Bizi Takip Edin

Gazete manşetleri

Ali Yeşildağ’dan yeni itiraf: Tarım Bakanı Mehdi Eker’le birlikte Tarım Bakanlığı’nı soyduk

Sürgün gazetecilerden Cevheri Güven, Ali Yeşildağ’ın Tarım Bakanı Mehdi Eker’le birlikte Tarım Bakanlığını nasıl soyduklarını ifşa ettiği 2. videosunu yayınladı. 3,5 milyar dolarlık vurgunu ifşa eden Ali Yeşildağ, “Bu para tarıma harcansaydı Hollanda olmuştuk. Bunların tek derdi ülkeyi soymak. Başka bir dertleri yok. Millet umurlarında değil. Biz bakan Mehdi Eker’li ortak iş yaptık. Bakan Mehdi Eker yıllarca kendi bakanlığını soydu. Şimdi aynı sistem devam ediyor; Tayyip abinin kontrolünde. Bütün ipleri eline aldı. Reis o yani. İçinde olmadığım, ispat edemeyeceğim hiç bireyi anlatmıyorum, anlatmayacağım.” diyor.

Tarım Bakanlığı üzerinden büyük bir vurgun mekanizması kurulduğunu anlatan Ali Yeşildağ, geçmişte 11 yıl Tarım Bakanlığı yapan Mehdi Eker’le yüzde 50 ortak olduğunu ve Tarım Bakanlığı’nı Mehdi Eker ile birlikte soyduklarını söyledi.

Ali Yeşildağ, ithal et ve bakliyat kararının sadece birkaç kişinin zengin edilmesi için alındığını, Avrupa Birliği’nin Türk tarımını geliştirmek ve gıda sorununu çözmek için verdiği 3,5 milyar doların biri kendisine ait 8 firma ile nasıl yok edildiğinin detaylarını anlattı.

MEHDİ EKER, BAKANLIĞIN İŞ YAPTIĞI FİRMALARIN YÜZDE 50 ORTAĞIYDI

Yeşildağ’ın anlatımlarına göre Tarım Bakanlığı’na iş yapan firmaların tamamının yüzde elli ortağı Mehdi Eker’di. Yeşildağ, Tarım Bakanlığı’nda Mehdi Eker’in tek başına çok büyük para götürdüğünü Tayyip Erdoğan’ın bir noktada fark ettiğini söyledi ve şöyle konuştu; “Tayyip abi tek başına yemeyi sevmez. Mehdi Eker’i gönderdi şimdi bütün işler Tayyip abinin elinde, reis o.”

Ali Yeşildağ, Tarım Bakanlığı’nın nasıl soyulduğunu şöyle anlatıyor:

Tarım Bakanı (Mehdi Eker), bakanlığı soyacak. Benim bir arkadaşıma teklifte bulunuyor. Biz de bir takım şirketler kuruyoruz, Tarım Bakanlığı’yla iş yapıyoruz. Adı ‘iş’ yapmak. Nereden baktığına bağlı.

3 milyar 500 milyon dolar değerindeki toplulaştırma ihaleleri işi. Nedir bu? Sene 2009. Bunun parası AB’den hibe olarak gelmiş. AB diyor ki, ‘Sen tarımını geliştir, biz dünyayı bir bütün olarak düşünüyoruz. Senin tarımın da verimli olsun’ diyor. 3,5 milyar dolar… Parça parça çıkacak. Müteahhitler onları alacaklar, alt yapısını falan yapacaklar!

Ziya Hacıalioğlu… Ankara’dan görüştüğüm bir dostum. Çok samimi arkadaşım. 2009’da İstanbul’a yanıma geldi. Tarım Bakanlığında ‘toplulaştırma işi var, bu işi beraber yapalım’ dedi.

Nedir Miras olarak bölünen küçük tarım arazileriyle ilgili devlet karar aldı, büyük oranda ‘toplulaştırıyor’. Senin ne ekeceğine vs. karar veriyor. Aslında mükemmel bir proje. ‘Olur, yapalım’ dedim. Nasıl yapacağız dedim.

“Tarım Bakanı Mehdi Eker’in özel kalem müdürü benim eski arkadaşım. Beni bakan beyle tanıştırdı. Yeni parti ihaleler çıkacak, bana da ihaleler verecekler” dedi. Olur dedim. Harika bir iş yani. ‘Nasıl olacak peki, ortaklık şartları’ nedir dedim.

