Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

Gazeteci Tuğçe Tatari’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sürtük” sözüne dava

Eski İstanbul Barosu Başkanı avukat Turgut Kazan‘ın hazırladığı dava dilekçesinde, Erdoğan’ın tazminata mahkûm edilmesi veya kınanmasına karar verilmesi istendi

T24 yazarı gazeteci Tuğçe Tatari, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisinin de katıldığı Gezi protestolarına katılanlara yönelik olarak sarf ettiği “Bunlar sürtük, bunlar çürük” sözleri nedeniyle, avukatı, eski İstanbul Barosu eski Başkanı Turgut Kazan aracılığıyla “kişilik haklarına saldırıldığı” gerekçesiyle 5 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde Erdoğan’ın tazminata mahkûm edilmesi veya kınanmasına karar verilmesi istendi, bu kararın en yüksek tirajlı iki gazetede yayımlanmasına hükmedilmesi talep edildi. Kazanılması halinde tazminatın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği‘ne bağışlanacağı ifade edildi.

Suç duyuruları peş peşe geldi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı grup toplantısında Gezi eylemlerine katılanlara yönelik olarak, “Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti. Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük” demişti. Erdoğan’ın tepki çeken bu açıklamasına ilişkin olarak CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Sol Partili hukukçular, Avukatlar Birliği, TİP’li kadınlar ve Memleket Partisi suç duyurusunda bulunmuştu.

“Gezi’ci” denerek kovuldu
Gazeteci Tuğçe Tatari de avukatı Kazan aracılığıyla Erdoğan hakkında “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, Tatari’nin Akşam gazetesinde çalışırken Gezi olaylarını izleyerek köşesinde yazdığı, ancak gazetenin şu anda FETÖ kaçağı durumunda olan kişilerin eline geçmesinin ardından “Gezi’ci” denilerek işten çıkarıldığı kaydedildi. Dilekçede, “Bizzat hükümetin görevlendirdiği yöneticiler tarafından GEZİCİ sayılan müvekkilemin, dava konusu çirkin sözleri kişilik haklarına saldırı sayması gayet doğaldır, doğrudur, hakkıdır” dendi.

“Sözler küfür niteliğinde”
Erdoğan’ın “AKP Genel Başkanı olmasının yanında Cumhurbaşkanı da olduğu ve Anayasa uyarınca devletin başı olarak Türk milletinin birliğini temsil ettiği” kaydedilen dilekçede, bu nedenle “Cumhurbaşkanı’nın bütün yurttaşlara, içeride / dışarıda herkese ve özellikle çocuklara örnek olacak bir dil kullanması gerektiği, izlediği yolun ister istemez Türkiye pratiği sayılacağı” ifade edildi. Dilekçede, “Erdoğan’ın sözlerinin doğrudan küfür olduğu ve Gezi protestolarına katıldığı anlaşılan her kadının kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığı” vurgulandı.

“Cumhurbaşkanı’nı kimsenin eleştiremediği bir Türkiye yaratıldı”
Yargı bağımsızlığı sorunu yaşanması nedeniyle Cumhurbaşkanı hakkında açılan bu tür davaların reddedildiği ancak yazar, çizer, sanatçı, akademisyen ve yurttaşların bu tarz sözlerinin Cumhurbaşkanı’na hakaret sayılarak gece yarısı evlerinin basıldığı, gözaltılar yapıldığı, tutuklandıkları anlatılan dilekçede, “Fransa’da 47 yıl boyunca Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yalnız 2 dava açılmışken, bizde son 7 yılda 160 bin 169 soruşturma ve 38 bin 608 dava açılmıştır. Böylece, Cumhurbaşkanı’nın dilediği kişiye, hatta milletimizin en az yarısına ‘Çürük’, “‘Sürtük”‘ sözcükleriyle küfür edebileceği, ama kimsenin Cumhurbaşkanı’nı eleştiremeyeceği bir Türkiye yaratılmıştır” denildi.

