Bizi Takip Edin

Polemik

Basın meslek örgütleri Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanmasının birinci ayında eylem yaptı

Basın meslek örgütleri, Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanmasının birinci ayında, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde eylem yaptı. DİSK’e bağlı Basın-İş Sendikası Başkanı Faruk Eren, “Biz, artık hapsedilen meslektaşlarımızın tutuklu kaldığı gün sayısını tutan bir sayaç olmak istemiyoruz. Gazetecilerin görevi, haber olmak değil, yönetenlerin baskısına karşı yönetilenlerin yanında olmaktır” dedi.

DİSK Basın-İş Sendikası, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu üyesi gazeteciler, Diyarbakır’da geçen ay tutuklanan 16 gazeteci için bugün Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde basın açıklama yaptı.

“Gazeteciliği savunuyoruz. Özgür basın susturulamaz” yazılı pankart açan gazeteciler, tutuklu gazetecilerin resimlerinin bulunduğu dövizler taşıyarak, “Özgür basın susturulamaz”, “Özgür basın, özgür ülke” ve “Baskılar basını yıldıramaz” sloganları attı. Açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi.

Basın-İş Sendikası Başkanı Faruk Eren, Deutsche Welle (DW) ve Voice Of America (VOA) haber sitelerine Türkiye’de erişim engeli getirildiğini anımsattı. “Meslektaşlarımızla birlikte mesleğimiz de haber alma hakkı da tutsak” diyen Eren, şunları söyledi:

“Fotoğraf makineleri, bilgisayarları ya suç deliliymiş gibi el konuldu”
AKP ve MHP iktidarının sistematik baskı politikası, seçim atmosferinde daha da katmerlenecek. 16 Haziran’da 16 gazeteci arkadaşımızın tutuklanması bunun işaretlerinden biriydi. Meslektaşlarımıza, sorgularında, ‘Bu haberi niye yaptın’ diye soruldu. Fotoğraf makineleri, bilgisayarları ya suç deliliymiş gibi el konuldu ya da polis tarafından kullanılmaz hale getirilecek şekilde tahrip edildi. Gazetecilerden hırsını alamayan iktidar, gazetecilik ekipmanlarına bile tahammül gösteremedi.

“Gazetecilik suç değildir”
Gazeteciliği suç olarak gören bu zihniyet, gazetecileri hapsetmekten yılmadı. Biz de asıl suçluların onları hapsedenler olduğunu söylemekten yılmadık, yılmayacağız. Gazetecilik suç değildir. Suçlu arayanların adresi, gazetecileri hapsedenlerdir. Adliyeler basın mensupları için bir öğütme makinesi haline gelirken polis de sokağı gazeteciler için gittikçe daraltıyor, adeta bir mafya üyesiymiş gibi tehditler savuruyor, darp ediyor, işkence ediyor. Gazeteci hapsetmekte mahir olan iktidarın herhangi bir üyesi, ağzını ne zaman açsa cezaevinde gazetecilerin bulunmadığını söylüyor.

“Onları hapsedenler suçludur”
Hapiste tek bir gazeteci kalmayıncaya dek bu diyarlara özgürlük ve demokrasi gelmeyeceğini biliyoruz ve herkesi, başta Kürt basını olmak üzere gazetecilere ve gazeteciliğe yönelik baskılara karşı oluşan sessizlik duvarını yıkmak için ses çıkarmaya davet ediyoruz. Haber alma hakkınıza sahip çıkın istiyoruz. Biz, artık hapsedilen meslektaşlarımızın tutuklu kaldığı gün sayısını tutan bir sayaç olmak istemiyoruz. Gazetecilerin görevi, haber olmak değil, yönetenlerin baskısına karşı yönetilenlerin yanında olmaktır. Gazetecilerin yeri, hapishaneler değil sokaklardır. Meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Onlar suçlu değil, onları hapsedenler suçludur. Bizler, gazeteciliği ve gazetecileri savunmaya devam edeceğiz.”

Tutuklu gazetecilerin ismi okunarak “Burada” denilmesinin ardından eylem sona erdi.