Dedi ki, ‘Yüzde 50 Tarım Bakanı Mehdi Eker’in, yüzde 50 senle benim. Ama Selami Güley de bizim ortağımız olacak’ dedi. (Mehdi Eker’in özel kalem müdürü). Bir de Faruk Sümer var dedi. Mehdi Eker’in öz yeğeni ve danışmanı. Bütün Tarım Bakanlığı’nı o yönetiyor dedi.

Neyse… Ben Ankara’ya gittim. Ziya beni bakanlığa götürdü. Özel Kalem Müdürü Selami Gülay’la tanıştırdı, Faruk Sümer’le tanıştırdı. Akşam birlikte yemeğe gittik. Konuştuk. Bize bir şirket lazım.

Ziya, ‘Benim 10 yıldır kapalı olan bir şirketim var, onun borçlarını ödeyelim, onun üzerinden yapalım’ dedi. Olur dedik. Ziya’nın şirketini faal hale getirdik. Fakat sorun çıktı. Ziya’nın şirketinin yeterliliği yok. Çap olarak da yetmiyor.

Biz de bakanlığa gittik, durumu izah ettik. Toplulaştırma yapan ilgili genel müdürü çağırdılar. Bize iş bitirmesi olan bir şirket bul diyorlar. O da gidiyor, iki üç gün sonra arıyor. Özel İnşaat adında bir şirket buluyor. Antalya’da iş yapan bir şirket.

Borçlarından dolayı sorunları var, ihaleye giremiyor. Ziya ile atladık Antalya’ya gittik. Ziya’nın uçak korkusu var, karayoluyla gittik. Özel İnşaat’ın ofisinde buluştuk. Ondan sonra hep beraber vergi dairesine gittik. Özel İnşaat’ın vergi borçlarını yapılandıracağız, partner olarak ihalelere gireceğiz.

Fakat şöyle bir şey çıkıyor; Özel İnşaat’ın borçlarını yapılandırma tarihi de geçmiş. Yapılandırmıyorlar. Bakanlığa döndük. Bizi Maliye Bakanlığı’na yönlendirdiler. Bizi üst düzey bir bürokrat karşıladı. Oradan Antalya’yı aradılar. Biz tekrar Antalya’ya gittik. Orada başka bir sorun çıkıyor. Bunun üzerine kendi evimi ipotek ettirdim. Borçları yapılandırıyor. 1 milyon TL borç! 700 bin dolar civarında bir para yapıyor. Artık ihaleye girecek bir şirketimiz oldu.

‘Başka şirketler de olacak ama siz lokomotif şirket olacaksınız’ dediler. 3,5 milyar doları 5 yılda alacağız.

Bütün şirketlerin yüzde 50 ortağı Mehdi Eker! Biz başladık çalışmaya. Ben pazartesi günü Ankara’ya gidiyorum. Cuma günü dönüyorum. Ofisteyiz. Öğleden önce görüşmeler yapıyoruz. Öğleden sonra Tarım Bakanlığı’ndayız.

Bakanlıklarda şöyledir; bakanlığın olduğu bir bina vardır bir de bakanın olduğu bina vardır. Bakanın olduğu binaya giremezsiniz. Biz her gün özel kalem müdürünün odasındayız veya Faruk Sümer’in odasındayız.

Beni tabi yere göğe sığdıramıyorlar. Hafta içi hergün bakanlıktayız. Akşamları da Ziya Hacıalioğlu, Selami Gülay, Faruk Sümer Ankara’daki iyi restorantlardayız. Yiyoruz, içiyoruz eğleniyoruz falan. Sistem kurulmuş, ihaleler gelecek.

Cuma akşamı ben İstanbul’a dönüyorum. Selami Gülay da eşi ve çocuklarıyla İstanbul’a geliyor. Hafta sonu Bebek ya da Ulus’taki kafede yine beraberiz. Beni hiç boş bırakmıyorlar. Bazen Selami tek geliyor.

Bu arada yeni parti ihaleleri hazırlanıyor. Biz de şirketleri hazırlıyoruz. 7-8 ay sürdü bu süreç. Dosyamızı şirket olarak Tarım Bakanlığı’ndaki toplulaştırma yapan ilgili kuruma verdik. Başka bir kaç firma da dosya verdi. Fakat ilgili kurumun genel müdürü Gürsel Kusak, ‘Sizin dosyalarınızda yanlışlık var. Bir arkadaş göndereceğim, size yardımcı olacak.’ dedi.

Gerçekten dosyada eksik varsa ihale komisyonu sizi eler, elemesi lazım. Ama ihale komisyonundan biri geliyor ve bize eksiklerimizi gösteriyor, dosyayı hazırlayıp tekrar ihale komisyonuna gönderiyoruz. Görüyorsunuz değil mi; bakan ortak olunca bütün kapılar açılıyor. Sonuçta bakanlık ‘bizim’ bakanlığımız.

