Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

Gazeteci Tuğçe Tatari’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sürtük” sözüne dava

Eski İstanbul Barosu Başkanı avukat Turgut Kazan‘ın hazırladığı dava dilekçesinde, Erdoğan’ın tazminata mahkûm edilmesi veya kınanmasına karar verilmesi istendi

T24 yazarı gazeteci Tuğçe Tatari, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisinin de katıldığı Gezi protestolarına katılanlara yönelik olarak sarf ettiği “Bunlar sürtük, bunlar çürük” sözleri nedeniyle, avukatı, eski İstanbul Barosu eski Başkanı Turgut Kazan aracılığıyla “kişilik haklarına saldırıldığı” gerekçesiyle 5 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde Erdoğan’ın tazminata mahkûm edilmesi veya kınanmasına karar verilmesi istendi, bu kararın en yüksek tirajlı iki gazetede yayımlanmasına hükmedilmesi talep edildi. Kazanılması halinde tazminatın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği‘ne bağışlanacağı ifade edildi.

Suç duyuruları peş peşe geldi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı grup toplantısında Gezi eylemlerine katılanlara yönelik olarak, “Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti. Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük” demişti. Erdoğan’ın tepki çeken bu açıklamasına ilişkin olarak CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Sol Partili hukukçular, Avukatlar Birliği, TİP’li kadınlar ve Memleket Partisi suç duyurusunda bulunmuştu.

“Gezi’ci” denerek kovuldu
Gazeteci Tuğçe Tatari de avukatı Kazan aracılığıyla Erdoğan hakkında “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, Tatari’nin Akşam gazetesinde çalışırken Gezi olaylarını izleyerek köşesinde yazdığı, ancak gazetenin şu anda FETÖ kaçağı durumunda olan kişilerin eline geçmesinin ardından “Gezi’ci” denilerek işten çıkarıldığı kaydedildi. Dilekçede, “Bizzat hükümetin görevlendirdiği yöneticiler tarafından GEZİCİ sayılan müvekkilemin, dava konusu çirkin sözleri kişilik haklarına saldırı sayması gayet doğaldır, doğrudur, hakkıdır” dendi.

“Sözler küfür niteliğinde”
Erdoğan’ın “AKP Genel Başkanı olmasının yanında Cumhurbaşkanı da olduğu ve Anayasa uyarınca devletin başı olarak Türk milletinin birliğini temsil ettiği” kaydedilen dilekçede, bu nedenle “Cumhurbaşkanı’nın bütün yurttaşlara, içeride / dışarıda herkese ve özellikle çocuklara örnek olacak bir dil kullanması gerektiği, izlediği yolun ister istemez Türkiye pratiği sayılacağı” ifade edildi. Dilekçede, “Erdoğan’ın sözlerinin doğrudan küfür olduğu ve Gezi protestolarına katıldığı anlaşılan her kadının kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığı” vurgulandı.

“Cumhurbaşkanı’nı kimsenin eleştiremediği bir Türkiye yaratıldı”
Yargı bağımsızlığı sorunu yaşanması nedeniyle Cumhurbaşkanı hakkında açılan bu tür davaların reddedildiği ancak yazar, çizer, sanatçı, akademisyen ve yurttaşların bu tarz sözlerinin Cumhurbaşkanı’na hakaret sayılarak gece yarısı evlerinin basıldığı, gözaltılar yapıldığı, tutuklandıkları anlatılan dilekçede, “Fransa’da 47 yıl boyunca Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yalnız 2 dava açılmışken, bizde son 7 yılda 160 bin 169 soruşturma ve 38 bin 608 dava açılmıştır. Böylece, Cumhurbaşkanı’nın dilediği kişiye, hatta milletimizin en az yarısına ‘Çürük’, “‘Sürtük”‘ sözcükleriyle küfür edebileceği, ama kimsenin Cumhurbaşkanı’nı eleştiremeyeceği bir Türkiye yaratılmıştır” denildi.

Müjdat Gezen örneği
Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın muhalif parti liderlerine ve kendisini eleştirenlere “Hayvanlar / Anıranlar / Cibiliyeti Bozuklar / Tasmalılar / Satılmış Adam / Mankafa / Haysiyetsiz / Şerefsiz / Alçak / Hain / Ahlak Yoksunu Bayan / Cinsi Cibilliyeti Bozuk” gibi sözler sarf etmesine karşın açılan davaların reddedildiği, ancak Müjdat Gezen’in, seçim anketlerini eleştirerek, “… Yeni yapıldı bir tane, AKP’ye yüzde 50 çıkmış, aslında Aziz Nesin kriterlerine göre, yüzde 60 çıkması lazım” dediği gerekçesiyle açılan davada beraat etmesine karşın Yargıtay’ın bozma kararı sonrası önce tazminata mahkûm edildiği, ardından da kınanmasına karar verildiği anımsatıldı. Dilekçede, “Böylece, mizah yüklü bir eleştiri kişilik haklarına tecavüz sayıldığı gibi, davaya konu sözlerde kimse hedef alınmamış olmasına ve Yargıtay kararında ‘o sözlerde davacıların isminin açıkça yer almadığı’ vurgulanmasına rağmen, Müjdat Gezen’in davacıların kişilik haklarına tecavüz ettiği kabul edildi” ifadeleri kullanıldı.

