Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

Gazeteci Şahinli’ye kelepçeli muayene: Doktor isterse açar

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, tutuklu Gazeteci Ceylan Şahinli’nin maruz kaldığı kelepçeli muayeneye ilişkin dilekçesine, “Doktor isterse açar” cevabını verdi.

Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ceylan Şahinli, sağlık sorunları sebebiyle gittiği cezaevi kampüsünde bulunan hastanede ve Etlik Şehir Hastanesi’nde yaşadığı ihlalleri mektup aracılığıyla anlattı.

Şahinli, mektubunda hekim tarafından uygulanan hak ihlaline ilişkin Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuruda bulunduğunu belirtti. Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre mektubunda, sürekli takip edilmesi gereken Hepatit B hastalığı olduğuna dikkat çeken Şahinli, Sincan Cezaevi kampüsü içerisinde ve sevk edildiği Etlik Şehir Hastanesi’nde hekimlerin meslek etiğine aykırı davrandığını ve uluslararası sözleşmelerde “işkence” olarak tanımlanan kelepçeli muayeneye maruz kaldığını ifade etti.

‘KELEPÇELİ MUAYENE TEDAVİMİ AKSATTI’

Cezaevi Kampüsü’nde bulunan hastanede enfeksiyon hastalıkları bölümünde 2 kez muayene olduğunu, bu muayeneler esnasında da hekimin kelepçeli muayene dayatmasına maruz bırakıldığının altını çizen Şahinli, “Israrla talep etmeme rağmen kelepçemin çıkarılmaması, söz konusu muayeneler sırasında tedavimin aksamasına neden oldu” dedi.

KAYMAKAMLIK: KELEPÇELİ MUAYENE ETİK DIŞI DEĞİL
Söz konusu kelepçeli muayeneye ilişkin Sincan Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu söyleyen Şahinli, “Sağlık Bakanlığı’na yaptığım suç duyurusuna Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, kelepçeli muayeneyi savunarak ‘doktor isterse açar’ gibi keyfiyete dem vuran bir açıklama yaparken; Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığım suç duyurusuna yanıt veren Sincan Kaymakamlığı İlçe Hukuk işleri Şefliği ise kelepçeli muayenenin yapıldığını kabul etmiş ancak tedavinin hala sürüyor olması sebebiyle yapılan uygulamanın ‘etik dışı ve art niyetli olmadığına’ karar vermiş” ifadelerini kullandı.

‘SENİ MUAYENE ETMEYECEĞİM’
Yetkili mercilerin uygulanan onur kırıcı uygulamaları sahiplenmesinin ve cezasızlık politikasının görevlilere cesaret verdiğine dikkat çeken Şahinli, mektubunda şunlara değindi: “Karaciğer biyopsisi için enfeksiyon hastalıkları bölümüne gittim. Beni odaya alan hekim tarafından kelepçeli muayene dayatmasına maruz bırakıldı. Beni odaya alan doktor ile birlikte 2 gardiyan ve 1 jandarma ile hasta mahremiyetinin alt üst edildiği odada daha ilk anda kelepçemin çıkarılmasını talep ettim. Doktorun ‘Zaten seni muayene etmeyeceğim’ demesine karşın ayaküstü sorular sordu. Ben kendimi böyle rahat ifade edemediğimi belirterek yeniden kelepçemin çıkarılmasını talep ettim. Bunun üzerine bir hekimin hastasıyla bağ kurmasını beklediğim anda karşımda kaşlarını çatarak zaten gergin olan ortamı daha da gerecek tavırlar sergileyen bir insan ile karşılaştım.”

‘HASTALIĞIMA İLİŞKİN BİLGİ ALAMADIM’
Jandarmanın kelepçe anahtarını çıkarmak için elini cebine attığına ancak hekimin tavrından faydalanarak elini cebinden boş bir şekilde çıkardığını anlatan Şahinli, “Jandarmandan kelepçemi çıkarmasını istediğimde ‘Öyle bir şey mi var?’ cevabını aldım. Yapılanın etik değerlere aykırı ve bir işkence olduğunu belirtince hekim ‘Tartışmanızı dışarıda yapın’ diyerek sanki yaşanan şey kendisinden bağımsız gelişiyormuş gibi hem kayıtsızlığını sürdürdü hem de zaten yapılmayan muayenemin yapılması ihtimalimi de tamamen ortadan kaldırdı. Hali hazırda bulaşıcı olduğu bilinen ve değerleri artmış olan hastalığım için yapılacak biyopsi istemine dair bilmek istediğim hiçbir şeyi öğrenemedim” diye belirtildi.

MUAYENE SORUSU NEZARETTE SORULDU
Şahinli’nin mektubunda hekimin bazı sorular sorarak bilgisayara not aldığını, ardından kan alma birimine yönlendirdiğini aktararak şunlara yer verildi. “Kan alma işleminden sonra götürüldüğüm nezarethanede 1 saat sonra yanıma gelen gardiyan ‘Kan sulandırıcı kullanıyor musun?’ sorusunu yöneltti. Muhtemelen soruyu sorması için ona söz konusu doktor talimat verdi. Muayenemde bana sorulması gereken soruyu dahi tenezzül edip soramayan doktor, gardiyan aracılığıyla bana ulaşmaya çalışıyor.”