İhaleler yapıldı. Biz o günkü kurla 10 milyon dolarlık bir ihale aldık. Kıyametler koptu. İhale alan şirketler KİK’e başvurdu. Kamu İhale Kurumu… Bir şey oldu mu, olmadı!

Bize de Antep’in ilçesi Nizip düştü. Gittik şantiyemizi kurduk, çalışmaya başladık. Bu ihaleler halen parça parça devam ediyor. Aradan 14 sene geçmiş. Hala devam ediyor. Neden devam ediyor biliyor musunuz? adamlar bu işi bitirmek için uğraşmıyorlar ki! Kendimize nasıl yontarız peşindeler… Bu proje bitmiş olsa bizim tarımımız şahlanır.

Şu anda Mehdi Eker orada mı, yok! Şimdi iş Tayyip abiye geçmiş. Tayyip abi de uyandı. Baktı büyük para var. Tayyip abi sevmez öyle tek başına götürmeyi. Mehdi Eker zaten hep söylerdi; ‘Burada en büyük işi beyefendi yapıyor, Tayyip bey yapıyor’ derdi.

Bir gün bakan beyin odasında toplantı yaptık. Ben, Ziya, Selami ve Faruk Sümer. Bakan Mehdi Eker dedi ki, “Canlı hayvan ithalatı başlayacak.” Bakın sene 2010 falan. “Alın bu dosyayı, şartname bu. Yurt dışından hayvan bulun. Avrupa hariç. Yasak. Hemen hazırlayın. İhale başlar başlamaz siz oradan yükleyeceksiniz. Ben size haber vereceğim” dedi.

Bir arkadaşımızı Avustralya’ya gönderdik. Hayvanları aradı, bulamadı. Hayvanı buldu, gemiyi bulamadık. Hayvan taşıma gemisi dünyada çok yok. Beceremedik yani. Sonra Mehdi Bey bunu başkalarıyla yaptılar. Bu ithalatı yapanlara bakın, zaten göreceksiniz kimlerle bağlantısı olduklarını.

Şimdi aynı sistem tarım ürünlerinde de var. 5-10 tane ithalatçı var. Bunlar Tarım Bakanlığı’ndan müsaade alıyorlar. Gerekli olan bakliyatı, pirinci vs. getiriyorlar ve piyasaya büyük paralarla satıyorlar. Peki çiftçi umurunda mı bunların? Umrunda bile değil. Çiftçinin desteklenmemesi bunların işine yarıyor.

Bugün siz eti neden pahalı yiyorsunuz biliyor musunuz? Et ithalatına izin verildiği için. 3-5 tane bu işin karteli para kazansın diye yapıyorlar. Sonra ne yaptılar biliyor musunuz? Daha kötü bir şey yaptılar. Hayvan getirmek zor iş. Zaiyat oluyor, hastalanan hayvan oluyor vs. ‘Bir dakika ya dediler, bu işi karkas ete döndürelim’ dediler. Şak milyon dolarları cebe indirmeye başladılar.

Sonra bizim ortaklığımızda bazı sorunlar çıktı ben ayrıldım. Ama toplulaştırma işi halen devam ediyor. Et ithalatı, pirinç, bakliyat ithalatı halen devam ediyor. Milet umurunda bile değil bunların. Bütün işleri, ‘Biz buradan ne kadar para çalarız’ diyerek yapıyorlar. Milletin tepkisini duymuyorlar bile.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gazete manşetleri

Fatih Portakal ‘sağlam kulis bilgisi’ aktardı: İktidarın düşündüğü asgari ücret

Gazeteci Fatih Portakal’ın aktardığı “sağlam kulis bilgisi”ne göre, iktidar asgari ücrete yüzde 26’lık artış gerçekleştirerek 11 bin 500 TL yapmayı düşünüyor.

Seçimlerin ardından asgari ücrete ilişkin yeni düzenleme merak ediliyor.

Gazeteci Fatih Portakal, kişisel YouTube programında yaptığı açıklamada, “sağlam bir kulis bilgisi” aldığını belirterek, iktidarın düşündüğü asgari ücreti paylaştı.

Portakal, “Erdoğan iktidarın kafasından geçen asgari ücret net 11 bin 500 TL” dedi.

Fatih Portakal, 11 bin 500 TL’lik asgari ücret ile yüzde 26’lık artış sağlandığını ifade etti.

