden...

Gazete manşetleri4 saat önce

Şarkıcı Dua Lipa Arnavutluk vatandaşlığı aldı

Şarkıcı Dua Lipa, Tiran’da düzenlenen törenle Arnavutluk vatandaşlığı aldı. Şarkıcı, vatandaşlık yemini ettiği ve belgeleri imzaladığı anları sosyal medya hesabından...

Polemik5 saat önce

Yeni Şafak, Mısır haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan için yanlışlıkla “darbeci” sıfatını kullandı

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi, Mısır ile Türkiye görüşmelerinin genişleyeceği haberini servis ederken Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip...

Gazete manşetleri1 gün önce

Gazeteciden esirgenen kart, memurlara dağıtılıyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bütçesi üzerine söz alan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nda eski Başkanı, İzmir Milletvekili Atila...

Gazete manşetleri1 gün önce

Güldür Güldür’de dikkat çeken muhalefet parodisi! “Maalesef kazanıyoruz”

Show Tv’de yayınlanan ve son dönemde siyasi konuları işlemesiyle dikkat çeken Güldür Güldür adlı komedi programında muhalefet konulu skeç büyük...

Gazete manşetleri1 gün önce

Beyoğlu Sineması kurtuldu: Birkaç ay içinde açacağız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı, ağustos ayında kapanan Beyoğlu Sineması’nı yeniden açacağını duyurdu. İBB Genel Sekreter Yardımcısı...

Gazete manşetleri2 gün önce

Varank ile Nevşin Mengü arasında tartışma: Hapse girmek istemiyorum

Gazeteci Nevşin Mengü, Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın ODTÜ’ye nasıl girdiğiyle ilgili soru işaretleri olduğunu söyledi. Varank bu sözlere tepki gösterince...

Gazete manşetleri2 gün önce

Taksim’deki 25 Kasım eyleminde gazetecilerin de aralarında olduğu kadınlar gözaltına alındı!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Taksim’de buluşan kadınlar, polis müdahalesiyle karşılaştı. Aralarında BirGün editörü Yaren Çolak’ın da bulunduğu...

Diğer4 gün önce

Dünya Kupası’nda sahne alacak olan Zeynep Bastık’ın ne kadar kazanacağı ortaya çıktı!

Son dönemlerin en çok yükselen isimlerinden biri olan Zeynep Bastık, Dünya Kupası’nda sahne alacak. Ünlü şarkıcı bir günde adeta servet...

Gazete manşetleri4 gün önce

Ali Babacan’dan reklam filmlerini yayınlamayan kanallara tepki! “korkmayın”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “TRT kanalları, Kanal D, ATV, A Haber, A2, CNN Türk, Teve...

Gazete manşetleri5 gün önce

Depreme canlı yayında yakalandı

Düzce’de 5.9 büyüklüğünde meydana gelen depreme NTV spikeri canlı yayında yakalandı. O anlar kameraya yansıdı. Düzce’de 5.9 büyüklüğünde meydana gelen...

Gazete manşetleri6 gün önce

Orhan Gencebay, Erdoğan’ı Atatürk’e benzetti

Şarkıcı Orhan Gencebay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Tek bayrak, tek vatan, tek millet sözü Ata’nın felsefesiyle çok örtüşüyor” diyerek Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa...

Gazete manşetleri6 gün önce

Gazetecilere “Neden habere gittin?” sorusu

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan 9 gazeteci hakkında henüz bir iddianame hazırlanmadı. Cezaevinde 158’inci günü geride bırakan...

Gazete manşetleri7 gün önce

Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo Instagram’da rekor kırdı

Katar‘da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası için Portekiz Milli Takımı kampında bulunan Cristiano Ronaldo, sosyal medya platformu Instagram’da rekor kırdı....

Gazete manşetleri7 gün önce

Armağan Çağlayan kansere yakalandığını açıkladı

Armağan Çağlayan kansere yakalandığını duyurdu. Hastalığıyla ilgili gelişmeleri paylaşacağını belirten Çağlayan, yakın zamanda tedaviye başlayacağını söyledi. Televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Amasya’da tiyatrocuları taşıyan minibüs kaza yaptı!

Amasya’nın Merzifon ilçesinde, tiyatro oyuncularını taşıyan minibüs ile kamyonun çarpışması sonucu üç kişinin öldüğü trafik kazasında yaralanan 8 kişiden 2’sinin...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Dilipak: Mursi’den Sisi’ye, oradan nereye?

Abdurrahman Dilipak, Erdoğan’ın Katar’da Mısır’ın darbeci lideri Sisi’yle el sıkışmasını yorumladı: Bir adım sonrası Türkiye, Mısır, Suriye arasında dostluk maçı...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Yeni Akit’ten Erdoğan’a Sisi tepkisi: O fotoğrafı görünce yıkıldım

Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile verdiği fotoğrafı eleştirdi: “Benim gönlümden geçen, o...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Hıncal Uluç hayatını kaybetti

Gazeteci Hıncal Uluç hayatını kaybetti. Uluç’un vefat haberini program yapımcısı ve spor yazarı Faik Çetiner duyurdu. Gazeteci Hıncal Uluç, 83...

Gazete manşetleri1 hafta önce

İtalyan karikatürist, Dünya Çocuk Günü için annesiyle cezaevinde kalan Cemile Azra’yı çizdi

İtalyan çizer Gianluca Costantini, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü için, bir yıldan uzun üredir annesiyle birlikte cezaevinde kalan Cemile Azra...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.