Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

Gazetecilik hala seçilebilecek bir meslek mi?

Gazetecilik bölümü mezunları içinde işsizlik oranı Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre 2018’de yüzde 23,8, 2019’da yüzde 21, 2020’de ise yüzde 24. Verilere göre, gazetecilik bölümü mezunları, sosyal hizmet mezunlarının (yüzde 24) hemen ardından en yüksek işsizliğe maruz kalan ikinci kitle. Mevcut rakamlar ülkedeki genel işssizlik verilerinin iki katı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verine göre ise ‘basın, yayın ve gazetecilik’ iş kolundaki toplam kayıtlı çalışan sayısı 86 bin 505.

CHP’nin geçen yıl hazırladığı bir rapora göre 2017-2019 yılları arasında Türkiye’de 137 gazete kapandı, gazetelerin tirajları düştü ve yüzlerce gazeteci işsizler kervanına katıldı. Bu yıllar arasında Türkiye’nin önde gelen gazetelerinden HaberTürk bile artan maliyetler ve düşen reklam gelirleri nedeniyle dokuz yıldır çıkardığı gazetenin kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. 2019’da ise Star Gazetesi kağıt baskıya veda ederken, Türk gazetecilik tarihinin köklü gazetelerinden Güneş’in baskısı bitirilerek, Akşam Gazetesi’ne ek yapıldı. TÜİK verilerine göre 2020’de gazete ve dergilerin tiraj kaybı yüzde 20’den fazla. Resmi ilan ve reklam bedellerinde de önemli gerilemeler var.

Henüz resmi bir rapora konu olmasa da Türkiye’de gazete, TV ve internet yayın organlarında sosyal haklar her geçen gün daha geri gidiyor. “Gazeteciliğin saati olmaz” mottosu yöneticilerin uzun mesai saatleri ısrarında en büyük dayanak. Mesai ücreti ödeme alışkanlığı ise ne hükümete yakın gruplarda ne de ‘muhalif medya kurumlarında’ pek de tercih edilmiyor. Bayram ve resmi tatil günlerinde izin kullandıran kurum sayısı ise bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeyde. Tabi bu günlerin mesai ücretini almak da oldukça zor.

Temmuz 2020 verilerine göre ‘basın, yayın ve gazetecilik’ iş kolundaki toplam sendikalaşma oranı yüzde 7,87. Ülkedeki genel sendikalaşma oranının yüzde 13,66 olduğu düşünüldüğünde gazetecilik bu alanda da sınıfta kalan meslekler arasında. Sendikalaşma çabalarının sert yaptırımlarla karşı karşıya kalması ve gazetecilerin bir anda toplu olarak işten çıkarılması da geçmişte sıklıkla yaşanan uygulamalar.

İnternet medyasında çalışan gazetecilerin durumu ise sektörün hala kanayan yarası. İnternet medyasında gazetecilik yapanların basın kartı alma hakkı bulunmuyor ve dolayısıyla gazetecilik meslek haklarından yararlanma imkanı da yok.

Büyük sermayelerin medya kuruluşlarını satın alması ve gazetelerin şirketleşmesiyle birlikte insan kaynakları birimleri yaygınlaşsa da işi alımlarda hala geleneksel metodlar çok etkili. Sektördeki çoğu yönetici bildiği ve tanıdığı isimlerle çalışmakta ısrarcı. İşe alım için yine referans çok önemli bir kriter ve ‘alaylı’ gazetecilerin sayısı oldukça fazla. Yeni mezunların ilan üzerinden işe girişi ise çok zahmetli bir süreç. Yeni mezun gazeteci adayları çoğu zaman ‘staj’‘deneme süreci’ gibi adlar altında asgari ücretten daha düşük maaşlara çalıştırılırken, yeni mezunlar için asgari ücretle işe başlamak ise büyük bir başarı.

Türkiye’de iletişim fakültesi sayısı ise 70’i aşmış durumda. ‘İletişim’ düşük maliyeti nedeniyle devlet üniversiteleri kadar özel üniversitelerde de yaygınlaşan bir fakülte. Özel üniversitelerde burssuz 40 bin liraya varan senelik ücretler mevcut. 1990’lı ve 2000’li yıllarda hukukla kafa kafaya giden bu fakültelerde bugün başarı sırası ise 100 binleri çoktan geçti.