RESMİ ENFLASYON YÜZDE 40

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında doğalgaz için ‘sıfır fiyat’ yöntemini uygulaması, enflasyonu ‘kuvvetli’ bir biçimde aşağı çekti. Çarşı pazarda fiyatlar hızla yukarı çıkarken, TÜİK’e göre hızla aşağı indi. TÜFE mayısta aylık bazda yüzde 0,04 artarken, yıllık enflasyon yüzde 43,68’den yüzde 39,6’ya geriledi. Böylece enflasyon 2021 sonlarından bu yana ilk kez yüzde 40’ın altına geriledi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

NET ASGARİ ÜCRET 8 BİN 506 LİRA

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm yurttaşları ilgilendiren asgari ücret şu anda 8 bin 506, brüt 10 bin 8 TL lira.

22 Aralık’ta yapılan yüzde 54,66’lık artışın ardından asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılacak.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

Mauro Icardi ile Simge’den ‘Aşkın Olayım’ düeti

Simge Sağın’ın şarkısı ‘Aşkın Olayım’ ile özdeşleşen Mauro Icardi, şampiyonluk kutlamasına gelen şarkıcıyla düet yaptı.

Spor Toto Süper Lig 2022-23 sezonunu şampiyon tamamlayan Galatasaray, Fenerbahçe’yi 3-0 mağlup ettiği derbinin ardından kupayı kaldırdı. Kutlamalara Mauro Icardi ile özdeşleşen ‘Aşkın Olayım’ şarkısının sahibi Simge Sağın da katıldı.

Simge ve ekibi Galatasaray’ın şampiyonluk kutlaması öncesi Mauro Icardi ile buluşup ‘Aşkım Olayım’ şarkısını beraber söyledi.

‘HEYECANDAN KALBİM YERİNDEN ÇIKACAKTI’

Simge, “Çok şaşkınım, beklemediğim bir şey oldu. Şarkı 5 yıl önce çıktı, Galatasaray tribünlerinde çok sevildi. İnanılmaz bir yolculuğa çıktı şarkı, önüne geçilemedi. Mauro Icardi ve Galatasaray’ın daveti üzerine burada oldum. Heyecandan kalbim yerinden çıkacaktı. Burada olmak çok keyifli. Bir sanatçı olarak ilk kez böyle bir şey başıma geliyor. Tarifsiz duygular içerisindeyim. Galatasaray camiasını tekrar tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Gazete manşetleri

İsmail Saymaz: İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın MİT Başkanı olarak atanabileceğini söyledi.

Twitter’dan paylaşımda bulunan Saymaz, “İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir” ifadesini kullandı.

28 Mayıs Seçimleri’nin ardından yeni kabineyi açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan’ı Dışişleri Bakanı olarak atamıştı.

Devamını Oku
Gazete manşetleri2 gün önce

Fatih Portakal ‘sağlam kulis bilgisi’ aktardı: İktidarın düşündüğü asgari ücret

Gazeteci Fatih Portakal’ın aktardığı “sağlam kulis bilgisi”ne göre, iktidar asgari ücrete yüzde 26’lık artış gerçekleştirerek 11 bin 500 TL yapmayı...

Gazete manşetleri3 gün önce

Mauro Icardi ile Simge’den ‘Aşkın Olayım’ düeti

Simge Sağın’ın şarkısı ‘Aşkın Olayım’ ile özdeşleşen Mauro Icardi, şampiyonluk kutlamasına gelen şarkıcıyla düet yaptı. Spor Toto Süper Lig 2022-23...

Gazete manşetleri3 gün önce

İsmail Saymaz: İbrahim Kalın, bu gece MİT Başkanı olarak atanabilir

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın MİT Başkanı olarak atanabileceğini söyledi. Twitter’dan paylaşımda bulunan Saymaz, “İbrahim Kalın, bu gece...

Gazete manşetleri5 gün önce

Habertürk’te Fatih Altaylı’dan sonra Serdar Turgut’un işine son verildi

Gazeteci Ertuğrul Özkök, 5 gündür köşe yazısı yayımlamayan HaberTürk’ün bütün köşe yazarlarını işten çıkardığını yazdı. Özkök, “Türkiye medya sektöründen gelen...

Gazete manşetleri6 gün önce

Hizbullah’tan tutuklanan Kızılay yöneticisi, BirGün’e 250 bin TL’lik tazminat davası açtı

Kızılay’ın Denetim Kurulu Üyesi olan Şehmus Yıldırım, kamudan aldığı milyonlarca liralık ihaleleri haberleştiren gazetemiz BirGün’e 250 bin TL’lik tazminat davası...

