Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

İstanbul’da ‘görünmeyen’ sansür protestosu

Yolu Beşiktaş’a düşen yurttaşlar 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde görülmemiş bir sansür protestosuyla karşılaştı.
Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) hazırladığı açık hava reklamı, yanından geçerken tam olarak okunamıyor ancak karşısında durunca mesaj netleşiyordu: “Son bir yılda 4253 habere erişim engeli getirildi. Hakikati görmek için #SansürünKarşısındaDur”

Sendika’nın bu yeni kampanyasının sosyal ağlarda yoğun ilgiyle karşılanması üzerine açıklama yapan TGS Yöneticisi Mustafa Kuleli, “Özgür bir medya, demokratik bir Türkiye için herkesin sansürün karşısına dikilmesi lazım. Gerçekleri görebilmek için tüm yurttaşları bizimle beraber olmaya, basın özgürlüğünün yanında yer almaya, sansürün karşısında durmaya çağırıyorum” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından hazırlanan Basın Özgürlüğü Raporu’na göre son bir yılda 96 gazeteci fiziksel saldırıya uğradı, bağımsız medyaya milyonlarca lira ceza kesildi ve 47 gazeteci 3 Mayıs’a cezaevinde girdi.

Tam metnini Sendika sitesinde bulabileceğiniz TGS Basın Özgürlüğü Raporu’nda son bir yıl şu verilerle özetlendi:

96 gazeteci fiziksel saldırıya uğradı.
43 gazeteci sözlü olarak tehdit edildi.
32 gazeteci tutuklandı.
3 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla 47 gazeteci gazetecilik faaliyeti nedeniyle cezaevinde.
Tutuklu gazetecilerin %80’i “silahlı örgüt üyeliği suçu” ile suçlanıyor.
11 gazeteci cezaevinden tahliye edildi.
97 gazeteci gözaltına alındı. Gazeteciler gözaltında toplam 1.087 saat kaldı.
33 gazeteci haklarında açılan soruşturmalar nedeniyle ifade verdi.
Geçtiğimiz yıl görülen 125 ceza yargılamasında 263 gazeteci yargılandı. 35 davada karar çıktı. 90 yargılama devam ediyor. 55 yıl 1 ay 21 gün hapis cezası verildi.
63 gazeteci beraat etti.
19 bin TL adli para cezasına hükmedildi.
Gazeteciler aleyhine açılan 14 tazminat davasının 7’sinde karar çıktı. Toplamda 120 bin TL tazminata hükmedildi.
4.148 habere ve 46 haber sitesine erişimin engellenmesine karar verildi.
682 haberin tamamının veya bir bölümünün internetten tamamen kaldırılmasına karar verildi.
9 haber içeriği, unutulma hakkı gerekçesiyle arama motorlarından kaldırıldı.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) 58 ayrı idari para cezası kararı çıktı. RTÜK toplamda 13.703.913 TL idari para cezası kesti. 33 defa yayın durdurma cezası verdi.
Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel gazetesine 2019’dan itibaren vermediği ilan ve reklamları 22 Ağustos 2022 tarihli kararıyla tümüyle iptal etti.

Depremde 26 medya çalışanı hayatını kaybetti

6 Şubat 2023 tarihli depremlerin ardından TGS’ye ulaşan verilere göre en az…
26 gazeteci ve basın çalışanı depremde hayatını kaybetti.
2 gazeteci, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” (TCK 217) suçlamasıyla tutuklandı.
6 gazeteci gözaltına alındı.
4 gazeteci ifadeye çağrıldı.
18 gazeteci linç girişimine varan fizikî saldırıya maruz kaldı.
21 gazetecinin ise haber yapması tehdit edilerek engellendi.
3 gazetecinin iş akdine son verildi veya istifaya zorlandı.
RTÜK, deprem ile ilgili yayınlar nedeniyle toplamda 4.324.251 TL idari para cezası ve beş kez yayın durdurma kararı verdi.
Arama kurtarma çalışmaları sırasında sosyal medyaya bant daraltma uygulaması yapıldı.