Müjdat Gezen örneği
Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın muhalif parti liderlerine ve kendisini eleştirenlere “Hayvanlar / Anıranlar / Cibiliyeti Bozuklar / Tasmalılar / Satılmış Adam / Mankafa / Haysiyetsiz / Şerefsiz / Alçak / Hain / Ahlak Yoksunu Bayan / Cinsi Cibilliyeti Bozuk” gibi sözler sarf etmesine karşın açılan davaların reddedildiği, ancak Müjdat Gezen’in, seçim anketlerini eleştirerek, “… Yeni yapıldı bir tane, AKP’ye yüzde 50 çıkmış, aslında Aziz Nesin kriterlerine göre, yüzde 60 çıkması lazım” dediği gerekçesiyle açılan davada beraat etmesine karşın Yargıtay’ın bozma kararı sonrası önce tazminata mahkûm edildiği, ardından da kınanmasına karar verildiği anımsatıldı. Dilekçede, “Böylece, mizah yüklü bir eleştiri kişilik haklarına tecavüz sayıldığı gibi, davaya konu sözlerde kimse hedef alınmamış olmasına ve Yargıtay kararında ‘o sözlerde davacıların isminin açıkça yer almadığı’ vurgulanmasına rağmen, Müjdat Gezen’in davacıların kişilik haklarına tecavüz ettiği kabul edildi” ifadeleri kullanıldı.

Eşitlik ilkesi vurgusu
Erdoğan’ın söylediği “çürük” ve “sürtük” sözlerinin “çok ağır bir küfür olduğu” ve Tatari’nin de Gezi protestolarına katıldığı kaydedilen dilekçede, “Dolayısıyla, Müjdat Gezen davasındaki değerlendirmenin çok ötesinde, müvekkilemin kişilik haklarına saldırıldığının kabulü gerekir. Aksi halde, Anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesi açıkça ihlal edilmiş, Cumhurbaşkanı ve AKP’liler için başka, AKP’li olmayanlar için başka uygulama yapılmış olur” denildi.

“Gezi, hukuk tanımayan dayatmalara tepki”
Dilekçede, “Gezi’nin hukuk tanımayan dayatmalara karşı dayanağını Anayasa’dan alan bir tepki” olduğu, “eyleme neden olan Taksim Yayalaştırma Projesi’nin de sıradan bir yayalaştırma projesi değil rant aşkıyla doğal yapıyı ve tarihi değeri yok etme girişimi” olduğu anlatılarak, protesto eylemlerine katılanlar hakkında açılan davaların çoğunun beraatla sonuçlandığı kaydedildi. En son açılan 2020 tarihli Gezi davasının da beraatla sonuçlandığı, ancak Erdoğan’ın suçlayıcı konuşması üzerine İstinaf aşamasında bozulan davada mahkûmiyet kararı verildiği belirtilen dilekçede, “Yani sonuçta, dört yargıcın beraat oyuna karşı, biri AKP’den adaylık koymuş iki yargıçla, üstelik Non Bis İn İdem ilkesine aykırı olarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilerek, tarihe not düşülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Tazminat ya da kınama

Dilekçede, Tuğçe Tatari’nin de demokratik bir hak olan Gezi eylemlerine katıldığı kaydedilerek, şöyle denildi:

“Camide içki içildiği iddiası, tıpkı Kabataş / Camiyi Yaktılar / Dolmabahçe’ye tünel kazdılar iddiaları gibi gerçeğe kesinlikle aykırıdır. Bu nedenle, davalı Cumhurbaşkanı’nın böyle bir iddia doğruymuş gibi açıklama yaparak, yurttaşlarının önemli bir bölümüne ve tabii Gezi protestolarına katıldığı bilinen müvekkileme çok ağır bir küfür olan Sürtük sözcüğünü kullanması, kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığından yasa gereğince 5 bin lira manevi tazminata veya Borçlar Kanunu uyarınca davalı Cumhurbaşkanı’nın kınanmasına ve hükmolunacak kararın en yüksek tirajlı iki gazetede yayınlanmasına karar verilmesini talep ediyoruz.”

