Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

AKP iktidarı Kutlayacak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ bırakmadı !

Bugün ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü.’ Onbinlerce gazetecinin işsiz, onlarcasının tutuklu bulunduğu ülkede bu gün işsiz ve tutuklu gazeteciler gününe dönüştü. Gazeteciler 10 Ocak’ı yine meslektaşlarının cezaevinde bulunduğu, baskı ve hak ihlallerinin tavan yaptığı bir ortamda karşıladı. Ortak talep ise ‘özgürlük’.

Türkiye’de gazeteciler yazdıkları ve söyledikleri nedeniyle cezaevinde. Gazeteciler özgürlüğünü yitirirken toplum haber alma hakkını, Türkiye ise demokrasisini kaybediyor. Bu şartlarda ülkede gazeteciler; 1961 yılında özlük haklarını azaltmak isteyen gazete patronlarına karşı verdikleri mücadeleyi kazandıkları için de 10 Ocak gününü “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutluyor. Ancak Türkiye’de “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nün kutlanacak bir yanı kalmadı. 2022 yılında da sansür yasası, polis şiddeti, gözaltılar ve tutuklamalarla gazetecilik hedef alındı.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) 2022 yılını kapsayan raporuna göre, son 1 yılda en çok gazeteci tutuklayan ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) raporlarına göre, 2022’yi 43 gazeteci cezaevinde geçirdi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre ise Türkiye, 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer aldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2022 Aralık ayı raporuna göre de 2022’de 174 davada 263 gazeteci yargılandı.

7 AYDIR İDDİANAME YOK

Diyarbakır’da 16 Haziran’da 16 gazeteci tutuklandı ve yaklaşık 7 aydır haklarındaki iddianame hazırlanmış değil. 28 Ekim’de ise Ankara merkezli yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 gazeteciden 9’u tutuklandı.

HAKLAR İHLAL EDİLİYOR

TGS avukatı Ülkü Şahin, geçen ay tutuklu gazetecileri cezaevinde ziyaret etti. Şahin, “Tutukluluklarının hukuki değil politik gelişmelere bağlı olduğu biliyorlar. İçeride bolca okuyarak vakitlerini değerlendiriyor ve en yakın zamanda dışarıya çıkarak haberlerine dönmeyi bekliyorlar” diyerek mesleklerinden ve özgürlüklerinden alıkonulan gazetecilerin yaşadıkları sorunları anlattı: “TGS Hukuk Birimi olarak düzenli olarak cezaevinde tutulan gazetecileri ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerimizde tutuklanarak özgürlüklerinden mahrum bırakılan, haber verme hakları ihlal edilen gazetecilerin, başta sağlık hakkı olmak üzere pek çok temek hak ve hürriyetinin ihlal edildiğini öğreniyoruz. Yakın zaman önce Ankara ve Diyarbakır’da geçtiğimiz aylarda tutuklanan gazetecilerle cezaevinde görüşme imkânı bulduk. Gazetecilerin haber alma hakları Yeni Yaşam, Evrensel ve BirGün gazeteleri verilmeyerek; Halk TV, KRT, Tele1, Artı TV engellenerek ihlal ediliyor. Dışarıdaki ekonomik kriz içeriye misliyle yansıtılıyor, çalışma hayatından koparılan gazeteciler fahiş kantin fiyatlarına maruz kalıyor, sanayi tipi yüksek elektrik faturası ödemek zorunda bırakılıyorlar. Aralarında kronik rahatsızlıkları olan gazetecilerin hastane sevkleri geciktiriliyor ve muayene kelepçeli yapılıyor. Gelen mektuplar ve kargolar geç veriliyor, kimi zaman mektuplara keyfi olarak el konuluyor. Gazeteciler, gelen kitapların yalnızca tekil aylarda kendilerine verildiğini ve koğuş içerisinde bulundurabilecekleri kitapların ise 10 kitap ile sınırlı olduğunu ifade etti. Sincan 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olan Deniz Nazlım, Salman Gözelyuz, Hakan Yalçın ve Emrullah Acar ağırlaştırılmış müebbet şartlarında kalıyor. Ayrı odalarda tecrit edilen gazeteciler yalnızca 1,5 saat ortak havalandırmaya çıkabiliyorlar. Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu kadın gazeteciler cezaevine giriş yaparken çıplak aramaya maruz kaldıklarını ve bu konuda yaptıkları suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiğini aktardılar.”

