Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

Gazeteci Tuğçe Tatari’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sürtük” sözüne dava

Eski İstanbul Barosu Başkanı avukat Turgut Kazan‘ın hazırladığı dava dilekçesinde, Erdoğan’ın tazminata mahkûm edilmesi veya kınanmasına karar verilmesi istendi

T24 yazarı gazeteci Tuğçe Tatari, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisinin de katıldığı Gezi protestolarına katılanlara yönelik olarak sarf ettiği “Bunlar sürtük, bunlar çürük” sözleri nedeniyle, avukatı, eski İstanbul Barosu eski Başkanı Turgut Kazan aracılığıyla “kişilik haklarına saldırıldığı” gerekçesiyle 5 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde Erdoğan’ın tazminata mahkûm edilmesi veya kınanmasına karar verilmesi istendi, bu kararın en yüksek tirajlı iki gazetede yayımlanmasına hükmedilmesi talep edildi. Kazanılması halinde tazminatın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği‘ne bağışlanacağı ifade edildi.

Suç duyuruları peş peşe geldi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı grup toplantısında Gezi eylemlerine katılanlara yönelik olarak, “Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti. Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük” demişti. Erdoğan’ın tepki çeken bu açıklamasına ilişkin olarak CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Sol Partili hukukçular, Avukatlar Birliği, TİP’li kadınlar ve Memleket Partisi suç duyurusunda bulunmuştu.

“Gezi’ci” denerek kovuldu
Gazeteci Tuğçe Tatari de avukatı Kazan aracılığıyla Erdoğan hakkında “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, Tatari’nin Akşam gazetesinde çalışırken Gezi olaylarını izleyerek köşesinde yazdığı, ancak gazetenin şu anda FETÖ kaçağı durumunda olan kişilerin eline geçmesinin ardından “Gezi’ci” denilerek işten çıkarıldığı kaydedildi. Dilekçede, “Bizzat hükümetin görevlendirdiği yöneticiler tarafından GEZİCİ sayılan müvekkilemin, dava konusu çirkin sözleri kişilik haklarına saldırı sayması gayet doğaldır, doğrudur, hakkıdır” dendi.

“Sözler küfür niteliğinde”
Erdoğan’ın “AKP Genel Başkanı olmasının yanında Cumhurbaşkanı da olduğu ve Anayasa uyarınca devletin başı olarak Türk milletinin birliğini temsil ettiği” kaydedilen dilekçede, bu nedenle “Cumhurbaşkanı’nın bütün yurttaşlara, içeride / dışarıda herkese ve özellikle çocuklara örnek olacak bir dil kullanması gerektiği, izlediği yolun ister istemez Türkiye pratiği sayılacağı” ifade edildi. Dilekçede, “Erdoğan’ın sözlerinin doğrudan küfür olduğu ve Gezi protestolarına katıldığı anlaşılan her kadının kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığı” vurgulandı.

“Cumhurbaşkanı’nı kimsenin eleştiremediği bir Türkiye yaratıldı”
Yargı bağımsızlığı sorunu yaşanması nedeniyle Cumhurbaşkanı hakkında açılan bu tür davaların reddedildiği ancak yazar, çizer, sanatçı, akademisyen ve yurttaşların bu tarz sözlerinin Cumhurbaşkanı’na hakaret sayılarak gece yarısı evlerinin basıldığı, gözaltılar yapıldığı, tutuklandıkları anlatılan dilekçede, “Fransa’da 47 yıl boyunca Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yalnız 2 dava açılmışken, bizde son 7 yılda 160 bin 169 soruşturma ve 38 bin 608 dava açılmıştır. Böylece, Cumhurbaşkanı’nın dilediği kişiye, hatta milletimizin en az yarısına ‘Çürük’, “‘Sürtük”‘ sözcükleriyle küfür edebileceği, ama kimsenin Cumhurbaşkanı’nı eleştiremeyeceği bir Türkiye yaratılmıştır” denildi.

Müjdat Gezen örneği
Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın muhalif parti liderlerine ve kendisini eleştirenlere “Hayvanlar / Anıranlar / Cibiliyeti Bozuklar / Tasmalılar / Satılmış Adam / Mankafa / Haysiyetsiz / Şerefsiz / Alçak / Hain / Ahlak Yoksunu Bayan / Cinsi Cibilliyeti Bozuk” gibi sözler sarf etmesine karşın açılan davaların reddedildiği, ancak Müjdat Gezen’in, seçim anketlerini eleştirerek, “… Yeni yapıldı bir tane, AKP’ye yüzde 50 çıkmış, aslında Aziz Nesin kriterlerine göre, yüzde 60 çıkması lazım” dediği gerekçesiyle açılan davada beraat etmesine karşın Yargıtay’ın bozma kararı sonrası önce tazminata mahkûm edildiği, ardından da kınanmasına karar verildiği anımsatıldı. Dilekçede, “Böylece, mizah yüklü bir eleştiri kişilik haklarına tecavüz sayıldığı gibi, davaya konu sözlerde kimse hedef alınmamış olmasına ve Yargıtay kararında ‘o sözlerde davacıların isminin açıkça yer almadığı’ vurgulanmasına rağmen, Müjdat Gezen’in davacıların kişilik haklarına tecavüz ettiği kabul edildi” ifadeleri kullanıldı.