Hürriyet ve Halk TV’de hukuksuzluk sürüyor

Rapora göre gazetecilerin ekonomik ve sosyal hakları bağlamında tablo şöyle:

Gazetecilik faaliyeti yürüten işletmelerdeki kayıtlı çalışan sayısı 27.241’e yükseldi. Gazetecilerin, iş kolunda toplam kayıtlı çalışan sayısı içinde oranı %27,4
2022 yılı resmî genel işsizlik oranı %10,4 ve yüksekokul ve fakülte mezunları içinde işsizlik oranı %11,3 iken gazetecilik mezunları arasındaki işsizlik oranı %15,7
2022 yılında da gazetecilik mezunları (%15,7), sosyal hizmetler (%22,4) ve sanat (%16,2) mezunlarının ardından en yüksek işsizliğe maruz kalan üçüncü kesim oldu.
İşsizliğin ve güvencesiz istihdamın neden olduğu karamsarlığı TGS, yürüttüğü başarılı örgütlenme kampanyaları ile dağıtıyor.
TGS, işkolunda toplamda 15 farklı işletmede yetkili. Görüşmelerin çeşitli aşamalarda sürdüğü dört işletmede daha toplu iş sözleşmesi imzalanması halinde bu sayı 19 olacak. Bu şirketlerin 8’i uluslararası, 7’si ulusal ve 4’ü yerel düzeyde faaliyet yürütüyor.
İşverenlerin sendika karşıtı tutum ve ısrarı bu dönemde de görülüyor. Hürriyet gazetesi ve Halk TV’nin TGS’nin işyerlerinde aldığı yetkiye karşı açtığı davalar çeşitli aşamalarda devam ediyor.
İşverenlerin yetki itirazlarına, uzun süren yetki davalarına ve bu süreçte işverenlerin işten atma tehditlerine rağmen TGS’nin örgütlüğü olduğu işyeri sayısı devamlı yükseliyor.
TGS, gazeteciler arasında örgütlenme deneyimi ve tarihi olan tek sendika olarak bu dönemde de öne çıkıyor. Ocak 2023 verilerine göre Sendika’nın üye sayısını 1671.

Gazete manşetleri

Fatih Portakal ‘sağlam kulis bilgisi’ aktardı: İktidarın düşündüğü asgari ücret

Gazeteci Fatih Portakal’ın aktardığı “sağlam kulis bilgisi”ne göre, iktidar asgari ücrete yüzde 26’lık artış gerçekleştirerek 11 bin 500 TL yapmayı düşünüyor.

Seçimlerin ardından asgari ücrete ilişkin yeni düzenleme merak ediliyor.

Gazeteci Fatih Portakal, kişisel YouTube programında yaptığı açıklamada, “sağlam bir kulis bilgisi” aldığını belirterek, iktidarın düşündüğü asgari ücreti paylaştı.

Portakal, “Erdoğan iktidarın kafasından geçen asgari ücret net 11 bin 500 TL” dedi.

Fatih Portakal, 11 bin 500 TL’lik asgari ücret ile yüzde 26’lık artış sağlandığını ifade etti.

RESMİ ENFLASYON YÜZDE 40

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında doğalgaz için ‘sıfır fiyat’ yöntemini uygulaması, enflasyonu ‘kuvvetli’ bir biçimde aşağı çekti. Çarşı pazarda fiyatlar hızla yukarı çıkarken, TÜİK’e göre hızla aşağı indi. TÜFE mayısta aylık bazda yüzde 0,04 artarken, yıllık enflasyon yüzde 43,68’den yüzde 39,6’ya geriledi. Böylece enflasyon 2021 sonlarından bu yana ilk kez yüzde 40’ın altına geriledi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

NET ASGARİ ÜCRET 8 BİN 506 LİRA

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm yurttaşları ilgilendiren asgari ücret şu anda 8 bin 506, brüt 10 bin 8 TL lira.