Gazete manşetleri

Sedat Peker Yandaş Gazeteciyi Uyardı: Çok Önemli Şeyler Seyredeceğiz

Türkiye, Sedat Peker’in yeni iddialarını konuşuyor. “Deli Çavuş” adlı Twitter hesabından uzun bir tvit serisi paylaşan Sedat Peker, yandaş gazeteci Hikmet Genç’e uyarıda bulundu.

2023 seçimlerine az bir süre kala Sedat Peker’den çok konuşulacak yeni bir iddia geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın iş insanları Hasan ve Zeki Yeşildağ ile ilgili paylaşımlarda bulunan Peker, iki kardeşin sahibi olduğu Akşam gazetesi yazarı Hikmet Genç’e uyarıda bulundu.

“SEDAT PEKER’DEN HİKMET GENÇ’E UYARI: “LGBT’Lİ BİREYLERLE İLGİLİ KÖTÜ YAZILAR YAZMAYIN”

“Kendilerini en büyük milliyetçi, en büyük muhafazakar olarak tanıtanların size ne kadar namussuz olduklarını anlatacağım.” diyen Sedat Peker, şöyle devam etti: Gazeteci Sayın Hikmet Genç Bey sizinle tanıştık. Bazı düşüncelerimiz farklı olsa da sizin iyi bir insan olduğunuzu biliyorum. Size dostane uyarım LGBT’li bireylerle ilgili çok sert ve kötü yazılar yazmamanızdır.”

Önümüzdeki günlerde Türkiye’de çok büyük skandalların konuşulacağını iddia eden Sedat Peker, “O skandallardaki muhataplar kurumların CEO’ları olmayacak. Çok önemli şeyler konuşacağız ve seyredeceğiz.” dedi.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

YouTube’daki Erdoğan animasyonuna soruşturma

İfade kağıdını sosyal medya hesabından paylaşan Yusuf Kayaalp, “Az önce yine cumhurbaşkanına hakaretten ifadeye çağrıldım. Gerekçesi ise animasyon çizimini yapmamız” dedi.

Youtube’da 1 milyondan fazla abonesi bulunan Yusuf Kayaalp, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın karikatürlerini çizdiği gerekçesiyle ifadeye çağırıldı.

İfade kağıdını sosyal medya platformu Twitter üzerinde bulunan hesabından paylaşan Kayaalp, “Az önce yine cumhurbaşkanına hakaretten ifadeye çağrıldım. Gerekçesi ise animasyon çizimini yapmamız. Ulan bu adam dini değer mi çizmesi suç olsun” açıklamalarına yer verdi

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Nagehan Alçı’dan Fazıl Say’a: “Ekrem’i aday maday yaptırtmıyorum” diye hezeyanlarını döktü, bu sözleri normal mi?

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, “Senin bineceğin tek otobüs cezaevine giden otobüs olmalı. Ekrem’i de aday maday yaptırtmıyorum” diyen piyanist Fazıl Say’a yönelik olarak, “Şimdi memleketin geldiği bu açık hava tımarhanesi ortamında başka mesele kalmamış gibi günlerdir akla hayale gelemeyecek absürtlükte benim Ekrem İmamoğlu röportajım konuşuluyor. Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin, şimdiye dek bir röportaj “Yazılı mı yapıldı, yoksa sözlü mü” diye günlerce araştırıldı mı?

Yahu cinayetler, hırsızlıklar, en önemli siyasi gelişmeler bu alelade röportajın binde biri konuşulmuyor, ülkede başka konu mu kalmadı? Fazıl Say bu röportaj yüzünden adeta delirdi ve kendini CHP Genel Başkanı yerine koyarak “Ekrem’i aday maday yaptırtmıyorum” diye hezeyanlarını döktü. Say’ın bu sözleri normal mi?”
ifadelerini kullandı.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici‘nin “Nagehan Alçı yazılı sormuş ama yüz yüze gibi sundu” yazısına da yanıt veren Alçı, “Üstüne üstlük kendisini hem savcı hem hakim hem istinaf mahkemesi hem de Yargıtay yerine koyarak benimle ilgili nerdeyse idam hükmü verdi. Faruk Bildirici, Fazıl Say’ın bu faşizminden hiç rahatsız olmamışa benziyor.