Eşitlik ilkesi vurgusu
Erdoğan’ın söylediği “çürük” ve “sürtük” sözlerinin “çok ağır bir küfür olduğu” ve Tatari’nin de Gezi protestolarına katıldığı kaydedilen dilekçede, “Dolayısıyla, Müjdat Gezen davasındaki değerlendirmenin çok ötesinde, müvekkilemin kişilik haklarına saldırıldığının kabulü gerekir. Aksi halde, Anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesi açıkça ihlal edilmiş, Cumhurbaşkanı ve AKP’liler için başka, AKP’li olmayanlar için başka uygulama yapılmış olur” denildi.

“Gezi, hukuk tanımayan dayatmalara tepki”
Dilekçede, “Gezi’nin hukuk tanımayan dayatmalara karşı dayanağını Anayasa’dan alan bir tepki” olduğu, “eyleme neden olan Taksim Yayalaştırma Projesi’nin de sıradan bir yayalaştırma projesi değil rant aşkıyla doğal yapıyı ve tarihi değeri yok etme girişimi” olduğu anlatılarak, protesto eylemlerine katılanlar hakkında açılan davaların çoğunun beraatla sonuçlandığı kaydedildi. En son açılan 2020 tarihli Gezi davasının da beraatla sonuçlandığı, ancak Erdoğan’ın suçlayıcı konuşması üzerine İstinaf aşamasında bozulan davada mahkûmiyet kararı verildiği belirtilen dilekçede, “Yani sonuçta, dört yargıcın beraat oyuna karşı, biri AKP’den adaylık koymuş iki yargıçla, üstelik Non Bis İn İdem ilkesine aykırı olarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilerek, tarihe not düşülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Tazminat ya da kınama

Dilekçede, Tuğçe Tatari’nin de demokratik bir hak olan Gezi eylemlerine katıldığı kaydedilerek, şöyle denildi:

“Camide içki içildiği iddiası, tıpkı Kabataş / Camiyi Yaktılar / Dolmabahçe’ye tünel kazdılar iddiaları gibi gerçeğe kesinlikle aykırıdır. Bu nedenle, davalı Cumhurbaşkanı’nın böyle bir iddia doğruymuş gibi açıklama yaparak, yurttaşlarının önemli bir bölümüne ve tabii Gezi protestolarına katıldığı bilinen müvekkileme çok ağır bir küfür olan Sürtük sözcüğünü kullanması, kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığından yasa gereğince 5 bin lira manevi tazminata veya Borçlar Kanunu uyarınca davalı Cumhurbaşkanı’nın kınanmasına ve hükmolunacak kararın en yüksek tirajlı iki gazetede yayınlanmasına karar verilmesini talep ediyoruz.”

Gazete manşetleri

Gazeteci Rojin Altay gözaltına alındı

Yeni Yaşam gazetesi muhabiri Rojin Altay, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Yeni Yaşam gazetesi muhabiri Rojin Altay, Diyarbakır’a giderken Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Yeni Yaşam’da yer alan habere göre, dün saat 18.00 sıralarında İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü, Altay’ın babasını arayarak, kızının gözaltına alındığı bildirdi.

Emniyet’i arayan avukat Sercan Korkmaz’a, Altay hakkında 24 saat görüş kısıtlılık kararı olduğu söylendi. Gözaltı gerekçesine dair ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Nihat Doğan’dan Oda Tv’ye ‘antidepresan’ tepkisi: Kürt çocuklarına kininiz bitmedi

Nihat Doğan, ‘Antidepresan’ şarkısını seslendirince Oda Tv, “Nihat Doğan ‘Antidepresan’ı söyledi: Mabel yatağından fırladı” başlığıyla bir haber yaptı. Doğan’dan Oda Tv’ye tepki geldi.

Mabel Matiz ve Mert Demir’in Antidepresan şarkısını seslendirmesi gündem olan Nihat Doğan, Oda TV’nin haber başlığına tepki gösterdi.

Nihat Doğan’on son dönemin popüler şarkısı Antidepresan’ı yorumlaması sosyal medyada gündem oldu. Oda Tv, Doğan’ın performansını, “Nihat Doğan ‘Antidepresan’ı söyledi: Mabel yatağından fırladı” başlığıyla haberleştirdi.

