Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

AKP iktidarı Kutlayacak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ bırakmadı !

Bugün ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü.’ Onbinlerce gazetecinin işsiz, onlarcasının tutuklu bulunduğu ülkede bu gün işsiz ve tutuklu gazeteciler gününe dönüştü. Gazeteciler 10 Ocak’ı yine meslektaşlarının cezaevinde bulunduğu, baskı ve hak ihlallerinin tavan yaptığı bir ortamda karşıladı. Ortak talep ise ‘özgürlük’.

Türkiye’de gazeteciler yazdıkları ve söyledikleri nedeniyle cezaevinde. Gazeteciler özgürlüğünü yitirirken toplum haber alma hakkını, Türkiye ise demokrasisini kaybediyor. Bu şartlarda ülkede gazeteciler; 1961 yılında özlük haklarını azaltmak isteyen gazete patronlarına karşı verdikleri mücadeleyi kazandıkları için de 10 Ocak gününü “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutluyor. Ancak Türkiye’de “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nün kutlanacak bir yanı kalmadı. 2022 yılında da sansür yasası, polis şiddeti, gözaltılar ve tutuklamalarla gazetecilik hedef alındı.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) 2022 yılını kapsayan raporuna göre, son 1 yılda en çok gazeteci tutuklayan ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) raporlarına göre, 2022’yi 43 gazeteci cezaevinde geçirdi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre ise Türkiye, 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer aldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2022 Aralık ayı raporuna göre de 2022’de 174 davada 263 gazeteci yargılandı.

7 AYDIR İDDİANAME YOK

Diyarbakır’da 16 Haziran’da 16 gazeteci tutuklandı ve yaklaşık 7 aydır haklarındaki iddianame hazırlanmış değil. 28 Ekim’de ise Ankara merkezli yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 gazeteciden 9’u tutuklandı.

HAKLAR İHLAL EDİLİYOR

TGS avukatı Ülkü Şahin, geçen ay tutuklu gazetecileri cezaevinde ziyaret etti. Şahin, “Tutukluluklarının hukuki değil politik gelişmelere bağlı olduğu biliyorlar. İçeride bolca okuyarak vakitlerini değerlendiriyor ve en yakın zamanda dışarıya çıkarak haberlerine dönmeyi bekliyorlar” diyerek mesleklerinden ve özgürlüklerinden alıkonulan gazetecilerin yaşadıkları sorunları anlattı: “TGS Hukuk Birimi olarak düzenli olarak cezaevinde tutulan gazetecileri ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerimizde tutuklanarak özgürlüklerinden mahrum bırakılan, haber verme hakları ihlal edilen gazetecilerin, başta sağlık hakkı olmak üzere pek çok temek hak ve hürriyetinin ihlal edildiğini öğreniyoruz. Yakın zaman önce Ankara ve Diyarbakır’da geçtiğimiz aylarda tutuklanan gazetecilerle cezaevinde görüşme imkânı bulduk. Gazetecilerin haber alma hakları Yeni Yaşam, Evrensel ve BirGün gazeteleri verilmeyerek; Halk TV, KRT, Tele1, Artı TV engellenerek ihlal ediliyor. Dışarıdaki ekonomik kriz içeriye misliyle yansıtılıyor, çalışma hayatından koparılan gazeteciler fahiş kantin fiyatlarına maruz kalıyor, sanayi tipi yüksek elektrik faturası ödemek zorunda bırakılıyorlar. Aralarında kronik rahatsızlıkları olan gazetecilerin hastane sevkleri geciktiriliyor ve muayene kelepçeli yapılıyor. Gelen mektuplar ve kargolar geç veriliyor, kimi zaman mektuplara keyfi olarak el konuluyor. Gazeteciler, gelen kitapların yalnızca tekil aylarda kendilerine verildiğini ve koğuş içerisinde bulundurabilecekleri kitapların ise 10 kitap ile sınırlı olduğunu ifade etti. Sincan 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olan Deniz Nazlım, Salman Gözelyuz, Hakan Yalçın ve Emrullah Acar ağırlaştırılmış müebbet şartlarında kalıyor. Ayrı odalarda tecrit edilen gazeteciler yalnızca 1,5 saat ortak havalandırmaya çıkabiliyorlar. Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu kadın gazeteciler cezaevine giriş yaparken çıplak aramaya maruz kaldıklarını ve bu konuda yaptıkları suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiğini aktardılar.”