Gazete manşetleri

Mustafa Sandal’dan Aleyna Tilki’ye tavsiye: Bırak dışarıyı, şarkılarına konsantre ol

Mustafa Sandal, Aleyna Tilki ve menajeri arasında yaşanan tartışma hakkında, “Bunlar her zaman olacak, onun daha çok hırslanıp, daha çok istemesi lazım” dedi.

Mustafa Sandal, son dönemde Aleyna Tilki ile menajerinin arasında yaşanan tartışma hakkındaki konuştu. Sandal, “Zaman zaman her kariyerde zorlandığın anlar olabilir. Bazı durumlarda bunları aşabilmek lazım. Sen bırak dışarıyı, şarkılara, işine konsantre ol” ifadesini kullandı.

Habertürk’ten Eren Gürel’in haberine göre, Tilki’ye tavsiyelerde bulunan Sandal, “Aleyna, çok özel bir yetenek. Zaman zaman her kariyerde zorlandığın anlar olabilir. İstemediğin yerlere sürüklendiğin anlar da olabilir. Bazı durumlarda bunları aşabilmek lazım. Kendi yeteneğine güveneceksin bence. Sen bırak dışarıyı, şarkılara, işine konsantre ol. Pozitif ol her zaman. Benim düşüncem bu yönde” dedi.

‘DAHA ÇOK HIRSLANIP, DAHA ÇOK İSTEMESİ LAZIM’

Sandal sözlerine, “Ben böyle bir zorbalığa maruz kaldıysam da umursamadım. Bana bile engel teşkil etmedi bu durumlar. Hep şarkılara konsantre oldum. Olmuşsa da teğet geçmiştir beni… Belki bizim için de haz etmeyenler olmuştur. Bunlar her zaman olacak, onun daha çok hırslanıp, daha çok istemesi lazım” diye devam etti.

Muhabirlerin, “Yılbaşı ve özel günlerde sahnede oluyorsunuz. Bir özel günü evde geçirmek ister misiniz?” sorusuna yanıt veren Sandal, “Bizim işimiz bu. Nasıl ki hemşire, doktor işinin başında oluyorsa biz de sahnede olmak zorundayız. Özel günlere benim bakış açım biraz farklı. Hayat ile olan ilişkim, sağlıklı olduğum her gün aslında özel gün. Çocuklarınla olduğun bir günde pozitif bir gün geçirebiliyorsan zaten özel gün diyebiliriz buna. Ben öyle bakmıyorum hayata yani… Hayata her adımımı attığım gün, her sabaha uyandığım gün özel bir gün aslında…” ifadelerini kullandı.

‘TAMAMEN NEGATİF ENERJİLERDEN ARINMIŞ BİR YIL OLSUN’
2023 yılını da değerlendiren Mustafa Sandal, “2024 ülkemize ve bütün dünyaya güzel enerjiler getirsin. Duyduğumuz abuk sabuk şeyler inşallah olmaz. Ben tamamen negatif enerjilerden arınmış bir yıl olsun istiyorum. 2023’te çok kötü günler yaşadık. Deprem canımızı çok yaktı. Birlikte kenetlenip, pozitif şeyler yaşamaya ihtiyacımız var” dedi.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Metin Uca trafik kazası geçirdi. Bir hafta yoğun bakımda tedavi görecek

Televizyon programcısı ve sunucusu Metin Uca trafik kazası geçirdi. Uca’nın sosyal medya hesabından “Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji Yoğun Bakım İnme Merkezi’nde bir hafta boyunca tedavi altında olacağım… Pıhtıların eritilmesi ve tıkanıklığın giderilmesine çalışılacak.” açıklaması yapıldı.

Ünlü televizyon programcısı ve sunucusu Metin Uca trafik kazası geçirdiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Uca, şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili dostlarımız Bursa’da bir etkinlik için menajerim sevgili @kubrakb ile çıktığımız yolda Dilovası oksijen çıkışında kendimden geçmem sonucu ağaca vurarak durabildim. Hastanede ilk yapılan tetkikte boyun şah damarımın her ikisinin de tıkalı olduğu ve onun yarattığı durum nedeniyle kazanın ortaya çıktığını öğrendim.

Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji Yoğun Bakım İnme Merkezi’nde bir hafta boyunca tedavi altında olacağım… Pıhtıların eritilmesi ve tıkanıklığın giderilmesine çalışılacak. İlginiz için teşekkürler. Hızla iyileşip aranıza döneceğim.”

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Şarkıcı Banu Parlak serbest bırakıldı

Kooperatif dolandırıcılığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şarkıcı ve sosyal medya fenomeni Banu Parlak, çıkarıldığı adli makamlarca serbest bırakıldı.
Kooperatif dolandırıcılığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Banu Parlak, İstanbul’dan Trabzon’a gitmek üzere geldiği İstanbul Havalimanı girişindeki polis kontrol noktasında gözaltına alına alınmıştı. İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’nde işlemleri biten Parlak, havalimanında bulunan Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne sevk edildi. Burada ifadesi alınan Banu Parlak serbest bırakıldı.

Banu Parlak son olarak Dilan Polat’ın tutuklanmasına ilişkin dalga geçtiği görüntülerle gündem olmuştu.

“BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLULARI POLATLARDIR”
Banu Parlak, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği paylaşımların ve sonrasında televizyon kanallarına çıkarak, “Başıma bir şey gelirse sorumlusu Dilan Polat ve Engin Polat’tır” demiştir.

Devamını Oku
Gazete manşetleri4 ay önce

Mustafa Sandal’dan Aleyna Tilki’ye tavsiye: Bırak dışarıyı, şarkılarına konsantre ol

Mustafa Sandal, Aleyna Tilki ve menajeri arasında yaşanan tartışma hakkında, “Bunlar her zaman olacak, onun daha çok hırslanıp, daha çok...

Gazete manşetleri5 ay önce

Metin Uca trafik kazası geçirdi. Bir hafta yoğun bakımda tedavi görecek

Televizyon programcısı ve sunucusu Metin Uca trafik kazası geçirdi. Uca’nın sosyal medya hesabından “Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji...

Gazete manşetleri5 ay önce

Şarkıcı Banu Parlak serbest bırakıldı

Kooperatif dolandırıcılığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şarkıcı ve sosyal medya fenomeni Banu Parlak, çıkarıldığı adli makamlarca serbest bırakıldı....

Gazete manşetleri5 ay önce

Gazeteci Cengiz Erdinç, yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldıv

Gözaltına alınan gazeteci Cengiz Erdinç, yurtdışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında...

Gazete manşetleri7 ay önce

Canlı yayında küfür eden Serdar Ortaç açıkladı: 2 şişe alkol, 10 tane ilaç içmiştim

Serdar Ortaç TikTok’a küfür etme nedenini açıkladı. Sinir krizi geçirdiğini öne süren Ortaç, “TikTok’u ben nasıl kapatacağım abi? Onu devlet...

Gazete manşetleri8 ay önce

Siyasete gireceğini söylemişti: Hakan Peker ilk hamlesini yaptı

Bir dönemin popüler şarkıcılarından Hakan Peker, siyasete gireceği yönündeki açıklamasının ardından ilk hamlesini yaptı. Safranbolu Belediye Başkanı olmak isteyen Peker,...

Gazete manşetleri8 ay önce

TV programında evinin yenilendiğini gören ev sahibi mahkemeye gitti

Kiracı olan diş hekimliği öğrencisi, bir TV programıyla görüşüp oturduğu evi baştan aşağı değiştirtti. Program TV’de yayınlanınca ev sahibi evdeki...

Gazete manşetleri8 ay önce

Demirören Medya Grubu hakkında yeni iddia: Yurtdışı ofisleri kapatıldı

Bir süredir küçülme haberleriyle gündeme gelen Demirören grubunda Brüksel, Washington ve Atina bürolarının kapatıldığı iddia edildi. Medyaspot’un haberine göre; bulundukları...