Şahinli, tedavi hakkını ihlal eden hekim hakkında Sincan Batı Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sağlık Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunurken, TTB ve İHD’ye de başvuru yaptı.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gazete manşetleri

Fatih Portakal ‘sağlam kulis bilgisi’ aktardı: İktidarın düşündüğü asgari ücret

Gazeteci Fatih Portakal’ın aktardığı “sağlam kulis bilgisi”ne göre, iktidar asgari ücrete yüzde 26’lık artış gerçekleştirerek 11 bin 500 TL yapmayı düşünüyor.

Seçimlerin ardından asgari ücrete ilişkin yeni düzenleme merak ediliyor.

Gazeteci Fatih Portakal, kişisel YouTube programında yaptığı açıklamada, “sağlam bir kulis bilgisi” aldığını belirterek, iktidarın düşündüğü asgari ücreti paylaştı.

Portakal, “Erdoğan iktidarın kafasından geçen asgari ücret net 11 bin 500 TL” dedi.

Fatih Portakal, 11 bin 500 TL’lik asgari ücret ile yüzde 26’lık artış sağlandığını ifade etti.

RESMİ ENFLASYON YÜZDE 40

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında doğalgaz için ‘sıfır fiyat’ yöntemini uygulaması, enflasyonu ‘kuvvetli’ bir biçimde aşağı çekti. Çarşı pazarda fiyatlar hızla yukarı çıkarken, TÜİK’e göre hızla aşağı indi. TÜFE mayısta aylık bazda yüzde 0,04 artarken, yıllık enflasyon yüzde 43,68’den yüzde 39,6’ya geriledi. Böylece enflasyon 2021 sonlarından bu yana ilk kez yüzde 40’ın altına geriledi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

NET ASGARİ ÜCRET 8 BİN 506 LİRA

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm yurttaşları ilgilendiren asgari ücret şu anda 8 bin 506, brüt 10 bin 8 TL lira.

22 Aralık’ta yapılan yüzde 54,66’lık artışın ardından asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılacak.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Mauro Icardi ile Simge’den ‘Aşkın Olayım’ düeti

Simge Sağın’ın şarkısı ‘Aşkın Olayım’ ile özdeşleşen Mauro Icardi, şampiyonluk kutlamasına gelen şarkıcıyla düet yaptı.

Spor Toto Süper Lig 2022-23 sezonunu şampiyon tamamlayan Galatasaray, Fenerbahçe’yi 3-0 mağlup ettiği derbinin ardından kupayı kaldırdı. Kutlamalara Mauro Icardi ile özdeşleşen ‘Aşkın Olayım’ şarkısının sahibi Simge Sağın da katıldı.

Simge ve ekibi Galatasaray’ın şampiyonluk kutlaması öncesi Mauro Icardi ile buluşup ‘Aşkım Olayım’ şarkısını beraber söyledi.

‘HEYECANDAN KALBİM YERİNDEN ÇIKACAKTI’

Simge, “Çok şaşkınım, beklemediğim bir şey oldu. Şarkı 5 yıl önce çıktı, Galatasaray tribünlerinde çok sevildi. İnanılmaz bir yolculuğa çıktı şarkı, önüne geçilemedi. Mauro Icardi ve Galatasaray’ın daveti üzerine burada oldum. Heyecandan kalbim yerinden çıkacaktı. Burada olmak çok keyifli. Bir sanatçı olarak ilk kez böyle bir şey başıma geliyor. Tarifsiz duygular içerisindeyim. Galatasaray camiasını tekrar tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

İsmail Saymaz: İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın MİT Başkanı olarak atanabileceğini söyledi.

Twitter’dan paylaşımda bulunan Saymaz, “İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir” ifadesini kullandı.

28 Mayıs Seçimleri’nin ardından yeni kabineyi açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan’ı Dışişleri Bakanı olarak atamıştı.

Devamını Oku
Gazete manşetleri2 gün önce

Fatih Portakal ‘sağlam kulis bilgisi’ aktardı: İktidarın düşündüğü asgari ücret

Gazeteci Fatih Portakal’ın aktardığı “sağlam kulis bilgisi”ne göre, iktidar asgari ücrete yüzde 26’lık artış gerçekleştirerek 11 bin 500 TL yapmayı...

Gazete manşetleri3 gün önce

Mauro Icardi ile Simge’den ‘Aşkın Olayım’ düeti

Simge Sağın’ın şarkısı ‘Aşkın Olayım’ ile özdeşleşen Mauro Icardi, şampiyonluk kutlamasına gelen şarkıcıyla düet yaptı. Spor Toto Süper Lig 2022-23...

Gazete manşetleri3 gün önce

İsmail Saymaz: İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın MİT Başkanı olarak atanabileceğini söyledi. Twitter’dan paylaşımda bulunan Saymaz, “İbrahim Kalın, bu gece...