Ülkü Şahin, Türkiye Gazeteciler Sendikası Avukatı
Ülkü Şahin, Türkiye Gazeteciler Sendikası Avukatı

EVRENSEL’E MALİ KUŞATMA

Evrensel gazetesi ise ilan kesme cezaları ile baskı altına alındı. Basın İlan Kurumu (BİK) Evrensel’in ilan hakkını bütünüyle iptal etti. Gazeteye yönelik baskı ve cezaları anlatan Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat şunları dile getirdi:

“BİK’in Evrensel’in resmi ilan hakkını iptal etmesi, çok açık olarak iktidarın bir mali kuşatma hamlesi anlamını taşıyor. 2019 yılının Eylül ayında Evrensel’e ilan akışını durduran BİK, daha sonra da iptal kararı verdi. BİK’e yaptığımız iki itiraz da bizim açımızdan yine benzer siyasi tutumla reddedildi. Kısa bir süre içinde Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracağız. Hukuki süreci sonuna kadar zorlayacağız ve kazanacağımızı da umuyoruz. Evrensel çalışanlarının sarı basın kartlarının uzun süredir yenilenmemesi konusundaki ısrar da yine bunu tamamlıyor. Yani AKP, iktidar olduğu sürece Evrensel’e yönelik açık abluka tutumuna sürdüreceğini her tutumu ile gösteriyor. Biz de bu hukuksuzlukla mücadele etmeyi sürdürüyoruz. Yeni sansür yasasının çok öncesinden itibaren internet sitemize ilişkin gelen içerik kaldırma kararları artarak devam ediyor. Örneğin Aydın Sulh Ceza Hakimliği, Aydın’ın Köşk İlçe Kaymakamı tarafından talep edilen ve gazetemiz Evrensel’de 6 Ekim 2022’de yayımlanan tekzibe rağmen, Köşk Kaymakamı’nın başvurusu üzerine, tekzip metninin, ‘İki internet haber sitesi ile tirajı yüz binin üzerinde olan iki gazetede yayımlanması’ kararı verdi. Kanunda yeri olmayan, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir uygulama bu. Evrensel, tüm bunların karşısında halkın haber alma ve doğru bilgilenme hakkından zerre kadar taviz vermeden işini yapmaya devam edecek.”

***

‘ÖZGÜRLÜK’ BİLANÇOSU

CHP, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle 2022 Basın Özgürlüğü Raporu’nu yayınladı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı rapora göre, 2022’de 100’ün üzerinde gazetecinin haber takibi engellendi, gazeteciler fiziksel şiddete maruz kaldı. Gazeteciler 505 kez hakim karşısına çıkarken, 30 gazeteci tutuklandı, 80 gazeteci gözaltına alındı, 18 gazeteci saldırıya uğradı. Çakırözer, “2023 yılında tüm bu baskı ve sansürün bittiği, gazetecilerin özgürce mesleklerini yapabildiği Türkiye’yi kuracağız” dedi.

MÜCADELE GÜNÜ OLDU

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde yaptığı açıklamada AKP iktidarı döneminde yüzlerce yayın organının kapatıldığına, 11 bini aşkın gazetecinin işsiz kaldığına, bine yakın gazetecinin cezaevine girip çıktığına, 43 gazetecinin ise cezaevinde olduğuna dikkat çekti. Açıklamada “Gazetecilerin özgür kaldığı, gazeteciliğin suç olarak görülmediği günlerde gazetecilik yapma umudumuzu koruyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gazete manşetleri

Mustafa Sandal’dan Aleyna Tilki’ye tavsiye: Bırak dışarıyı, şarkılarına konsantre ol

Mustafa Sandal, Aleyna Tilki ve menajeri arasında yaşanan tartışma hakkında, “Bunlar her zaman olacak, onun daha çok hırslanıp, daha çok istemesi lazım” dedi.