22 Aralık’ta yapılan yüzde 54,66’lık artışın ardından asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılacak.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Mauro Icardi ile Simge’den ‘Aşkın Olayım’ düeti

Simge Sağın’ın şarkısı ‘Aşkın Olayım’ ile özdeşleşen Mauro Icardi, şampiyonluk kutlamasına gelen şarkıcıyla düet yaptı.

Spor Toto Süper Lig 2022-23 sezonunu şampiyon tamamlayan Galatasaray, Fenerbahçe’yi 3-0 mağlup ettiği derbinin ardından kupayı kaldırdı. Kutlamalara Mauro Icardi ile özdeşleşen ‘Aşkın Olayım’ şarkısının sahibi Simge Sağın da katıldı.

Simge ve ekibi Galatasaray’ın şampiyonluk kutlaması öncesi Mauro Icardi ile buluşup ‘Aşkım Olayım’ şarkısını beraber söyledi.

‘HEYECANDAN KALBİM YERİNDEN ÇIKACAKTI’

Simge, “Çok şaşkınım, beklemediğim bir şey oldu. Şarkı 5 yıl önce çıktı, Galatasaray tribünlerinde çok sevildi. İnanılmaz bir yolculuğa çıktı şarkı, önüne geçilemedi. Mauro Icardi ve Galatasaray’ın daveti üzerine burada oldum. Heyecandan kalbim yerinden çıkacaktı. Burada olmak çok keyifli. Bir sanatçı olarak ilk kez böyle bir şey başıma geliyor. Tarifsiz duygular içerisindeyim. Galatasaray camiasını tekrar tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

İsmail Saymaz: İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın MİT Başkanı olarak atanabileceğini söyledi.

Twitter’dan paylaşımda bulunan Saymaz, “İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir” ifadesini kullandı.

28 Mayıs Seçimleri’nin ardından yeni kabineyi açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan’ı Dışişleri Bakanı olarak atamıştı.

Devamını Oku
Gazete manşetleri2 gün önce

Fatih Portakal ‘sağlam kulis bilgisi’ aktardı: İktidarın düşündüğü asgari ücret

Gazeteci Fatih Portakal’ın aktardığı “sağlam kulis bilgisi”ne göre, iktidar asgari ücrete yüzde 26’lık artış gerçekleştirerek 11 bin 500 TL yapmayı...

Gazete manşetleri3 gün önce

Mauro Icardi ile Simge’den ‘Aşkın Olayım’ düeti

Simge Sağın’ın şarkısı ‘Aşkın Olayım’ ile özdeşleşen Mauro Icardi, şampiyonluk kutlamasına gelen şarkıcıyla düet yaptı. Spor Toto Süper Lig 2022-23...

Gazete manşetleri3 gün önce

İsmail Saymaz: İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın MİT Başkanı olarak atanabileceğini söyledi. Twitter’dan paylaşımda bulunan Saymaz, “İbrahim Kalın, bu gece...

Gazete manşetleri5 gün önce

Habertürk’te Fatih Altaylı’dan sonra Serdar Turgut’un işine son verildi

Gazeteci Ertuğrul Özkök, 5 gündür köşe yazısı yayımlamayan HaberTürk’ün bütün köşe yazarlarını işten çıkardığını yazdı. Özkök, “Türkiye medya sektöründen gelen...

Gazete manşetleri6 gün önce

Hizbullah’tan tutuklanan Kızılay yöneticisi, BirGün’e 250 bin TL’lik tazminat davası açtı

Kızılay’ın Denetim Kurulu Üyesi olan Şehmus Yıldırım, kamudan aldığı milyonlarca liralık ihaleleri haberleştiren gazetemiz BirGün’e 250 bin TL’lik tazminat davası...

Gazete manşetleri6 gün önce

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, hayatını kaybetti

Sabah gazetesi yazarı 81 yaşındaki Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir Şişli’de özel bir hastanede tedavi görüyordu. Mehmet Barlas Kimdir ?...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Uğur Dündar’dan Aslı Baykal’a: ‘Siz o kanala çöktünüz, sonra da sattınız’

Uğur Dündar, Aslı Baykal ile aralarında başlayan tartışmada dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Aslı Baykal’ın “Halk TV’nin genel yayın yönetmeni...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Merhaba ‘Türkiye Yüzyılı’: RTÜK’ten muhalif kanallara seçim yayını incelemesi!