Türkiye ayrıca Çin’le birlikte dünyada en fazla gazeteci hapseden ülke olmaya devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 1 Nisan 2020 ile 1 Nisan 2021 dönemini kapsayan ‘Basın Özgürlüğü Raporu‘na göre Türkiye’de 43 gazeteci, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle cezaevinde. Bu sürede 322 basın kartı da iptal edilirken, 57 gazeteci toplam 144 gün gözaltında kaldı, altı gazeteci gözaltındayken darp edildi. Mevcut durumun etkisi Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksine de yansımış durumda. Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 153’üncü sırada yer alıyor.

Kaynak: https://www.diken.com.tr/tercihlere-dogru-gazetecilik-hala-secilebilecek-bir-meslek-mi/

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gazete manşetleri

Devlet Bahçeli’nin danışmanı sokak röportajı yapanları hedef aldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanı Yıldıray Çiçek, sokak röportajı yapan isimleri hedef aldı.

Türkgün gazetesindeki yazısında Çiçek, “Fakat bunların yaptığı ne fikir özgürlüğü ne de demokrasiyle izah edilemeyecek çirkeflik boyutundadır. Öyle bir iğrenç haldedirler ki beğenmediği cevabı aldıklarında vatandaşı aşağılamaktan ve onlara hakaret etmekten çekinmiyorlar. Çünkü robot gibi öyle şartlandırılmış haldeler ki cüzdanlarındaki CHP damgalı bankamatik kartlarının hakkını vermek için zombi gibi sokaklarda dolaşıyorlar. Mikrofonu tuttukları kişiler tarafından Sayın Erdoğan ve Bahçeli’ye, Cumhur ittifakına bir eleştiri, bir seviyesizlik yapılırsa, sokaklarda zombi gibi dolaşan sokak röportajcılarının sırıtışı, yılışı, kırıtışı kat kat artıyor. Bu halleri de mikrofon ahlakı taşımadıklarını gösteriyor. Kendilerini sokaklara salanlara sadık olduklarını göstermek için sergilemedikleri çirkeflik de kalmamıştır. Sokak kedisi, sokak köpeği, sokak faresi gibi isimlerle CHP’nin sokaklara ‘Röportajcı’ diye saldıklarının aşısı yapılmazsa inanın sokaklarda salgın hastalık kol gezecektir” ifadesini kullandı.

‘Sokak Kedisi’ isimli Youtube kanalıyla bilinen Ebru Uzun Oruç, Kadıköy’de yaptığı sokak röportajında, vatandaşlara MHP lideri Devlet Bahçeli’yi sormuş ve bu röportaj sonrası MHP yöneticilerinin hedefi olmuştu. MHP‘lilerin hedef göstermesinin ardından Oruç, eşi ile birlikte Bağdat Caddesi’nde 4 kişinin silahlı saldırısına uğramıştı.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Ülke TV sunucusu 1 liralık farkı bulmak için hesap makinesi kullandı

Ülke TV sunucusu Mustafa Yıldız, Tarım Kredi marketleri haberi yaparken 34,5 liradan 33,5 lirayı çıkardı. İşlemi sırasında hesap makinesi kullanan Yıldız, viral oldu.

Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde bazı ürünlerde indirime gidilmesi gündemdeki yerini koruyor.

İktidara yakınlığı ile bilinen Ülke TV‘de sunucu Mustafa Yıldız, Tarım Kredi marketlerindeki ürünlerin fiyatını diğer marketlerin etiketleriyle karşılaştırdı.