Eşitlik ilkesi vurgusu
Erdoğan’ın söylediği “çürük” ve “sürtük” sözlerinin “çok ağır bir küfür olduğu” ve Tatari’nin de Gezi protestolarına katıldığı kaydedilen dilekçede, “Dolayısıyla, Müjdat Gezen davasındaki değerlendirmenin çok ötesinde, müvekkilemin kişilik haklarına saldırıldığının kabulü gerekir. Aksi halde, Anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesi açıkça ihlal edilmiş, Cumhurbaşkanı ve AKP’liler için başka, AKP’li olmayanlar için başka uygulama yapılmış olur” denildi.

“Gezi, hukuk tanımayan dayatmalara tepki”
Dilekçede, “Gezi’nin hukuk tanımayan dayatmalara karşı dayanağını Anayasa’dan alan bir tepki” olduğu, “eyleme neden olan Taksim Yayalaştırma Projesi’nin de sıradan bir yayalaştırma projesi değil rant aşkıyla doğal yapıyı ve tarihi değeri yok etme girişimi” olduğu anlatılarak, protesto eylemlerine katılanlar hakkında açılan davaların çoğunun beraatla sonuçlandığı kaydedildi. En son açılan 2020 tarihli Gezi davasının da beraatla sonuçlandığı, ancak Erdoğan’ın suçlayıcı konuşması üzerine İstinaf aşamasında bozulan davada mahkûmiyet kararı verildiği belirtilen dilekçede, “Yani sonuçta, dört yargıcın beraat oyuna karşı, biri AKP’den adaylık koymuş iki yargıçla, üstelik Non Bis İn İdem ilkesine aykırı olarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilerek, tarihe not düşülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Tazminat ya da kınama

Dilekçede, Tuğçe Tatari’nin de demokratik bir hak olan Gezi eylemlerine katıldığı kaydedilerek, şöyle denildi:

“Camide içki içildiği iddiası, tıpkı Kabataş / Camiyi Yaktılar / Dolmabahçe’ye tünel kazdılar iddiaları gibi gerçeğe kesinlikle aykırıdır. Bu nedenle, davalı Cumhurbaşkanı’nın böyle bir iddia doğruymuş gibi açıklama yaparak, yurttaşlarının önemli bir bölümüne ve tabii Gezi protestolarına katıldığı bilinen müvekkileme çok ağır bir küfür olan Sürtük sözcüğünü kullanması, kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığından yasa gereğince 5 bin lira manevi tazminata veya Borçlar Kanunu uyarınca davalı Cumhurbaşkanı’nın kınanmasına ve hükmolunacak kararın en yüksek tirajlı iki gazetede yayınlanmasına karar verilmesini talep ediyoruz.”

Gazete manşetleri

Devlet Bahçeli’nin danışmanı sokak röportajı yapanları hedef aldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanı Yıldıray Çiçek, sokak röportajı yapan isimleri hedef aldı.

Türkgün gazetesindeki yazısında Çiçek, “Fakat bunların yaptığı ne fikir özgürlüğü ne de demokrasiyle izah edilemeyecek çirkeflik boyutundadır. Öyle bir iğrenç haldedirler ki beğenmediği cevabı aldıklarında vatandaşı aşağılamaktan ve onlara hakaret etmekten çekinmiyorlar. Çünkü robot gibi öyle şartlandırılmış haldeler ki cüzdanlarındaki CHP damgalı bankamatik kartlarının hakkını vermek için zombi gibi sokaklarda dolaşıyorlar. Mikrofonu tuttukları kişiler tarafından Sayın Erdoğan ve Bahçeli’ye, Cumhur ittifakına bir eleştiri, bir seviyesizlik yapılırsa, sokaklarda zombi gibi dolaşan sokak röportajcılarının sırıtışı, yılışı, kırıtışı kat kat artıyor. Bu halleri de mikrofon ahlakı taşımadıklarını gösteriyor. Kendilerini sokaklara salanlara sadık olduklarını göstermek için sergilemedikleri çirkeflik de kalmamıştır. Sokak kedisi, sokak köpeği, sokak faresi gibi isimlerle CHP’nin sokaklara ‘Röportajcı’ diye saldıklarının aşısı yapılmazsa inanın sokaklarda salgın hastalık kol gezecektir” ifadesini kullandı.