Gazete manşetleri8 ay önce

1 günlük yayın yönetmenliği yapan Celalettin Can tutuklandı

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma çerçevesinde 1 günlük yayın yönetmenliği yapan Celalettin Can’ın tutuklandığı bildirildi. 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can,...

Gazete manşetleri8 ay önce

İddia: TRT, bikinili fotoğrafı sonrası Leyla Tanlar’ı diziden çıkardı

TRT’nin yeni dönem dizisi ‘Selahaddin Eyyubi’de yer alan Leyla Tanlar’ın sosyal medyada paylaştığı bikinili fotoğrafı sonrası kadrodan çıkarıldığı öne sürüldü....

Gazete manşetleri8 ay önce

Gazeteci Gökhan Özbek gözaltına alındı

Gazeteci Gökhan Özbek, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak gözaltına alındığını duyurdu. 23 Derece haber sitesinin sahibi gazeteci Gökhan Özbek,...

Gazete manşetleri8 ay önce

Oğuzhan Uğur ve Robot Sophia arasındaki diyalog sosyal medyada gündem oldu

Dünyada vatandaşlığa kabul edilen ilk robot olan Sophia, Oğuzhan Uğur’un sunduğu ‘Mevzular Açık Mikrofon’ programına katıldı. Programın tanıtım videosundaki diyaloglar,...

Gazete manşetleri8 ay önce

TRT ABD’de vatandaşın parasını kimler için çarçur ediyor ?

ABD’de şirketleşen ‘TRT Amerika Inc’ Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun yaptığı harcamalar dudak uçuklatıyor. TRT-USA’ya her yıl milyonlarca dolar akıtılırken sadece...

Gazete manşetleri8 ay önce

Şebnem Paker müzik öğretmeni olarak Milas’a atandı

Eurovision Müzik Yarışması’nda üçüncülük elde eden Şebnem Paker, Milas’taki Kırcağız Ortaokulu’na müzik öğretmeni olarak atandı. 1997 yılında İrlanda’nın Dublin kentinde...

Gazete manşetleri8 ay önce

Kibariye, sahneden Erdoğan çiftine seslendi: Götürdük malları valla

Kibariye, sahneden Erdoğan çiftine seslendi: Götürdük malları vallahttps://t.co/izJ9wAIkwM pic.twitter.com/TGAenBaGxh — BirGün Gazetesi (@BirGun_Gazetesi) August 24, 2023 AKP’nin 22. Kuruluş Yıldönümü...

Gazete manşetleri8 ay önce

Serdar Ortaç: Namaza başlayacağım ama zamanı değil, 60’larda

Ünlü şarkıcı Serdar Ortaç, “Namaza başlayacağım ama zamanı değil, 60’larda” dedi. Ortaç ayrıca, köye yerleşeceğini ve son bir veda turnesi...

Gazete manşetleri8 ay önce

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’den Ahmet Altan ve Osman Kavala mesajı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, sürgün temalı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, hapse atılan gazeteci ve aydınlar arasında Ahmet Altan ve Osman...

Gazete manşetleri8 ay önce

Ödül alan kadın gazeteciyi hedef alan Karakaş’a İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden tepki

Bir radyo programında gazeteci Çağla Geniş’i hedef alan açıklamalar yapan Murat Karakaş’a İzmir Gazeteciler Cemiyet tepki gösterdi. Cemiyet tarafından yapılan...

Gazete manşetleri8 ay önce

Müzisyen Emel Çiftçi tutuklandı

Diyarbakır’da sabah saatlerinde hastaneye tedavi olmak için giden Kürt sanatçı Emel Çiftçi, yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Ankara ve...

Gazete manşetleri8 ay önce

RTÜK’ten VOA Türkçe’ye lisans için 72 saat süre

RTÜK, VOA Türkçe’ye lisans başvurusunda bulunması için 72 saat süre tanıdı. Başvuru olmazsa “voaturkce.com” alan adı engellenecek. Radyo ve Televizyon...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.