Oda Tv’ye Twitter’dan tepki gösteren Nihat Doğan, “Kürt çocuklarına kininiz nefretiniz hiç bitmedi bitmeyecek. Kininizde boğulun” diye yazdı.

TEPKİ VERMEDEN DİNLEDİ

Doğan’ın performansına bir yorum da Murat Yıldırım’dan geldi.

Teşkilat dizisinin başrol oyuncusu Deniz Baysal, Instagram hesabından partneri Murat Yıldırım’ın Nihat Doğan’ın “Antidepresan” performansını dinlediği anları paylaştı.

Baysal’ın “Bu videoyu sadece aramızda güleceğimizi düşünmedin herhalde” notuyla yayınladığı video kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Yıldırım’ın tepki vermeden boşluğa bakarak şarkı dinlediği anlar ise izleyicileri kahkahaya boğdu.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Mahsun Kırmızıgül’ün yeni filmi “Prestij Meselesi” davalık oldu

Senaryosunu Mahsun Kırmızıgül’ün kaleme aldığı, müzik yapımcısı Hilmi Topaloğlu’nun Anadolu’nun dört bir yanından yetenekli genç müzisyenleri keşfetmesini ele alan “Prestij Meselesi” filminin gösterime girmesinin engellenmesi yönünde talebin bulunduğu dava ertelendi.
Vizyon tarihi 3 Şubat 2023 olarak duyurulan; Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği ve oyuncu kadrosunda Biran Damla Yılmaz, Erkan Petekkaya, Erdal Özyağcılar, Engin Hepileri, Eser Yenenler ve Melisa Döngel gibi isimlerin yer aldığı dram, henüz gösterime girmeden hukuki süreciyle gündeme girdi.

İstanbul 2. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davalı Boyut Film yetkilisi Mahsun Kırmızıgül ve avukatları ile Hilmi Topal’ın oğlu davacı Volkan Topal ve avukatları katıldı.

AA’nın haberine göre; duruşmayı, Hilmi Topal’ın ikinci eşi ve oğulları ile şarkıcı Mustafa Topaloğlu’nun oğlu Çağlayan Topaloğlu da takip etti.

Hakimin, mahkemenin asıl hakiminin izinde olduğunu ve karar verilemeyeceğini açıklaması üzerine tarafların beyanları alındı.

“BU FİLM BİR UMUT HİKAYESİ”
Davalı Kırmızıgül, Hilmi Topal’ın vefatının ardından borçları konusunda ailesine yardımcı olduğunu ifade ederek “Bu film yalnızca Hilmi Topal’ın hikayesi değil, 1990’lı yıllarda 3 gencin Hilmi Topal ile tanışma ve yola çıkma hikayesi. Bu film bir umut hikayesi.” dedi.

Boyut Film’in avukatlarından Hatice Ufuk Sıtkı da filmde Hilmi Topal’ın kişilik haklarının zedelenmediğini savunarak “Keza zedelendiği düşünülse bile kişi öldüğünde bu kişilik hakları ortadan kalkar. Tedbir talebinin reddini istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Devamını Oku
Gazete manşetleri1 saat önce

Gazeteci Rojin Altay gözaltına alındı

Yeni Yaşam gazetesi muhabiri Rojin Altay, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Yeni Yaşam gazetesi muhabiri Rojin Altay, Diyarbakır’a giderken Sabiha...

Gazete manşetleri2 saat önce

Nihat Doğan’dan Oda Tv’ye ‘antidepresan’ tepkisi: Kürt çocuklarına kininiz bitmedi

Nihat Doğan, ‘Antidepresan’ şarkısını seslendirince Oda Tv, “Nihat Doğan ‘Antidepresan’ı söyledi: Mabel yatağından fırladı” başlığıyla bir haber yaptı. Doğan’dan Oda...

Diğer1 gün önce

Yine Habertürk, yine ‘yellenme’ sesi vakası!

Habertürk’te Oya Çebi’nin sunduğu “Haftalık” adlı canlı yayınlanan programda çıkan ses sosyal medyada gündem oldu. Habertürk canlı yayınlarında daha önce...

Gazete manşetleri2 gün önce

Mahsun Kırmızıgül’ün yeni filmi “Prestij Meselesi” davalık oldu

Senaryosunu Mahsun Kırmızıgül’ün kaleme aldığı, müzik yapımcısı Hilmi Topaloğlu’nun Anadolu’nun dört bir yanından yetenekli genç müzisyenleri keşfetmesini ele alan “Prestij...

Gazete manşetleri2 gün önce

Alman Stern dergisinin ‘Kundakçı Erdoğan’ kapağı ne anlama geliyor?

‘Erdoğan artık aile dışında kimseye güvenmiyor. Birçok otokratı yakalayan otokrat lanetidir bu. Çevresinde bir hayranlık ve korku karışımı var. Ve...