Ülkü Şahin, Türkiye Gazeteciler Sendikası Avukatı
Ülkü Şahin, Türkiye Gazeteciler Sendikası Avukatı

EVRENSEL’E MALİ KUŞATMA

Evrensel gazetesi ise ilan kesme cezaları ile baskı altına alındı. Basın İlan Kurumu (BİK) Evrensel’in ilan hakkını bütünüyle iptal etti. Gazeteye yönelik baskı ve cezaları anlatan Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat şunları dile getirdi:

“BİK’in Evrensel’in resmi ilan hakkını iptal etmesi, çok açık olarak iktidarın bir mali kuşatma hamlesi anlamını taşıyor. 2019 yılının Eylül ayında Evrensel’e ilan akışını durduran BİK, daha sonra da iptal kararı verdi. BİK’e yaptığımız iki itiraz da bizim açımızdan yine benzer siyasi tutumla reddedildi. Kısa bir süre içinde Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracağız. Hukuki süreci sonuna kadar zorlayacağız ve kazanacağımızı da umuyoruz. Evrensel çalışanlarının sarı basın kartlarının uzun süredir yenilenmemesi konusundaki ısrar da yine bunu tamamlıyor. Yani AKP, iktidar olduğu sürece Evrensel’e yönelik açık abluka tutumuna sürdüreceğini her tutumu ile gösteriyor. Biz de bu hukuksuzlukla mücadele etmeyi sürdürüyoruz. Yeni sansür yasasının çok öncesinden itibaren internet sitemize ilişkin gelen içerik kaldırma kararları artarak devam ediyor. Örneğin Aydın Sulh Ceza Hakimliği, Aydın’ın Köşk İlçe Kaymakamı tarafından talep edilen ve gazetemiz Evrensel’de 6 Ekim 2022’de yayımlanan tekzibe rağmen, Köşk Kaymakamı’nın başvurusu üzerine, tekzip metninin, ‘İki internet haber sitesi ile tirajı yüz binin üzerinde olan iki gazetede yayımlanması’ kararı verdi. Kanunda yeri olmayan, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir uygulama bu. Evrensel, tüm bunların karşısında halkın haber alma ve doğru bilgilenme hakkından zerre kadar taviz vermeden işini yapmaya devam edecek.”

***

‘ÖZGÜRLÜK’ BİLANÇOSU

CHP, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle 2022 Basın Özgürlüğü Raporu’nu yayınladı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı rapora göre, 2022’de 100’ün üzerinde gazetecinin haber takibi engellendi, gazeteciler fiziksel şiddete maruz kaldı. Gazeteciler 505 kez hakim karşısına çıkarken, 30 gazeteci tutuklandı, 80 gazeteci gözaltına alındı, 18 gazeteci saldırıya uğradı. Çakırözer, “2023 yılında tüm bu baskı ve sansürün bittiği, gazetecilerin özgürce mesleklerini yapabildiği Türkiye’yi kuracağız” dedi.

MÜCADELE GÜNÜ OLDU

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde yaptığı açıklamada AKP iktidarı döneminde yüzlerce yayın organının kapatıldığına, 11 bini aşkın gazetecinin işsiz kaldığına, bine yakın gazetecinin cezaevine girip çıktığına, 43 gazetecinin ise cezaevinde olduğuna dikkat çekti. Açıklamada “Gazetecilerin özgür kaldığı, gazeteciliğin suç olarak görülmediği günlerde gazetecilik yapma umudumuzu koruyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Gazete manşetleri

Habertürk’te canlı yayın kazası: Celal Şengör küfür etti

Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek Bilim programına katılan Prof. Dr. Celal Şengör’ün Amerikalı gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan hakkında konuşurken kullandığı ifade sosyal medyada gündem oldu.

Habertürk’te Fatih Altaylı ile Teke Tek Bilim programına, tarihçi Emrah Safa Gürkan, evrimsel biyolog ve Evrim Ağacı kurucusu Çağrı Mert Bakırcı ve yer bilimci Prof. Dr. Celal Şengör konuk oldu.

Emrah Safa Gürkan, dünyaca ünlü Amerikalı gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan için “Carl Sagan’ın isminden başka bir şey bilmiyorum” dedi.

Yayında Sagan’ı da eleştiren Celal Şengör ise Gürkan’a dönerek “Sen şimdi Carl Sagan’ı s….et. Sen tarihçisin” dedi. Şengör’ün canlı yayındaki bu sözleri kahkahalarla karşılandı.