RTÜK, 28 Mayıs Seçimi sırasında yaptıkları seçim yayını gerekçesiyle aralarında Sözcü TV, TELE1, KRT VE Halk TV’nin de olduğu çok...

Gazete manşetleri1 hafta önce

AK Partili İBB Meclisi üyesi Uğur Korkmaz, gazeteciye saldırdı

AK Partili İBB Meclisi üyesi Uğur Korkmaz, kendisine hakaret eden bir kişiyle tartışırken gazeteci Ali Macit’i darp edip, seçim yapmasını...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Onur Akın Almanya’dan vize alamadı: ‘Bugünleri de gördük’

Sanatçı Onur Akın, Almanya’ya gidiş için Schengen vize başvurusuna ret cevabı aldığını belirterek “Ülkem adına utanç duyuyorum” dedi. Volkan Konak’ın...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Armağan Çağlayan’dan seçim sonrası paylaşımı: Çok fazla siyasi yasak kararı çıkacak

Armağan Çağlayan, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur oylamasının ardından “Hiçbir muhalefet liderinin dokunulmazlığı yok bu yasama döneminde. Muhtemelen çok fazla...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Merve Dizdar ödül konuşmasını açıkladı: Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz

Cannes’daki konuşmasının ardından hedef gösterilmesine dair konuşan Merve Dizdar, “Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ben de bunun...

Gazete manşetleri1 hafta önce

HaberTürk’ten Ciner Medya’nın satılacağı iddiasına yalanlama

Ciner Medya’nın Cengiz Holding’e satılacağı iddia edildi Bloomberg HT’nin eski yöneticilerinden gazeteci Ali Çağatay; Turgay Ciner’in sahibi olduğu Ciner Medya’yı...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Anadolu Ajansı Genel Müdürü: İmamoğlu’na dava açacağız

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Karagöz: İmamoğlu’nun açıklamasından sonra AA çalışanları tutanakları toplarken çeşitli saldırılara uğradı. Bu yüzden...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Oyuncu Ahsen Eroğlu: Bana gitme vakti göründü

Oyuncu Ahsen Eroğlu, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bir paylaşım yaparak “Bana gitme vakti göründü” dedi. Eroğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada,...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Gazeteci Mirgün Cabas: Gain’den bugün itibarıyla ayrılıyorum

Gazeteci Mitgün Cabas, bugünkü programında, Gain Dijital Platformu’nun satılması nedeniyle haber birimini yönettiği Gain Haber’den ayrıldığını açıkladı. Cabas, “Bugünlerde yayıncılık,...

Gazete manşetleri2 hafta önce

İkinci kez reddedilen Volkan Konak: Artık Avrupa’ya bile vize alamıyoruz

Volkan Konak, Almanya’ya yaptığı vize başvurusunun ikinci kez reddedildiğini belirterek, “Artık Avrupa’ya bile vize alamıyoruz” dedi. Müzisyen Volkan Konak, sosyal...

Gazete manşetleri2 hafta önce

CHP’deki köstebeğin adı: Tuncay Özkan

Fransa’nın ünlü gazetelerinden Le Monde’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın, Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkarları ve...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Rock’n Roll’un Kraliçesi Tina Turner hayatını kaybetti

Rock’n Roll’un Kraliçesi lakaplı ABD’li müzisyen Tina Turner, 83 yaşında İsviçre’de hayatını kaybetti. Tina Turner ilk olarak 1960’larda eşi Ike...

Gazete manşetleri2 hafta önce

TRT yasak dinlemiyor

Seçim günü bile AKP propagandası yapan TRT, seçimin ikinci tura kalmasıyla vites artırdı. AKP propagandası içeren reklam filmi günde 16...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.