Gazete manşetleri6 gün önce

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, hayatını kaybetti

Sabah gazetesi yazarı 81 yaşındaki Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir Şişli’de özel bir hastanede tedavi görüyordu. Mehmet Barlas Kimdir ?...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Uğur Dündar’dan Aslı Baykal’a: ‘Siz o kanala çöktünüz, sonra da sattınız’

Uğur Dündar, Aslı Baykal ile aralarında başlayan tartışmada dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Aslı Baykal’ın “Halk TV’nin genel yayın yönetmeni...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Merhaba ‘Türkiye Yüzyılı’: RTÜK’ten muhalif kanallara seçim yayını incelemesi!

RTÜK, 28 Mayıs Seçimi sırasında yaptıkları seçim yayını gerekçesiyle aralarında Sözcü TV, TELE1, KRT VE Halk TV’nin de olduğu çok...

Gazete manşetleri1 hafta önce

AK Partili İBB Meclisi üyesi Uğur Korkmaz, gazeteciye saldırdı

AK Partili İBB Meclisi üyesi Uğur Korkmaz, kendisine hakaret eden bir kişiyle tartışırken gazeteci Ali Macit’i darp edip, seçim yapmasını...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Onur Akın Almanya’dan vize alamadı: ‘Bugünleri de gördük’

Sanatçı Onur Akın, Almanya’ya gidiş için Schengen vize başvurusuna ret cevabı aldığını belirterek “Ülkem adına utanç duyuyorum” dedi. Volkan Konak’ın...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Armağan Çağlayan’dan seçim sonrası paylaşımı: Çok fazla siyasi yasak kararı çıkacak

Armağan Çağlayan, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur oylamasının ardından “Hiçbir muhalefet liderinin dokunulmazlığı yok bu yasama döneminde. Muhtemelen çok fazla...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Merve Dizdar ödül konuşmasını açıkladı: Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz

Cannes’daki konuşmasının ardından hedef gösterilmesine dair konuşan Merve Dizdar, “Kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve ben de bunun...

Gazete manşetleri1 hafta önce

HaberTürk’ten Ciner Medya’nın satılacağı iddiasına yalanlama

Ciner Medya’nın Cengiz Holding’e satılacağı iddia edildi Bloomberg HT’nin eski yöneticilerinden gazeteci Ali Çağatay; Turgay Ciner’in sahibi olduğu Ciner Medya’yı...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Anadolu Ajansı Genel Müdürü: İmamoğlu’na dava açacağız

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Karagöz: İmamoğlu’nun açıklamasından sonra AA çalışanları tutanakları toplarken çeşitli saldırılara uğradı. Bu yüzden...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Oyuncu Ahsen Eroğlu: Bana gitme vakti göründü

Oyuncu Ahsen Eroğlu, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bir paylaşım yaparak “Bana gitme vakti göründü” dedi. Eroğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada,...

Gazete manşetleri1 hafta önce

Gazeteci Mirgün Cabas: Gain’den bugün itibarıyla ayrılıyorum

Gazeteci Mitgün Cabas, bugünkü programında, Gain Dijital Platformu’nun satılması nedeniyle haber birimini yönettiği Gain Haber’den ayrıldığını açıkladı. Cabas, “Bugünlerde yayıncılık,...

Gazete manşetleri2 hafta önce

İkinci kez reddedilen Volkan Konak: Artık Avrupa’ya bile vize alamıyoruz

Volkan Konak, Almanya’ya yaptığı vize başvurusunun ikinci kez reddedildiğini belirterek, “Artık Avrupa’ya bile vize alamıyoruz” dedi. Müzisyen Volkan Konak, sosyal...

Gazete manşetleri2 hafta önce

CHP’deki köstebeğin adı: Tuncay Özkan

Fransa’nın ünlü gazetelerinden Le Monde’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın, Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkarları ve...

Gazete manşetleri2 hafta önce

Rock’n Roll’un Kraliçesi Tina Turner hayatını kaybetti

Rock’n Roll’un Kraliçesi lakaplı ABD’li müzisyen Tina Turner, 83 yaşında İsviçre’de hayatını kaybetti. Tina Turner ilk olarak 1960’larda eşi Ike...

Gazete manşetleri2 hafta önce

TRT yasak dinlemiyor

Seçim günü bile AKP propagandası yapan TRT, seçimin ikinci tura kalmasıyla vites artırdı. AKP propagandası içeren reklam filmi günde 16...

Öne Çıkanlar

Copyright © 2019 Medyatrend. Tüm Hakları Saklıdır.