Mustafa Sandal, son dönemde Aleyna Tilki ile menajerinin arasında yaşanan tartışma hakkındaki konuştu. Sandal, “Zaman zaman her kariyerde zorlandığın anlar olabilir. Bazı durumlarda bunları aşabilmek lazım. Sen bırak dışarıyı, şarkılara, işine konsantre ol” ifadesini kullandı.

Habertürk’ten Eren Gürel’in haberine göre, Tilki’ye tavsiyelerde bulunan Sandal, “Aleyna, çok özel bir yetenek. Zaman zaman her kariyerde zorlandığın anlar olabilir. İstemediğin yerlere sürüklendiğin anlar da olabilir. Bazı durumlarda bunları aşabilmek lazım. Kendi yeteneğine güveneceksin bence. Sen bırak dışarıyı, şarkılara, işine konsantre ol. Pozitif ol her zaman. Benim düşüncem bu yönde” dedi.

‘DAHA ÇOK HIRSLANIP, DAHA ÇOK İSTEMESİ LAZIM’

Sandal sözlerine, “Ben böyle bir zorbalığa maruz kaldıysam da umursamadım. Bana bile engel teşkil etmedi bu durumlar. Hep şarkılara konsantre oldum. Olmuşsa da teğet geçmiştir beni… Belki bizim için de haz etmeyenler olmuştur. Bunlar her zaman olacak, onun daha çok hırslanıp, daha çok istemesi lazım” diye devam etti.

Muhabirlerin, “Yılbaşı ve özel günlerde sahnede oluyorsunuz. Bir özel günü evde geçirmek ister misiniz?” sorusuna yanıt veren Sandal, “Bizim işimiz bu. Nasıl ki hemşire, doktor işinin başında oluyorsa biz de sahnede olmak zorundayız. Özel günlere benim bakış açım biraz farklı. Hayat ile olan ilişkim, sağlıklı olduğum her gün aslında özel gün. Çocuklarınla olduğun bir günde pozitif bir gün geçirebiliyorsan zaten özel gün diyebiliriz buna. Ben öyle bakmıyorum hayata yani… Hayata her adımımı attığım gün, her sabaha uyandığım gün özel bir gün aslında…” ifadelerini kullandı.

‘TAMAMEN NEGATİF ENERJİLERDEN ARINMIŞ BİR YIL OLSUN’
2023 yılını da değerlendiren Mustafa Sandal, “2024 ülkemize ve bütün dünyaya güzel enerjiler getirsin. Duyduğumuz abuk sabuk şeyler inşallah olmaz. Ben tamamen negatif enerjilerden arınmış bir yıl olsun istiyorum. 2023’te çok kötü günler yaşadık. Deprem canımızı çok yaktı. Birlikte kenetlenip, pozitif şeyler yaşamaya ihtiyacımız var” dedi.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Metin Uca trafik kazası geçirdi. Bir hafta yoğun bakımda tedavi görecek

Televizyon programcısı ve sunucusu Metin Uca trafik kazası geçirdi. Uca’nın sosyal medya hesabından “Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji Yoğun Bakım İnme Merkezi’nde bir hafta boyunca tedavi altında olacağım… Pıhtıların eritilmesi ve tıkanıklığın giderilmesine çalışılacak.” açıklaması yapıldı.

Ünlü televizyon programcısı ve sunucusu Metin Uca trafik kazası geçirdiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Uca, şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili dostlarımız Bursa’da bir etkinlik için menajerim sevgili @kubrakb ile çıktığımız yolda Dilovası oksijen çıkışında kendimden geçmem sonucu ağaca vurarak durabildim. Hastanede ilk yapılan tetkikte boyun şah damarımın her ikisinin de tıkalı olduğu ve onun yarattığı durum nedeniyle kazanın ortaya çıktığını öğrendim.

Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji Yoğun Bakım İnme Merkezi’nde bir hafta boyunca tedavi altında olacağım… Pıhtıların eritilmesi ve tıkanıklığın giderilmesine çalışılacak. İlginiz için teşekkürler. Hızla iyileşip aranıza döneceğim.”

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Şarkıcı Banu Parlak serbest bırakıldı

Kooperatif dolandırıcılığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şarkıcı ve sosyal medya fenomeni Banu Parlak, çıkarıldığı adli makamlarca serbest bırakıldı.
Kooperatif dolandırıcılığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Banu Parlak, İstanbul’dan Trabzon’a gitmek üzere geldiği İstanbul Havalimanı girişindeki polis kontrol noktasında gözaltına alına alınmıştı. İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’nde işlemleri biten Parlak, havalimanında bulunan Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne sevk edildi. Burada ifadesi alınan Banu Parlak serbest bırakıldı.

Banu Parlak son olarak Dilan Polat’ın tutuklanmasına ilişkin dalga geçtiği görüntülerle gündem olmuştu.

“BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLULARI POLATLARDIR”
Banu Parlak, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği paylaşımların ve sonrasında televizyon kanallarına çıkarak, “Başıma bir şey gelirse sorumlusu Dilan Polat ve Engin Polat’tır” demiştir.

Devamını Oku
Gazete manşetleri4 ay önce

Mustafa Sandal’dan Aleyna Tilki’ye tavsiye: Bırak dışarıyı, şarkılarına konsantre ol

Mustafa Sandal, Aleyna Tilki ve menajeri arasında yaşanan tartışma hakkında, “Bunlar her zaman olacak, onun daha çok hırslanıp, daha çok...

Gazete manşetleri5 ay önce

Metin Uca trafik kazası geçirdi. Bir hafta yoğun bakımda tedavi görecek

Televizyon programcısı ve sunucusu Metin Uca trafik kazası geçirdi. Uca’nın sosyal medya hesabından “Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji...

Gazete manşetleri5 ay önce

Şarkıcı Banu Parlak serbest bırakıldı

Kooperatif dolandırıcılığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şarkıcı ve sosyal medya fenomeni Banu Parlak, çıkarıldığı adli makamlarca serbest bırakıldı....

Gazete manşetleri5 ay önce

Gazeteci Cengiz Erdinç, yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldıv

Gözaltına alınan gazeteci Cengiz Erdinç, yurtdışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında...

Gazete manşetleri7 ay önce

Canlı yayında küfür eden Serdar Ortaç açıkladı: 2 şişe alkol, 10 tane ilaç içmiştim

Serdar Ortaç TikTok’a küfür etme nedenini açıkladı. Sinir krizi geçirdiğini öne süren Ortaç, “TikTok’u ben nasıl kapatacağım abi? Onu devlet...

Gazete manşetleri8 ay önce

Siyasete gireceğini söylemişti: Hakan Peker ilk hamlesini yaptı

Bir dönemin popüler şarkıcılarından Hakan Peker, siyasete gireceği yönündeki açıklamasının ardından ilk hamlesini yaptı. Safranbolu Belediye Başkanı olmak isteyen Peker,...

Gazete manşetleri8 ay önce

TV programında evinin yenilendiğini gören ev sahibi mahkemeye gitti

Kiracı olan diş hekimliği öğrencisi, bir TV programıyla görüşüp oturduğu evi baştan aşağı değiştirtti. Program TV’de yayınlanınca ev sahibi evdeki...

Gazete manşetleri8 ay önce

Demirören Medya Grubu hakkında yeni iddia: Yurtdışı ofisleri kapatıldı

Bir süredir küçülme haberleriyle gündeme gelen Demirören grubunda Brüksel, Washington ve Atina bürolarının kapatıldığı iddia edildi. Medyaspot’un haberine göre; bulundukları...