Eline hesap makinesi alan Yıldız, Tarım Kredi’de 33,5 lira olan bir litre ayçiçek yağının başka bir markette 34,5 lira olduğunu söyledi. Yıldız, aradaki farkı hesaplamak için hesap makinesi kullandı, sonuç 1 lira çıktı.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Adanalı Fenomen Röportaj Adam’ın film setine polis baskını

Adana’da “Röportaj Adam” olarak bilinen sosyal medya fenomeni Mahsun Karaca’nın başrolünü üstlendiği “İllegal hayatlar” filminin çekimi sırasında İstasyon Meydanında yapılan mitingi gerçek zanneden polis sete baskın yapıp izinsiz miting yapıldığını söyleyerek son vermesini istedi.

Sosyal medyada “Röportaj adam” olarak ünlenen gerçek haberler üzerine çekimler yapıp komik bir şekilde halka sunan Mahsun Karaca yine yapılan haberlerden esinlenerek “İllegal hayatlar” isimli sinema filmi yapmaya karar verdi.

Karaca’nın filmi, Adana’da kumar oynatmak için kurulan bir siyasi parti liderinin başından geçen olayları konu alıyor. Karaca bu filmin çekimleri için bugün İstasyon Meydanına geldi.
Çekimlerde Karaca Liberal Muhafazakar Komünist Parti Genel Başkanı olarak halka sesleniyor halkta Karaca lehine sloganlar atıyordu.

Bunu gören polis izinsiz miting yapıldığını zannederek sete baskın yaptı.

Polis film setine izinsiz miting yapıldığını söyleyip sonlandırmalarını söyledi.

Set ekibi ise miting yapmadıklarını film seti olduğunu sette genel başkanın halka hitap ettiğini söyledi.

Polis bunun üzerine film çekimi için izinleri olup olmadığını kontrol etti.

Valilikten izin aldığını gören polis ekibe başarılar dileyerek setten ayrıldı.

Devamını Oku
Gazete manşetleri20 saat önce

Devlet Bahçeli’nin danışmanı sokak röportajı yapanları hedef aldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanı Yıldıray Çiçek, sokak röportajı yapan isimleri hedef aldı. Türkgün gazetesindeki yazısında Çiçek, “Fakat bunların...

Gazete manşetleri20 saat önce

Ülke TV sunucusu 1 liralık farkı bulmak için hesap makinesi kullandı

Ülke TV sunucusu Mustafa Yıldız, Tarım Kredi marketleri haberi yaparken 34,5 liradan 33,5 lirayı çıkardı. İşlemi sırasında hesap makinesi kullanan...

Gazete manşetleri21 saat önce

Adanalı Fenomen Röportaj Adam’ın film setine polis baskını

Adana’da “Röportaj Adam” olarak bilinen sosyal medya fenomeni Mahsun Karaca’nın başrolünü üstlendiği “İllegal hayatlar” filminin çekimi sırasında İstasyon Meydanında yapılan...

Gazete manşetleri22 saat önce

Faysal Soysal imzalı ‘Ceviz Ağacı’ filmine ABD’den ‘En İyi Film’ ödülü

Yönetmen Faysal Soysal‘ın “Ceviz Ağacı” filmi festival yolculuğuna devam ediyor. 14. Hamilton New York Film Festivali‘nde açılış filmi olarak gösterilen...

Gazete manşetleri1 gün önce

Cumhuriyet Gazetesi’nin Ravza Kavakçı Kan haberlerine ceza

Cumhuriyet Gazetesi ve İBB’ye bağlı Metro İstanbul şirketine AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan‘ın çift maaş aldığına dair haberler...

Gazete manşetleri1 gün önce

Melih Gökçek’ten ikinci ‘jelibon’ vakası; photoshopla orgeneral forması giydirilmiş Kamerunlu futbolcu Aboubakar’ı şehit sandı

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, fotomontajla orgeneral forması giydirilmiş Beşiktaş’ın eski golcüsü Aboubakar‘ı şehit sandı. Sosyal medyada alay...

Gazete manşetleri1 gün önce

Murat Yetkin’den Sedat Peker sorusu !

Gazeteci, yazarı Murat Yetkin, bir süredir BAE’de bulunan organize suç örgütü lideri Sedat Peker‘in sosyal medya paylaşımlarına yeniden başlamasına ilişkin...