Yoksa Faruk Bildirici gibi makul gördüğüm bir insan da bu açık hava tımarhanesi ortamında kendini totaliter düşüncelere mi kaptırdı?

Ben Ekrem İmamoğlu ile yaptığım gibi Mansur Yavaş ile de röportaj yaptım. Kemal Kılıçdaroğlu ile kaç defa röportaj yaptım. Kemal Bey’in duruşunu çok detaylı anlatan 2 milyona yakın izlenen belgeselde konuşan iki gazeteciden biriydim. O belgeseli hazırlayanlar Kılıçdaroğlu’nun onayını alarak bunu yaptılar. Peki bunların hiçbiri tepki çekmedi de, neden sadece Ekrem İmamoğlu’na saldırılıyor?

Faruk Bildirici bu soru üzerine düşünmeli. Muhalefet medyasının haset ve öfke tarafından ele geçirilmiş bir bölümü ile iktidar medyasının “Bundan İmamoğlu’na vuracak ekmek çıkar mı” diye soran bir bölümü el ele vermiş her gün tepiniyor: ‘Röportaj da Röportaj’

Neyi ispat etmeye çalışıyorsunuz? İmamoğlu ya da İBB bu röportajın içinde geçen herhangi bir şeye itiraz etti mi? Bu ifade bize ait değil dedi mi? Beni yalanladı mı?” diye yazdı.

Devamını Oku
Gazete manşetleri4 saat önce

RTÜK’ten TELE1’e iki ceza birden

İktidarın medya sopası RTÜK, Kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yaptığı yayın için TELE1’e ceza verdi. Öte yandan TELE1’in internet...

Gazete manşetleri8 saat önce

Sedat Peker Yandaş Gazeteciyi Uyardı: Çok Önemli Şeyler Seyredeceğiz

Türkiye, Sedat Peker’in yeni iddialarını konuşuyor. “Deli Çavuş” adlı Twitter hesabından uzun bir tvit serisi paylaşan Sedat Peker, yandaş gazeteci...

Gazete manşetleri10 saat önce

YouTube’daki Erdoğan animasyonuna soruşturma

İfade kağıdını sosyal medya hesabından paylaşan Yusuf Kayaalp, “Az önce yine cumhurbaşkanına hakaretten ifadeye çağrıldım. Gerekçesi ise animasyon çizimini yapmamız”...

Analiz23 saat önce

Can Ataklı, Hasan Yeşildağ ile tanışmasını anlattı: Tayyip bey onu mafyaya genel müdür atamış

Gazeteci Can Ataklı, kendisine ait Youtube kanalında yayınladığı programında, Sedat Peker’in tweetleriyle gündeme gelen Hasan Yeşildağ ile ilk karşılaşmasını ve...

Diğer1 gün önce

Ahmet Hakan, ‘Gülşen’i hedef gösterdi!

Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan sahne kıyafetleriyle gündem olan Gülşen‘i hedef gösterdi. Hakan, şarkıcının kıyafetiyle ilgili olarak, “Bu...

Gazete manşetleri1 gün önce

Nagehan Alçı’dan Fazıl Say’a: “Ekrem’i aday maday yaptırtmıyorum” diye hezeyanlarını döktü, bu sözleri normal mi?

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, “Senin bineceğin tek otobüs cezaevine giden otobüs olmalı. Ekrem’i de aday maday yaptırtmıyorum” diyen piyanist Fazıl...

Gazete manşetleri1 gün önce

Muharrem İnce’den Merdan Yanardağ’a: Seçim gecesini konuşmaya hazırım; adam olun, iftira atmayın

İnce, davet edileceği programa seçim gecesi yanında bulunan CHP’li isimlerin de katılabileceğini söyledi Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, gazeteci...

Gazete manşetleri1 gün önce

Sanatçı Hakan Taşıyan’dan Erdoğan’a karşılama!