Program moderatörü Fatih Altaylı ise bu sözlerden sonra reklam arasına gitti.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Güldür Güldür’den Nureddin Nebati’ye gönderme: ‘Önde yer kapma sanatı’

Güldür Güldür Show, Maraş’taki depremin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın basın açıklaması sırasında yaşanan ‘yer kapma’ anlarının yer aldığı bir skeç yayınladı. Erdoğan’ın basın açıklaması sırasında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kadraja girebilmek için arka sıralardan gelip Binali Yıldırım’ın önüne geçmişti.

Güldür Güldür Show yeni bölümünde, Maraş merkezli iki büyük depremin ardından deprem bölgesini ziyaret eden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın açıklaması sırasında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kadraja girmek için arka sıralardan gelip Binali Yıldırım’ın önüne geçtiği anı ele aldı.

“Önde yer kapma sanatı” notuyla paylaşılan skecin fragmanı sosyal medyada gündem oldu.

Programın 326’ncı bölümünde yer alan skecin konusu şöyle:

“Hayati basın açıklaması yapmak için kürsüdedir. Hayati’nin arkasında ise ekrana sığmaya çalışan Paşa, İbrahim, Kudret, Fikri, Bahadır, Ozan, Mustafa, Feridun, Tufan, Hüseyin ve Ercüment vardır. İlk anda hepsi yerini sıkışarak da olsa bulmuştur. Herkes bir şekilde kafasını göstermektedir. Hayati konuşmaya başladığında Fikri geriden gelir ve öne geçmeye çalışır. Herkes önde gözükmek için birbiriyle mücadele verir.”

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Abdurrahman Dilipak’tan Aile Bakanı Yanık ve AKP’li Özlem Zengin’e: Milletin sinir uçlarında tartışırsanız bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız

Habervakti yazarı Abdurrahman Dilipak, AKP’nin seçim ve deprem gündemine odaklandıklarını belirterek, “İkisinde de süreci iyi yönetemiyorlar. Seçimde, ittifaka dahil ettikleri ve edecekleri partilerle ilgili ciddi sorunlar yaşıyorlar. AK Parti’nin başının belası olan bir diğer konu, İstanbul Sözleşmesi” diye yazdı.

Aile Bakanı Derya Yanık ve AKP Genel Başkanvekili Özlem Zengin’in 6284 sayılı Yasa konusundaki, “kırmızı çizgimiz” açıklamalarına işaret eden Dilipak, “İki kadın durduk yerde bir ‘kırmızı çizgi’ tartışması başlattı. Hem de seçime giderken, hem de ittifak pazarlıkları sürerken ve sonuç ortada. Milletin sinir uçlarında tartışırsanız bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız… ” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Gazete manşetleri17 saat önce

Habertürk’te canlı yayın kazası: Celal Şengör küfür etti

Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek Bilim programına katılan Prof. Dr. Celal Şengör’ün Amerikalı gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan hakkında konuşurken...

Gazete manşetleri3 gün önce

Güldür Güldür’den Nureddin Nebati’ye gönderme: ‘Önde yer kapma sanatı’

Güldür Güldür Show, Maraş’taki depremin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın basın açıklaması sırasında yaşanan ‘yer kapma’ anlarının yer aldığı bir...

Gazete manşetleri4 gün önce

Abdurrahman Dilipak’tan Aile Bakanı Yanık ve AKP’li Özlem Zengin’e: Milletin sinir uçlarında tartışırsanız bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız

Habervakti yazarı Abdurrahman Dilipak, AKP’nin seçim ve deprem gündemine odaklandıklarını belirterek, “İkisinde de süreci iyi yönetemiyorlar. Seçimde, ittifaka dahil ettikleri...

Gazete manşetleri4 gün önce

Farah Zeynep Abdullah’a Musa Orhan’a “hakaret” suçundan para cezası

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 65 gün...

Gazete manşetleri5 gün önce

Gazetecilere küsen Muharrem İnce, Ahmet Hakan’a açıkladı: Kesin adayım

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, gazeteci Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamada 14 Mayıs’taki seçimlerde adaylığının kesin olduğunu söyledi. İnce, “Üç beş...