‘Sokak Kedisi’ isimli Youtube kanalıyla bilinen Ebru Uzun Oruç, Kadıköy’de yaptığı sokak röportajında, vatandaşlara MHP lideri Devlet Bahçeli’yi sormuş ve bu röportaj sonrası MHP yöneticilerinin hedefi olmuştu. MHP‘lilerin hedef göstermesinin ardından Oruç, eşi ile birlikte Bağdat Caddesi’nde 4 kişinin silahlı saldırısına uğramıştı.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Ülke TV sunucusu 1 liralık farkı bulmak için hesap makinesi kullandı

Ülke TV sunucusu Mustafa Yıldız, Tarım Kredi marketleri haberi yaparken 34,5 liradan 33,5 lirayı çıkardı. İşlemi sırasında hesap makinesi kullanan Yıldız, viral oldu.

Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde bazı ürünlerde indirime gidilmesi gündemdeki yerini koruyor.

İktidara yakınlığı ile bilinen Ülke TV‘de sunucu Mustafa Yıldız, Tarım Kredi marketlerindeki ürünlerin fiyatını diğer marketlerin etiketleriyle karşılaştırdı.

Eline hesap makinesi alan Yıldız, Tarım Kredi’de 33,5 lira olan bir litre ayçiçek yağının başka bir markette 34,5 lira olduğunu söyledi. Yıldız, aradaki farkı hesaplamak için hesap makinesi kullandı, sonuç 1 lira çıktı.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Adanalı Fenomen Röportaj Adam’ın film setine polis baskını

Adana’da “Röportaj Adam” olarak bilinen sosyal medya fenomeni Mahsun Karaca’nın başrolünü üstlendiği “İllegal hayatlar” filminin çekimi sırasında İstasyon Meydanında yapılan mitingi gerçek zanneden polis sete baskın yapıp izinsiz miting yapıldığını söyleyerek son vermesini istedi.

Sosyal medyada “Röportaj adam” olarak ünlenen gerçek haberler üzerine çekimler yapıp komik bir şekilde halka sunan Mahsun Karaca yine yapılan haberlerden esinlenerek “İllegal hayatlar” isimli sinema filmi yapmaya karar verdi.

Karaca’nın filmi, Adana’da kumar oynatmak için kurulan bir siyasi parti liderinin başından geçen olayları konu alıyor. Karaca bu filmin çekimleri için bugün İstasyon Meydanına geldi.
Çekimlerde Karaca Liberal Muhafazakar Komünist Parti Genel Başkanı olarak halka sesleniyor halkta Karaca lehine sloganlar atıyordu.

Bunu gören polis izinsiz miting yapıldığını zannederek sete baskın yaptı.

Polis film setine izinsiz miting yapıldığını söyleyip sonlandırmalarını söyledi.

Set ekibi ise miting yapmadıklarını film seti olduğunu sette genel başkanın halka hitap ettiğini söyledi.

Polis bunun üzerine film çekimi için izinleri olup olmadığını kontrol etti.

Valilikten izin aldığını gören polis ekibe başarılar dileyerek setten ayrıldı.

Devamını Oku
Gazete manşetleri20 saat önce

Devlet Bahçeli’nin danışmanı sokak röportajı yapanları hedef aldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanı Yıldıray Çiçek, sokak röportajı yapan isimleri hedef aldı. Türkgün gazetesindeki yazısında Çiçek, “Fakat bunların...

Gazete manşetleri20 saat önce

Ülke TV sunucusu 1 liralık farkı bulmak için hesap makinesi kullandı

Ülke TV sunucusu Mustafa Yıldız, Tarım Kredi marketleri haberi yaparken 34,5 liradan 33,5 lirayı çıkardı. İşlemi sırasında hesap makinesi kullanan...

Gazete manşetleri21 saat önce

Adanalı Fenomen Röportaj Adam’ın film setine polis baskını

Adana’da “Röportaj Adam” olarak bilinen sosyal medya fenomeni Mahsun Karaca’nın başrolünü üstlendiği “İllegal hayatlar” filminin çekimi sırasında İstasyon Meydanında yapılan...

Gazete manşetleri22 saat önce

Faysal Soysal imzalı ‘Ceviz Ağacı’ filmine ABD’den ‘En İyi Film’ ödülü

Yönetmen Faysal Soysal‘ın “Ceviz Ağacı” filmi festival yolculuğuna devam ediyor. 14. Hamilton New York Film Festivali‘nde açılış filmi olarak gösterilen...

Gazete manşetleri1 gün önce

Cumhuriyet Gazetesi’nin Ravza Kavakçı Kan haberlerine ceza

Cumhuriyet Gazetesi ve İBB’ye bağlı Metro İstanbul şirketine AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan‘ın çift maaş aldığına dair haberler...