Gazete manşetleri5 gün önce

Habertürk’te Fatih Altaylı’dan sonra Serdar Turgut’un işine son verildi

Gazeteci Ertuğrul Özkök, 5 gündür köşe yazısı yayımlamayan HaberTürk’ün bütün köşe yazarlarını işten çıkardığını yazdı. Özkök, “Türkiye medya sektöründen gelen...

Gazete manşetleri6 gün önce

Hizbullah’tan tutuklanan Kızılay yöneticisi, BirGün’e 250 bin TL’lik tazminat davası açtı

Kızılay’ın Denetim Kurulu Üyesi olan Şehmus Yıldırım, kamudan aldığı milyonlarca liralık ihaleleri haberleştiren gazetemiz BirGün’e 250 bin TL’lik tazminat davası...

Gazete manşetleri6 gün önce

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, hayatını kaybetti

Sabah gazetesi yazarı 81 yaşındaki Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir Şişli’de özel bir hastanede tedavi görüyordu. Mehmet Barlas Kimdir ?...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Uğur Dündar’dan Aslı Baykal’a: ‘Siz o kanala çöktünüz, sonra da sattınız’

Uğur Dündar, Aslı Baykal ile aralarında başlayan tartışmada dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Aslı Baykal’ın “Halk TV’nin genel yayın yönetmeni...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Merhaba ‘Türkiye Yüzyılı’: RTÜK’ten muhalif kanallara seçim yayını incelemesi!

RTÜK, 28 Mayıs Seçimi sırasında yaptıkları seçim yayını gerekçesiyle aralarında Sözcü TV, TELE1, KRT VE Halk TV’nin de olduğu çok...

Gazete manşetleri1 hafta önce

AK Partili İBB Meclisi üyesi Uğur Korkmaz, gazeteciye saldırdı

AK Partili İBB Meclisi üyesi Uğur Korkmaz, kendisine hakaret eden bir kişiyle tartışırken gazeteci Ali Macit’i darp edip, seçim yapmasını...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Onur Akın Almanya’dan vize alamadı: ‘Bugünleri de gördük’

Sanatçı Onur Akın, Almanya’ya gidiş için Schengen vize başvurusuna ret cevabı aldığını belirterek “Ülkem adına utanç duyuyorum” dedi. Volkan Konak’ın...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Armağan Çağlayan’dan seçim sonrası paylaşımı: Çok fazla siyasi yasak kararı çıkacak

Armağan Çağlayan, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur oylamasının ardından “Hiçbir muhalefet liderinin dokunulmazlığı yok bu yasama döneminde. Muhtemelen çok fazla...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Merve Dizdar ödül konuşmasını açıkladı: Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz

Cannes’daki konuşmasının ardından hedef gösterilmesine dair konuşan Merve Dizdar, “Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ben de bunun...

Gazete manşetleri1 hafta önce

HaberTürk’ten Ciner Medya’nın satılacağı iddiasına yalanlama

Ciner Medya’nın Cengiz Holding’e satılacağı iddia edildi Bloomberg HT’nin eski yöneticilerinden gazeteci Ali Çağatay; Turgay Ciner’in sahibi olduğu Ciner Medya’yı...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Anadolu Ajansı Genel Müdürü: İmamoğlu’na dava açacağız

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Karagöz: İmamoğlu’nun açıklamasından sonra AA çalışanları tutanakları toplarken çeşitli saldırılara uğradı. Bu yüzden...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Oyuncu Ahsen Eroğlu: Bana gitme vakti göründü

Oyuncu Ahsen Eroğlu, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bir paylaşım yaparak “Bana gitme vakti göründü” dedi. Eroğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada,...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Gazeteci Mirgün Cabas: Gain’den bugün itibarıyla ayrılıyorum

Gazeteci Mitgün Cabas, bugünkü programında, Gain Dijital Platformu’nun satılması nedeniyle haber birimini yönettiği Gain Haber’den ayrıldığını açıkladı. Cabas, “Bugünlerde yayıncılık,...

Gazete manşetleri2 hafta önce

İkinci kez reddedilen Volkan Konak: Artık Avrupa’ya bile vize alamıyoruz

Volkan Konak, Almanya’ya yaptığı vize başvurusunun ikinci kez reddedildiğini belirterek, “Artık Avrupa’ya bile vize alamıyoruz” dedi. Müzisyen Volkan Konak, sosyal...

Gazete manşetleri2 hafta önce

CHP’deki köstebeğin adı: Tuncay Özkan

Fransa’nın ünlü gazetelerinden Le Monde’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın, Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkarları ve...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Rock’n Roll’un Kraliçesi Tina Turner hayatını kaybetti

Rock’n Roll’un Kraliçesi lakaplı ABD’li müzisyen Tina Turner, 83 yaşında İsviçre’de hayatını kaybetti. Tina Turner ilk olarak 1960’larda eşi Ike...

Gazete manşetleri2 hafta önce

TRT yasak dinlemiyor

Seçim günü bile AKP propagandası yapan TRT, seçimin ikinci tura kalmasıyla vites artırdı. AKP propagandası içeren reklam filmi günde 16...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.