AKP’nin 21. kuruluş yıl dönümü programı kapsamında Ankara’ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, havalimanında Hakan Taşıyan ile partililer...

Gazete manşetleri1 gün önce

Şarkıcı Metin Işık komşularına kurşun yağdırdı!

Kayseri’de Metin Işık adlı şarkıcı daha önce aralarında husumet bulunan aileye silahla saldırdı. Saldırıda 3’ü ağır 5 kişi yaralanırken, Metin...

Gazete manşetleri2 gün önce

Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü, gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı (MA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever gözaltına alındı. Diyarbakır’dan İstanbul seyahat eden Mezopotamya Ajansı (MA) Sorumlu Yazı...

Gazete manşetleri2 gün önce

MHP’liler tehdit etmişti: Sokak Kedisi’ne saldırıda gözaltındaki 3 kişi serbest

‘Sokak Kedisi’ adıyla yaptığı sokak röportajlarıyla tanınan Ebru Uzun Oruç ve eşi Barış Oruç‘a saldırı sonrası gözaltına alınan 3 kişi...

Gazete manşetleri2 gün önce

Nagehan Alçı yazılı sormuş ama yüz yüze gibi sundu

Nagehan Alçı, sorularını yazılı iletmiş, yanıtlarını da yazılı almış. Yazılı sorularına İmamoğlu’ndan yazılı yanıtlar aldığı konusunda okura bilgi vermediği gibi...

Gazete manşetleri3 gün önce

Savcı Sayan’ın İmamoğlu esprisi spikeri bunalttı!

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan‘ın katıldığı programda İmamoğlu’yla ilgili yaptığı bir espri, spiker Fulya Kalfa‘yı bunalttı. Kalfa‘nın Sayan‘ın konuşmasına verdiği...

Gazete manşetleri3 gün önce

Oyuncu Süreyya Gürsel Evren hayatını kaybetti

İstanbul Sancaktepe’de misafir olarak gittiği evin 3’üncü katından düşen oyuncu Süreyya Gürsel Evren hayatını kaybetti. Evren‘in cansız bedeni Adli Tıp...

Gazete manşetleri3 gün önce

Yasaklanan Zeytinli Rock Festivali için ortak bildiri

Balıkesir Burhaniye’de 7. kez gerçekleşecek olan Zeytinli Rock Festivali‘ne Burhaniye Kaymakamlığı tarafından iptal edilmişti. Tepki çeken bu karar sonrası MSG,...

Gazete manşetleri3 gün önce

Ahmet Hakan’dan AK Parti’ye ‘iptal’ tepkisi!

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Zeytinli Rock Festivali’nin kaymakamlık tarafından iptal edilmesine ilişkin olarak, “O festivale katılanlar, zaten...

Gazete manşetleri3 gün önce

‘Sokak kedisi’ kanalı muhabiri ve eşine silahlı saldırı

Yaptığı sokak röportajları ile bilinen Sokak Kedisi kanalının muhabiri, eşi ve kendisine silahlı kişilerce saldırı düzenlediğini duyurdu. Son yıllarda sokak...

Gazete manşetleri3 gün önce

Yeni Akit yazarı Gülşen ve Tarkan’ı hedef aldı !

Yeni Akit yazarı, Ankara temsilcisi Hacı Yakışıklı, şarkıcı Gülşen ve Tarkan’ı hedef aldı. Ayrıştırıcı bir dil kullanan Yakışıklı, “LGBT propagandası...

Gazete manşetleri4 gün önce

Ebru Baki’nin canlı yayındaki uykusuz halleri olay oldu!

Habertürk‘te her sabah yayınlanan Para Gündem programının sunucusu Ebru Baki‘nin uykusuz halleri dikkat çekti. Habertürk ekranlarında Ebru Baki‘nin sunduğu Para...

Gazete manşetleri4 gün önce

‘Şeytan Ayetleri’ yazarı Selman Rüşdi’ye saldırı !

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabıyla İslam dünyasının tepkisini çeken Selman Rüşdi‘ye katıldığı bir konferans sırasında saldırıya uğradı. Defalarca yumruklanan ve...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.