Gazete manşetleri6 gün önce

Şahan Gökbakar Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a 26 yıl öncesini hatırlattı

Şahan Gökbakar Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın 26 yıl önce yaptığı konuşmayı paylaşarak, “Eminim ki 26 yıl önceki Kerem Kınık, şimdiki...

Gazete manşetleri6 gün önce

Hadise: Yeter artık diye bağırmak istiyorum

Şarkıcı Hadise, Urfa ve Adıyaman’da yaşanan sel ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Şarkıcı, “Depremde hayata tutulan insanlarımızı şimdi...

Gazete manşetleri7 gün önce

Nagehan Alçı’dan ‘dönüş’ yanıtı: Çetin Altan ve Taha Akyol da ‘dönmüş’ isimlerdir

İktidarın değişeceğini öngörünce AK Parti’yle arasına mesafe koymaya çabalamakla eleştirilen Nagehan Alçı, kendi tutumunu anlattığı yazısında Çetin Altan ve Taha...

Gazete manşetleri1 hafta önce

MHP’li Çiçek, ‘Güldür Güldür’ü hedef aldı

MHP Genel Başkanı Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek, Ali Sunal’ı ve ‘Güldür Güldür’ programını hedef aldı. Çiçek, “Programın oyuncu kadrosunun büyük...

Gazete manşetleri1 hafta önce

95. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

95’inci Oscar Ödülleri, Los Angeles’ta bulunan Dolby Tiyatro’sunda gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. En İyi Film Ödülü, “Her Şey Her Yerde...

Gazete manşetleri2 hafta önce

LeMan’dan Kızılay’ın ‘çadır satmasına’ gönderme: Parası olan var mı?

Haftalık mizah ve karikatür dergisi LeMan, Kızılay’ın depremzedelere göndermesi gereken çadırları satmasına ilişkin bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, enkaz altında kalan...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Fatih Portakal açıkladı: Sözcü TV ile anlaştık

Fox TV’den ayrıldıktan sonra ekranlara ara veren Fatih Portakal, Sözcü TV’de ana haber için anlaştığı iddialarına ilişkin, “Bir de benden...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Gazeteci Fırat Bulut serbest bırakıldı

Gazeteci Fırat Bulut, deprem haberleri gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı Ankara’da serbest bırakıldı. Malatya’dan geldiği Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alınan Gazeteci...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Nagehan Alçı: Osman Kavala ve Hakan Altınay’a zulmeden, rakiplerine siyasi yasak getiren bir siyasi tarafta bulunamam; bunları alkışlayan bir AK Parti’den yana olamam

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, “Osman Kavala ve Hakan Altınay gibi insanlara zulmedenlerden taraf olamam, Türkiye’yi AB mensubu yapma kararlılığında bir...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Sezen Aksu, Hatay’da Emel Korkmaz’ı ziyaret etti

Sanatçı Sezen Aksu, Hatay’da Ali İsmail Korkmaz’ın annesi ve ALİKEV Başkanı Emel Korkmaz‘ı ziyaret etti. Hatay’da bulunan sanatçı Sezen Aksu,...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Yılmaz Özdil duyurdu: Sözcü gazetesinde buraya kadar

Yılmaz Özdil, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sözcü gazetesinde buraya kadar” diyerek Sözcü gazetesinden ayrıldığını duyurdu. Özdil, 1 Mart’ta yayına...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Fazıl Say’dan Meral Akşener’e HDP eleştirisi: Yapmayın şu ayrımcılığı, açın ittifakın önünü

Ünlü piyanist Fazıl Say, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “CHP, HDP ile görüşebilir ama bizim bulunduğumuz masaya asla getiremez”...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Aleyna Tilki’den Hatay paylaşımı: Enkazlar olduğu gibi bekliyor

Yeniden Hatay’a giden şarkıcı Aleyna Tilki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Hatay’dayım ve enkazlar olduğu gibi bekliyor” ifadelerini kullandı. Maraş...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Fatih Portakal’dan muhalefete: Ya siz bizleri kandırdınız mı arkadaş?

Gazeteci Fatih Portakal, Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul etmemesi sonrası Altılı Masa’da yaşanan sürece tepki gösterdi. Portakal, “Ya siz bizleri...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Afet bölgesinde gazetecilere hizmet veren ‘medyabüs’te yangın

Hatay’da basın mensuplarına lojistik destek ve ofis imkanı sağlayan otobüs kentten ayrılırken yandı. Araç kullanılamaz hale geldi. Medya İşçileri Sendikası’nın...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.