Gazete manşetleri2 gün önce

Ümit Alan: Türkiye’de iktidar değişirse “muhalif” medyayı zor günler bekliyor

İletişimci ve yazar Ümit Alan’ın konuk olduğu, ‘Yayınlanması Kaydıyla’ podcast serisinin yeni bölümü yayında T24 ve Podbee Media ortak yapımı...

Gazete manşetleri3 gün önce

Hazal Kaya’dan ‘dizi’ sitemi: Zor yahu!

Hazal Kaya, sosyal medyada gösterilen tepkilere, “Ulusal kanalda yayınlanan dizileri küçümsüyor olabilir miyim? Rica ediyorum gidin stresinizi başka yerde atın”...

Gazete manşetleri3 gün önce

Şahan Gökbakar’dan şiddet ve taciz tepkisi: Dokunan olmamış, rahat ve korkusuz

Kedilere şiddet uygulayan Aytuğ Koyuncu’nun kendisine tepki gösteren kadını taciz edip hakarette bulunmasına tepki gösteren Şahan Gökbakar, “2016’dan beri dokunan...

Diğer4 gün önce

RTÜK Başkanlığına Ebubekir Şahin yeniden seçildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığına Ebubekir Şahin üçüncü kez yeniden seçildi. Başkan Vekili ise Orhan Karadaş oldu. Radyo ve...

Gazete manşetleri4 gün önce

Otisabi Uykusuz’a böyle veda etti: Üzgün değil kızgınım

Mizah dergisi Uykusuz, bugün çıkan son sayısıyla yayın hayatına veda etti. Derginin eski çizerlerinden ‘Otisabi’ mahlaslı Yılmaz Aslantürk, yaptığı paylaşımda...

Gazete manşetleri5 gün önce

Habertürk’ten ‘annem karne hediyesi et aldı’ haberine soruşturma

Habertürk, kasaba giden bir çocuğun “Annem karne hediyesi olarak et aldı” sözlerinin yer aldığı haberle ilgili inceleme ve soruşturma başlattıklarını...

Gazete manşetleri5 gün önce

30 yıldır bitmeyen karanlık: Uğur Mumcu

24 Ocak 1993’te Ankara Karlı Sokak’ta patlatılan bomba ile katledilen gazeteci Uğur Mumcu’nun cinayeti faili meçhul olarak kaldı. Ankara’daki evinin...

Diğer6 gün önce

Gazeteci-yazar Orhan Erinç yaşamını yitirdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından, eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Orhan Erinç, 87 yaşında hayatını kaybetti. Erinç, yarın TGC...

Gazete manşetleri7 gün önce

Sabah gazetesi, AKP’nin yaptırdığı anketi paylaştı, rakip partilerin oy oranlarına yer vermedi: “AK Parti, yüzde 41 bandını aştı”

Sabah gazetesi, AKP’nin yaptırdığı son saha araştırmalarında AKP’nin oyunun yüzde 41 bandını aştığını belirtti. Haberde araştırma şirketi ve araştırmanın künyesi...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Hakan Ural tepkilere yanıt verdi: Bunların derdi Tayyip Bey’in kurduğu memleket

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın “Çevre ve Medya” söyleşisine konuşmacı olarak çağırılan ve tepki toplayan Hakan Ural “Bunların derdi...

Gazete manşetleri1 hafta önce

RTÜK Üyesi Taşçı’dan Rasim Ozan Kütahyalı’ya dava: Seviyesine inmem, ancak ona da pabuç bırakmam

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, Beyaz TV’de yayınlanan ‘Beyaz Futbol’ programında kendisine yönelik sarf ettiği sözler...

Gazete manşetleri1 hafta önce

RTÜK’ten ‘Camdaki Kız’ açıklaması: Yakından takip etmeye başladık

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK’ün uyarılarını dikkate almayan yapımları daha yakından takip etmeye başladıklarını açıkladı....

Gazete manşetleri1 hafta önce

Tutuklu gazeteciler: Cezaevinde gazetecilik yapmamız engellendi

Sincan Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan beş kadın gazeteciye ilişkin hazırlanan rapora göre gazetecilerin iletişim hakları engellendi, haber yapmalarına izin verilmedi....

Gazete manşetleri1 hafta önce

Akit’e ‘FETÖ borsası’ suçlaması: Kaç milyon aldığınızı iyi biliyorum

Eski Akitçi Mehmet Özmen, Akit’te ‘FETÖ borsası’ kurulduğunu iddia etti, “Türkiye’nin iyi tanıdığı o işadamının FETÖ dosyasını kapatıp karşılığında kaç...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Milliyet yazarı Elif Akar, dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı

Aydın merkezli 29 ilde jandarmanın düzenlediği devre mülk dolandırıcılığı operasyonunda tutuklanan 30 şüpheliden biri de İzmir Barosu avukatlarından Elif Akar...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.