Gazete manşetleri1 gün önce

Melih Gökçek’ten ikinci ‘jelibon’ vakası; photoshopla orgeneral forması giydirilmiş Kamerunlu futbolcu Aboubakar’ı şehit sandı

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, fotomontajla orgeneral forması giydirilmiş Beşiktaş’ın eski golcüsü Aboubakar‘ı şehit sandı. Sosyal medyada alay...

Gazete manşetleri1 gün önce

Murat Yetkin’den Sedat Peker sorusu !

Gazeteci, yazarı Murat Yetkin, bir süredir BAE’de bulunan organize suç örgütü lideri Sedat Peker‘in sosyal medya paylaşımlarına yeniden başlamasına ilişkin...

Diğer1 gün önce

Merdan Yanardağ’dan Muharrem İnce’ye olay cevap! “Sarayın yeni muhbiri yine kıvırmış”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bugün 2018 seçimleri gecesinde yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamalarda TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağı...

Gazete manşetleri2 gün önce

RTÜK’ten TELE1’e iki ceza birden

İktidarın medya sopası RTÜK, Kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yaptığı yayın için TELE1’e ceza verdi. Öte yandan TELE1’in internet...

Gazete manşetleri2 gün önce

Sedat Peker Yandaş Gazeteciyi Uyardı: Çok Önemli Şeyler Seyredeceğiz

Türkiye, Sedat Peker’in yeni iddialarını konuşuyor. “Deli Çavuş” adlı Twitter hesabından uzun bir tvit serisi paylaşan Sedat Peker, yandaş gazeteci...

Gazete manşetleri2 gün önce

YouTube’daki Erdoğan animasyonuna soruşturma

İfade kağıdını sosyal medya hesabından paylaşan Yusuf Kayaalp, “Az önce yine cumhurbaşkanına hakaretten ifadeye çağrıldım. Gerekçesi ise animasyon çizimini yapmamız”...

Analiz3 gün önce

Can Ataklı, Hasan Yeşildağ ile tanışmasını anlattı: Tayyip bey onu mafyaya genel müdür atamış

Gazeteci Can Ataklı, kendisine ait Youtube kanalında yayınladığı programında, Sedat Peker’in tweetleriyle gündeme gelen Hasan Yeşildağ ile ilk karşılaşmasını ve...

Diğer3 gün önce

Ahmet Hakan, ‘Gülşen’i hedef gösterdi!

Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan sahne kıyafetleriyle gündem olan Gülşen‘i hedef gösterdi. Hakan, şarkıcının kıyafetiyle ilgili olarak, “Bu...

Gazete manşetleri3 gün önce

Nagehan Alçı’dan Fazıl Say’a: “Ekrem’i aday maday yaptırtmıyorum” diye hezeyanlarını döktü, bu sözleri normal mi?

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, “Senin bineceğin tek otobüs cezaevine giden otobüs olmalı. Ekrem’i de aday maday yaptırtmıyorum” diyen piyanist Fazıl...

Gazete manşetleri3 gün önce

Muharrem İnce’den Merdan Yanardağ’a: Seçim gecesini konuşmaya hazırım; adam olun, iftira atmayın

İnce, davet edileceği programa seçim gecesi yanında bulunan CHP’li isimlerin de katılabileceğini söyledi Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, gazeteci...

Gazete manşetleri3 gün önce

Sanatçı Hakan Taşıyan’dan Erdoğan’a karşılama!

AKP’nin 21. kuruluş yıl dönümü programı kapsamında Ankara’ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, havalimanında Hakan Taşıyan ile partililer...

Gazete manşetleri3 gün önce

Şarkıcı Metin Işık komşularına kurşun yağdırdı!

Kayseri’de Metin Işık adlı şarkıcı daha önce aralarında husumet bulunan aileye silahla saldırdı. Saldırıda 3’ü ağır 5 kişi yaralanırken, Metin...

Gazete manşetleri3 gün önce

Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü, gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı (MA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever gözaltına alındı. Diyarbakır’dan İstanbul seyahat eden Mezopotamya Ajansı (MA) Sorumlu Yazı...

Gazete manşetleri4 gün önce

MHP’liler tehdit etmişti: Sokak Kedisi’ne saldırıda gözaltındaki 3 kişi serbest

‘Sokak Kedisi’ adıyla yaptığı sokak röportajlarıyla tanınan Ebru Uzun Oruç ve eşi Barış Oruç‘a saldırı sonrası gözaltına alınan 3 kişi...

Gazete manşetleri4 gün önce

Nagehan Alçı yazılı sormuş ama yüz yüze gibi sundu

Nagehan Alçı, sorularını yazılı iletmiş, yanıtlarını da yazılı almış. Yazılı sorularına İmamoğlu’ndan yazılı yanıtlar aldığı konusunda okura bilgi vermediği gibi...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.