Diğer1 gün önce

Merdan Yanardağ’dan Muharrem İnce’ye olay cevap! “Sarayın yeni muhbiri yine kıvırmış”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bugün 2018 seçimleri gecesinde yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamalarda TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağı...

Gazete manşetleri2 gün önce

RTÜK’ten TELE1’e iki ceza birden

İktidarın medya sopası RTÜK, Kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yaptığı yayın için TELE1’e ceza verdi. Öte yandan TELE1’in internet...

Gazete manşetleri2 gün önce

Sedat Peker Yandaş Gazeteciyi Uyardı: Çok Önemli Şeyler Seyredeceğiz

Türkiye, Sedat Peker’in yeni iddialarını konuşuyor. “Deli Çavuş” adlı Twitter hesabından uzun bir tvit serisi paylaşan Sedat Peker, yandaş gazeteci...

Gazete manşetleri2 gün önce

YouTube’daki Erdoğan animasyonuna soruşturma

İfade kağıdını sosyal medya hesabından paylaşan Yusuf Kayaalp, “Az önce yine cumhurbaşkanına hakaretten ifadeye çağrıldım. Gerekçesi ise animasyon çizimini yapmamız”...

Analiz3 gün önce

Can Ataklı, Hasan Yeşildağ ile tanışmasını anlattı: Tayyip bey onu mafyaya genel müdür atamış

Gazeteci Can Ataklı, kendisine ait Youtube kanalında yayınladığı programında, Sedat Peker’in tweetleriyle gündeme gelen Hasan Yeşildağ ile ilk karşılaşmasını ve...

Diğer3 gün önce

Ahmet Hakan, ‘Gülşen’i hedef gösterdi!

Hürriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan sahne kıyafetleriyle gündem olan Gülşen‘i hedef gösterdi. Hakan, şarkıcının kıyafetiyle ilgili olarak, “Bu...

Gazete manşetleri3 gün önce

Nagehan Alçı’dan Fazıl Say’a: “Ekrem’i aday maday yaptırtmıyorum” diye hezeyanlarını döktü, bu sözleri normal mi?

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, “Senin bineceğin tek otobüs cezaevine giden otobüs olmalı. Ekrem’i de aday maday yaptırtmıyorum” diyen piyanist Fazıl...

Gazete manşetleri3 gün önce

Muharrem İnce’den Merdan Yanardağ’a: Seçim gecesini konuşmaya hazırım; adam olun, iftira atmayın

İnce, davet edileceği programa seçim gecesi yanında bulunan CHP’li isimlerin de katılabileceğini söyledi Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, gazeteci...

Gazete manşetleri3 gün önce

Sanatçı Hakan Taşıyan’dan Erdoğan’a karşılama!

AKP’nin 21. kuruluş yıl dönümü programı kapsamında Ankara’ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, havalimanında Hakan Taşıyan ile partililer...

Gazete manşetleri3 gün önce

Şarkıcı Metin Işık komşularına kurşun yağdırdı!

Kayseri’de Metin Işık adlı şarkıcı daha önce aralarında husumet bulunan aileye silahla saldırdı. Saldırıda 3’ü ağır 5 kişi yaralanırken, Metin...

Gazete manşetleri3 gün önce

Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü, gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı (MA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever gözaltına alındı. Diyarbakır’dan İstanbul seyahat eden Mezopotamya Ajansı (MA) Sorumlu Yazı...

Gazete manşetleri4 gün önce

MHP’liler tehdit etmişti: Sokak Kedisi’ne saldırıda gözaltındaki 3 kişi serbest

‘Sokak Kedisi’ adıyla yaptığı sokak röportajlarıyla tanınan Ebru Uzun Oruç ve eşi Barış Oruç‘a saldırı sonrası gözaltına alınan 3 kişi...

Gazete manşetleri4 gün önce

Nagehan Alçı yazılı sormuş ama yüz yüze gibi sundu

Nagehan Alçı, sorularını yazılı iletmiş, yanıtlarını da yazılı almış. Yazılı sorularına İmamoğlu’ndan yazılı yanıtlar aldığı konusunda okura bilgi vermediği gibi...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.