Gazete manşetleri8 ay önce

1 günlük yayın yönetmenliği yapan Celalettin Can tutuklandı

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma çerçevesinde 1 günlük yayın yönetmenliği yapan Celalettin Can’ın tutuklandığı bildirildi. 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can,...

Gazete manşetleri8 ay önce

İddia: TRT, bikinili fotoğrafı sonrası Leyla Tanlar’ı diziden çıkardı

TRT’nin yeni dönem dizisi ‘Selahaddin Eyyubi’de yer alan Leyla Tanlar’ın sosyal medyada paylaştığı bikinili fotoğrafı sonrası kadrodan çıkarıldığı öne sürüldü....

Gazete manşetleri8 ay önce

Gazeteci Gökhan Özbek gözaltına alındı

Gazeteci Gökhan Özbek, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak gözaltına alındığını duyurdu. 23 Derece haber sitesinin sahibi gazeteci Gökhan Özbek,...

Gazete manşetleri8 ay önce

Oğuzhan Uğur ve Robot Sophia arasındaki diyalog sosyal medyada gündem oldu

Dünyada vatandaşlığa kabul edilen ilk robot olan Sophia, Oğuzhan Uğur’un sunduğu ‘Mevzular Açık Mikrofon’ programına katıldı. Programın tanıtım videosundaki diyaloglar,...

Gazete manşetleri8 ay önce

TRT ABD’de vatandaşın parasını kimler için çarçur ediyor ?

ABD’de şirketleşen ‘TRT Amerika Inc’ Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun yaptığı harcamalar dudak uçuklatıyor. TRT-USA’ya her yıl milyonlarca dolar akıtılırken sadece...

Gazete manşetleri8 ay önce

Şebnem Paker müzik öğretmeni olarak Milas’a atandı

Eurovision Müzik Yarışması’nda üçüncülük elde eden Şebnem Paker, Milas’taki Kırcağız Ortaokulu’na müzik öğretmeni olarak atandı. 1997 yılında İrlanda’nın Dublin kentinde...

Gazete manşetleri8 ay önce

Kibariye, sahneden Erdoğan çiftine seslendi: Götürdük malları valla

Kibariye, sahneden Erdoğan çiftine seslendi: Götürdük malları vallahttps://t.co/izJ9wAIkwM pic.twitter.com/TGAenBaGxh — BirGün Gazetesi (@BirGun_Gazetesi) August 24, 2023 AKP’nin 22. Kuruluş Yıldönümü...

Gazete manşetleri8 ay önce

Serdar Ortaç: Namaza başlayacağım ama zamanı değil, 60’larda

Ünlü şarkıcı Serdar Ortaç, “Namaza başlayacağım ama zamanı değil, 60’larda” dedi. Ortaç ayrıca, köye yerleşeceğini ve son bir veda turnesi...

Gazete manşetleri8 ay önce

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’den Ahmet Altan ve Osman Kavala mesajı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, sürgün temalı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, hapse atılan gazeteci ve aydınlar arasında Ahmet Altan ve Osman...

Gazete manşetleri8 ay önce

Ödül alan kadın gazeteciyi hedef alan Karakaş’a İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden tepki

Bir radyo programında gazeteci Çağla Geniş’i hedef alan açıklamalar yapan Murat Karakaş’a İzmir Gazeteciler Cemiyet tepki gösterdi. Cemiyet tarafından yapılan...

Gazete manşetleri8 ay önce

Müzisyen Emel Çiftçi tutuklandı

Diyarbakır’da sabah saatlerinde hastaneye tedavi olmak için giden Kürt sanatçı Emel Çiftçi, yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Ankara ve...

Gazete manşetleri8 ay önce

RTÜK’ten VOA Türkçe’ye lisans için 72 saat süre

RTÜK, VOA Türkçe’ye lisans başvurusunda bulunması için 72 saat süre tanıdı. Başvuru olmazsa “voaturkce.com” alan adı engellenecek. Radyo ve Televizyon...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.